Poradnia Pulmonologiczna

Lekarz

  • dr n. med. Piotr Bielicki
  • lek. Robert Jędrzejewski

Poradnia pulmonologiczna w Piasecznie (koło Warszawy) w ramach NFZ zajmuje się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem chorób płuc oraz chorób układu oddechowego. W Poradni pulmonologicznej istnieje możliwość przeprowadzenia spirometrii.

Co to jest poradnia pulmonologiczna?

Poradnia pulmonologiczna (Warszawa) NFZ obejmuje kompleksową opieką medyczną pacjentów z chorobami układu oddechowego, głównie związanymi z płucami. W Poradni leczeni są zarówno dorośli, jak i dzieci.

Najczęstsze choroby dróg oddechowych:

●     astma oskrzelowa

●     ostre, nawracające i przewlekłe choroby układu oddechowego - zapalenie oskrzeli, oskrzelików

●     rozstrzenie oskrzeli

●     zapalenie płuc

●     zapalenie zatok

●     zwłóknienia płuc

●     mukowiscydoza

●     dysplazja oskrzelowo-płucna

●     gruźlica

●     przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP

Co to jest spirometria?

W Poradni pulmonologicznej istnieje możliwość wykonania spirometrii - badania, które mierzy objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza, znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Pozwala ocenić wydolności układu oddechowego pacjenta, co ma szczególne znaczenie przy leczeniu POCHP i astmy.

Jak wygląda badanie spirometrii?

Spirometria polega na badaniu czynnościowym płuc, które jest niezbędne do diagnozowania i kontrolowania schorzeń obejmujących drogi oddechowe. Przebiega bezboleśnie, bezinwazyjnie i stosunkowo szybko.

Podczas badania pacjent siedzi swobodnie w pozycji wyprostowanej. W ustach trzyma jednorazowy, plastikowy ustnik, obejmując go ściśle ustami, a na nosie ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie. Ustnik jest połączony ze spirometrem. Początkowo pacjent powinien oddychać swobodnie, a następnie nabierać i wypuszczać powietrze zgodnie z zaleceniami lekarza. Na tej podstawie mierzona jest pojemność życiowa (FVC), czyli największa ilość powietrza, jaką pacjent może wydmuchać z płuc oraz ilość powietrza wydychanego podczas jednej sekundy (FEV1).

Spirometria - jak się przygotować?

Przed badaniem pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Podczas badania należy oddychać zgodnie z zaleceniami lekarza, aby wyniki były miarodajne i wiarygodne. Spirometrii nie powinno się wykonywać bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

 

Informacja i rejestracja