Ciąża i macierzyństwo

Wody płodowe – co powinnaś o nich wiedzieć?
Odejście wód płodowych nie zawsze wygląda spektakularnie, jak możemy zobaczyć to w filmach. Częściej jest to bardziej subtelne. Przypomina raczej sączenie. Zdarza się też, że przyszła mama w ogóle nie zaobserwuje ich pęknięcia. Czy jest to prawidłowa sytuacja? Zobacz, jak rozpoznać sączenie wód płodowych i na co zwrócić szczególną uwagę.
więcej
Prowadzenie ciąży fizjologicznej przez położną – co warto wiedzieć?
W okresie ciąży opiekę nad kobietą może sprawować położna środowiskowa. Taka opcja jest dostępna w Polsce dopiero od 2017 roku i przekonuje się do niej coraz więcej przyszłych mam. Ciężarne zauważają wiele korzyści wynikających z pozostawania pod opieką położnej. Sprawdź, co robi położna w zakresie prowadzenia ciąży.
więcej
Poród przez cesarskie cięcie – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Cesarskie cięcie jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży. Dziecko jest wydobywane z macicy przez lekarzy ginekologów, którzy przecinają powłoki brzuszne. Cała procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu. Stosuje się ją, gdy istnieją do tego wskazania medyczne. Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie i jak się do niego przygotować.
więcej
Czym zajmuje się położna i jak ją wybrać?
Bezpłatna opieka położnej środowiskowej przysługuje każdej ciężarnej. Kobieta zostaje nią objęta już od 21. tygodnia ciąży i jest kontynuowana również w okresie połogu. Spotkania zapewniają teoretyczną i praktyczną pomoc w przygotowaniu do porodu i opieki nad noworodkiem. Sprawdź, kiedy i jak wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej.
więcej
Badania prenatalne – jakie są ich typy i dlaczego warto je wykonać?
Diagnostyka prenatalna obejmuje badania nieinwazyjne i badania inwazyjne. Jest ona rekomendowana wszystkim kobietom w ciąży. Pozwala na wczesne wykrycie wad dziecka, a tym samym zaplanowanie odpowiednich działań leczniczych – tuż po narodzinach lub jeszcze w życiu płodowym. Zobacz, jakie badania prenatalne warto przeprowadzić i kiedy je wykonać.
więcej
Pozycje do karmienia piersią – jakie będą najlepsze?
Karmienie piersią jest czynnością, która niezwykle zbliża mamę i dziecko. Oboje powinni mieć w tym czasie zapewnioną intymność i wygodę. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu kobieta nie odczuwa dyskomfortu, a maluszek może prawidłowo ssać brodawkę i pobierać pokarm. Poznaj wygodne pozycje do karmienia piersią.
więcej
Czym jest połóg i jak dbać o siebie w tym czasie?
Po ciąży organizm kobiety musi mieć czas na regenerację i powrót do poprzedniego stanu. Po porodzie rozpoczyna się okres nazywany połogiem. W jego trakcie mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości – często bardzo trudne dla kobiety. Odpowiednie postępowanie i wypoczynek mogą jednak zminimalizować szansę na ich pojawienie. Zobacz, ile trwa połóg i jak możesz o siebie zadbać w jego trakcie.
więcej
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej – co warto o nim wiedzieć?
15. listopada obchodzony jest Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania komórek macierzystych w medycynie, ich pobrania i korzyści, które daje bankowanie. Okazja pozyskania krwi pępowinowej pojawia się tylko raz – przy narodzinach dziecka. Dlatego przyszli rodzice powinni zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat dużo wcześniej. Zobacz, co należy wiedzieć o krwi pępowinowej i komórkach macierzystych.
więcej
Poród w wodzie - łagodzenie bólu porodowego
Przyjście maluszka na świat to wyjątkowy moment. Coraz więcej przyszłych Mam, decydując się na poród naturalny, wybiera możliwość porodu w wodzie. Korzystanie z wody podczas porodu, czyli immersja wodna, ułatwia przyjście na świat maluszka i łagodzi towarzyszący ból. Dodatkowo pozwala bardziej zrelaksować ciało. Istnieje również możliwość urodzenia dziecka bezpośrednio do wody. Zobaczcie, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma możliwościami!
więcej