Poradnia Alergologiczna Dziecięca

Poradnia alergologiczna dziecięca w Piasecznie  przyjmuje dzieci i młodzież do 18. roku życia, u których występują objawy różnego rodzaju alergii. W Poradni alergologicznej dziecięcej NFZ alergolog decyduje o diagnostyce (badanie spirometryczne, testy alergologiczne, badania laboratoryjne), a następnie ustala tryb leczenia, w tym również odczulanie.

Poradnia alergologiczna dziecięca obejmuje kompleksową opieką pacjentów, u których mogą pojawiać się reakcje alergiczne o różnorodnym nasileniu i specyfice. Alergia u dzieci może dotyczyć różnych układów:

  • skóry — np. alergia skórna w postaci atopowego zapalenia skóry
  • układu pokarmowego — np. alergia pokarmowa (najczęściej spotykana u niemowląt)
  • układu oddechowego — np. alergiczny nieżyt nosa

W celu kompleksowej oceny i zidentyfikowania problemu w pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z młodym pacjentem i jego rodzicami. Następnie przeprowadzane są szczegółowe badania diagnostyczne, aby poznać przyczynę i podjąć stosowne leczenie. 

Co to jest spirometria i na czym polega?

 

Wiele osób trafiających do alergologa zastanawia się, co to jest spirometria. Spirometria u dziecka to nieinwazyjne, zupełnie bezbolesne i niewymagające żadnych przygotowań badanie, które trwa kilka minut. Pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Badanie polega na oddychaniu przez rurkę aparatu. Pacjent musi wdmuchiwać i nabierać powietrze w określony sposób (lekarz udziela niezbędnych instrukcji). 

Na czym polegają testy alergiczne?

 

U niemowląt wykonywane są testy alergiczne z krwi, u starszych dzieci — skórne. Ich wiarygodność jest taka sama. Mają na celu potwierdzenie wstępnej diagnozy alergologa oraz oceny nasilenia alergii. Na ich podstawie można m.in. dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji. 

Czym są badania laboratoryjne?

 

Poradnia alergologiczna dla dzieci przeprowadza również badania laboratoryjne, jeśli takie zostaną zlecone przez lekarza. Do podstawowych badań należą: morfologia krwi, rozmaz białokrwinkowy, OB, badanie mocz

Informacja i rejestracja