teleporady

Ciąża i macierzyństwo

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna? Kiedy warto udać się do specjalisty?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medyczna, która ma na celu poprawę jakości życia oraz funkcjonowania kobiet z problemami dna miednicy. Wykorzystuje ona metody terapii manualnej oraz odpowiednich ćwiczeń wzmacniających. Przyczyniają się one do poprawy ułożenia narządów rodnych oraz wzmocnienia siły mięśniowej tych obszarów. Odpowiednia terapia wspiera procesy leczenia dolegliwości kobiet w ciąży, po porodzie siłami natury, czy z problemami nietrzymania moczu. Dowiedz się, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna oraz kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

więcej

Kangurowanie dziecka – na czym polega niezwykłe budowanie więzi mama-dziecko?

Zapewnienie kontaktu skóry matki z noworodkiem jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Przebywanie dziecka na ciele rodzica jest określane mianem "kangurowanie". Jest to na tyle istotna kwestia, że została ona wpisana do najnowszych Standardów Opieki Okołoporodowej, które obowiązują w Polsce od 2019 roku. Dowiedz się, na czym polega kangurowanie noworodka i jakie są jego zalety.

więcej
Jakie badania wykonuje się noworodkom w Polsce?

Jakie badania wykonuje się noworodkom w Polsce?

Badania przesiewowe noworodków to proste testy, dzięki którym możliwe jest wczesne wykrycie wielu groźnych chorób. Są one wykonywane w pierwszych dniach po narodzinach – najczęściej jeszcze w szpitalu. Nie stwarzają żadnego zagrożenia dla maluszka. Sprawdź, jakie badania przesiewowe noworodków są przeprowadzane w Polsce.

więcej
Wakacje w ciąży – na co uważać, szykując się do podróży

Wakacje w ciąży – na co uważać, szykując się do podróży

Będąc w ciąży, warto na siebie uważać i spędzić więcej czasu niż zwykle na wypoczynku. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy bezpieczne są wakacyjne wyjazdy. Na ten temat powstało wiele mitów. Faktem jest, że podróżowanie nie jest zabronione w czasie oczekiwania na dziecko. Jednak wyjazd trzeba odpowiednio przemyśleć i dobrze się do niego przygotować. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje w ciąży.

więcej
Okołoporodowe wsparcie psychologiczne

Okołoporodowe wsparcie psychologiczne

Ciąża i macierzyństwo postrzegane jako radosny czas budowania relacji z dzieckiem, jest także okresem wielu zmian w całym systemie rodzinnym. Zmiany te dotykają kobietę w obszarze fizjologicznym, psychicznym, emocjonalnym, społecznym jak również zawodowym. Po narodzinach dziecka następuje naturalne przeformułowanie systemu wartości obojga rodziców, panujących w nim zasad oraz reguł, a także hierarchii ważności.

więcej
Jak łagodzić ból porodowy? Metody farmakologiczne i niefarmakologiczne

Jak łagodzić ból porodowy? Metody farmakologiczne i niefarmakologiczne

Każda rodząca ma prawo do skorzystania z dostępnych metod łagodzenia bólu porodowego. Należy wybrać taką, która najlepiej pasuje przyszłej mamie i nie stwierdzono do niej żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Najczęściej szpital umożliwia znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, ogólne i aparat TENS. Ponadto dostępne są różnego rodzaju sposoby niefarmakologiczne.

więcej
Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia oraz kiedy warto zacząć na nie chodzić?

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia oraz kiedy warto zacząć na nie chodzić?

Szkoła rodzenia jest doskonałym pomysłem zarówno dla ciężarnych, które zostaną mamami po raz pierwszy, jak i tych mających już doświadczenie. Program zajęć jest skrupulatnie przygotowywany przez położne tak, aby przyszli rodzice dowiedzieli się jak najwięcej o ciąży, porodzie oraz opiece nad noworodkiem. Składa się on z wykładów i ćwiczeń praktycznych. Zobacz, dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia.

więcej
Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?

Wybór lekarza, prowadzenie ciąży i poród mogą wzbudzać wiele obaw pacjentki. Każda przyszła mama chce mieć zapewnioną, jak najlepszą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego przed podjęciem decyzji poświęca czas na czytanie opinii w internecie i rozmowy z innymi kobietami. Sprawdź, jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży.

więcej
Kalendarz badań w ciąży — kiedy i jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Kalendarz badań w ciąży — kiedy i jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Każda ciężarna ma prawo do bezpłatnych badań. Lekarz prowadzący zleca je regularnie. Dzięki testom możliwe jest monitorowanie rozwoju dziecka oraz stanu zdrowia przyszłej mamy. Ich rodzaj oraz częstotliwość wykonywania jest ustalana na podstawie rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Sprawdź, jak wygląda kalendarz badań w ciąży.

więcej
" "