Poradnia Proktologiczna

 

W poradni proktologicznej w Piasecznie (koło Warszawy) lekarz konsultuje i wykonuje zabiegi m.in:

Zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy (metoda Barrona)
Wycięcie fałdów anodermy
Nacięcie zakrzepniętych żylaków zewnętrznych
Małoinwazyjne leczenie torbieli włosowej
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej – leczenie szczeliny odbytu
Oczyszczenie zatoki z włosów – rozcięcie kanału zatoki
Rektoskopia

 

Informacje o zabiegach:

Zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy ( metoda Barrona)

Jest to bezoperacyjny, skuteczny i bezpieczny sposób leczenia hemoroidów. Zabieg wykonywany jest w  pozycji  ginekologicznej. Po uwidocznieniu guzka przeznaczonego do  podwiązania wciąga się błonę śluzową do cylindra ligatora, a następnie zsuwa się podwiązki na szypułę guzka. Podwiązka powoduje niedokrwienie i martwicę, co prowadzi do zwłóknienia guzka i jego późniejszego odpadnięcia. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest niebolesny.  Przez jedną dobę pacjent może odczuwać dyskomfort.

Rektoskopia

To podstawowe badanie odbytu za pomocą specjalnego wziernika z podłączonym źródłem światła. Umożliwia dokładne obejrzenie kanału odbytu i postawienie lub potwierdzenie wcześniejszej diagnozy. Badanie jest niebolesne i trwa około 5 minut. Przed badaniem pacjent musi opróżnić  bańkę odbytnicy czasami poprzez wykonanie lewatywy lub aplikację czopka.

Leczenia szczeliny odbytu poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej

Szczelina odbytu jest  niewielkich rozmiarów raną, zlokalizowaną wzdłuż dolnej części fałdów odbytu. Główną jej przyczyną  jest wzmożenie napięcia zwieracza wewnętrznego, które przekłada się bezpośrednio na upośledzenie przepływu krwi, co z kolei znacząco pogarsza warunki gojenia tego typu ran. Procedura polega na wstrzyknięciu Botoxu (toksyny botulinowej) do zwieracza wewnętrznego odbytu co czasowo zmniejsza jego napięcie poprawiając napływ krwi, przyspieszając gojenie i zmniejszając dolegliwości bólowe. Procedura trwa kilku minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani podania leków uniemożliwiających prowadzenie samochodu. Zastrzyk może  powodować  uczucie pieczenia w miejscu podania, które trwa kilka minut. Działanie następuje do 72h od zabiegu i trwa przez około 2-3 miesiące.

Wycięcie fałdów anodermy

Anoderma to skóra wokół odbytu. Często dochodzi do jej przerostu. Objawia się to  luźnymi fragmenty skóry wystającymi  z odbytu. Nie leczone powodują narastający z czasem dyskomfort i stany zapalne wokół odbytu. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu fałdów w znieczuleniu miejscowym i założeniu w to miejsce szwów rozpuszczalnych. Zabieg trwa ok 10-20 minut.

Nacięcie zakrzepniętych żylaków zewnętrznych

Bolesny  guzek na brzegu odbytu może być objawem zakrzepicy żylaka zewnętrznego odbytu. Występuje najczęściej po wysiłku, długotrwałym siedzeniu  lub jest efektem zaparcia. Zabieg polega na nacięciu guzka i usunięciu skrzepliny po podaniu znieczulenia miejscowego. Po zbiegu odczuwane jest znaczne zmniejszenie bólu.

Leczenie małoinwazyjne torbieli włosowej

Torbiel włosowa występuje w szparze międzypośladkowej.  Może się objawiać pod postacią twardych bolesnych guzów w okolicy kości ogonowej lub otworów w skórze leżących w bruździe międzyposladkowej, z których okresowo wycieka treść ropno-surowiczo-krwista. Rozpoznana odpowiednio wcześnie może być wyleczona  metodami małoinwazyjnymi. W znieczuleniu miejscowym można wyciąć zatoki jeśli położone są one blisko siebie i nie ma cech występowania odległych przetok. Można również naciąć niewielkie ropnie.

 

Zabiegi:

Zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy (metoda Barrona) 
Wycięcie fałdów anodermy 
Nacięcie zakrzepniętych żylaków zewnętrznych 
Małoinwazyjne leczenie torbieli włosowej 
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej – leczenie szczeliny odbytu 
Oczyszczenie zatoki z włosów – rozcięcie kanału zatoki 
Rektoskopia

Informacja i rejestracja