Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna? Kiedy warto udać się do specjalisty?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medyczna, która ma na celu poprawę jakości życia oraz funkcjonowania kobiet z problemami dna miednicy. Wykorzystuje ona metody terapii manualnej oraz odpowiednich ćwiczeń wzmacniających. Przyczyniają się one do poprawy ułożenia narządów rodnych oraz wzmocnienia siły mięśniowej tych obszarów. Odpowiednia terapia wspiera procesy leczenia dolegliwości kobiet w ciąży, po porodzie siłami natury, czy z problemami nietrzymania moczu. Dowiedz się, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna oraz kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?
  2. Fizjoterapia uroginekologiczna - wskazania i przeciwwskazania.
  3. Efekty terapii uroginekologicznej?
  4. Fizjoterapia uroginekologiczna - niezbędna badania.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dość młoda technika leczenia, która zyskuje na popularności nie tylko w samych gabinetach fizjoterapeutycznych, ale również klinikach ginekologicznych. Terapia opiera się na połączeniu pracy fizjoterapeuty oraz ginekologa, aby kompleksowo zbadać dany problem, pomóc określić drogę terapii i sukcesywnie poprawiać sprawność w życiu codziennym.

Fizjoterapia uroginekologiczna kierowana jest do kobiet, które zmagają się z problemami i dysfunkcjami miednicy. Sama terapia nie opiera się wyłącznie na zniwelowaniu problemu, ale również na edukacji, aby każda kobieta była świadoma własnego ciała oraz potrafiła prawidłowo ćwiczyć i funkcjonować. Fizjoterapia uroginekologiczna wykorzystuje w swej praktyce jednakowo terapię manualną, pracę z oddechem, ale również ćwiczenia.

Odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające i rozluźniające mięśnie dna miednicy, potrafią pomóc w problemach wielu kobiet. Należy pamiętać, że ćwiczenia, jak i dobór terapii różnią się w zależności od danych dysfunkcji uroginekologicznych. Indywidualność i szerokie spojrzenie fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwoli wykorzystać odpowiednią metodę, aby zminimalizować problem.

Wskazania i przeciwwskazania do terapii uroginekologicznej

Wskazania do terapii uroginekologicznej

Warto skorzystać z terapii uroginekologicznej, jeśli borykasz się z problemami w obrębie miednicy mniejszej. Dysfunkcje mogą być niepozorne w początkowych stanach, ale zdecydowanie warto im zapobiec, aby w późniejszym czasie nie przyczyniły się do powstania znacznie większego problemu.

Wskazania do podjęcia fizjoterapii uroginekologicznej:

  • bolesne miesiączki - terapia polega na manualnym rozluźnieniu zbyt mocno napiętych mięśni dna miednicy, nawet metodą per vaginum. Wszystkie techniki mają na celu przywrócić prawidłowe napięcie mięśni. Dodatków zalecane są ćwiczenia domowe rozluźniające mięśni dna miednicy, kinesiotaping oraz wdrożenie technik oddechowych;
  • nietrzymanie moczu, również wysiłkowe nietrzymanie moczu - fizjoterapia uroginekologiczna wzmacnia mięśnie dna miednicy, co przekłada się na złagodzenie, a nawet całkowite zatrzymanie, przypadłości, jaką jest nietrzymanie moczu;
  • obniżenie narządów rodnych - kobieta odczuwa wrażenie pełnej pochwy, często mają wrażenie, jakby w pochwie znajdowało się ciało obce. Inne objawy obniżenia narządów rodnych to nieprawidłowy strumień moczu, niepełne wypróżnienie, zwiększone parcie na mocz, problemy z nietrzymaniem moczu, również nietrzymanie stolca;
  • rozejście spojenia łonowego - terapia uroginekologiczna pomaga w trakcie ciąży przed nadmiernym rozejściem spojenia łonowego i mięśni prostych brzucha.
  • cięcie cesarskie - terapia pomaga szybciej wrócić do pełnej sprawności po zabiegu, można przeciwdziałać skutkom cesarskiego cięcia, jak np. rozejście mięśnia prostego brzucha i kresy białej oraz przeciwdziałać bólowi pleców;
  • III trymestr ciąży - aby skutecznie przygotować ciało do naturalnego porodu, warto skorzystać z terapii uroginekologiczej. Terapia zmniejsza dolegliwości bólowe okołoporodowe,np. rwa kulszowa, bóle kręgosłupa;
  • problemy po przebytej ciąży - terapia zmniejsza ból spojenia łonowego oraz zmniejsza przepuklinę kresy białej;
  • nieodpowiednie napięcie mięśni dna miednicy - terapia uroginekologiczna pomaga usprawnić mięśnie dna miednicy i wydajność oddechu w trakcie porodu;
  • problemy ze współżyciem - terapia jest pomocna, jeżeli współżycie jest bolesne i nieprzyjemne. Odpowiednie ćwiczenia łagodzą także ból związany ze zrostami po zabiegach, łagodzą napięcie mięśni dna miednicy mniejszej.

Powyższe sytuacje oraz dokuczliwe objawy, powinny skłonić do skorzystania z konsultacji i usług specjalistów w zakresie Ginekologii i Położnictwa. Z ich specjalistycznej wiedzy i pomocy, można skorzystać w dostępnych placówkach EMC w Lubinie (Regionalne Centrum Zdrowia) i Piasecznie (Szpital Św. Anny).

Przeciwwskazania do terapii uroginekologicznej

Istnieją również przeciwwskazania, których należy przestrzegać, a są nimi:

  • powikłania w czasie ciąży,
  • niedokrwistość,
  • cukrzyca w czasie ciąży,
  • I trymestr ciąży,
  • inne przeciwwskazania narządów miednicy mniejszej, wyznaczone przez ginekologa.

Przed przystąpieniem do terapii uroginekologicznej warto udać się do lekarza prowadzącego, aby określić, czy owa terapia będzie w pełni bezpieczna. Lekarz ginekolog również poda wytyczne, na których fizjoterapeuta uroginekologiczny powinien się skupić i kierować podczas terapii.

Efekty terapii uroginekologicznej

Terapia uroginekologiczna jest zalecana w trakcie ciąży, aby ułatwić przebieg porodu. Proces regeneracji organizmu przebiega zdecydowanie szybciej, dzięki zminimalizowaniu komplikacji okołoporodowych.

Poprawiając kondycję mięśni dna miednicy, można załagodzić ból w tej okolicy, rozwiązać wiele problemów związanych z komplikacjami w trakcie i po ciąży oraz poprawić jakość życia pacjentek w codziennym życiu.

Techniki fizjoterapii uroginekologicznej, jeżeli nie ma żadnych innych komplikacji, można wykonywać praktycznie w każdym wieku pacjentek. Przyczyniają się one do zmniejszenia bólu w okolicy kości krzyżowej, ograniczenia dyskomfortu podczas współżycia oraz zmniejszenia dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.

Fizjoterapeuta podczas terapii poprowadzi nie tylko samą terapię manualną, ale również uczy poprawnej techniki oddychania, odpowiednich ćwiczeń do praktykowania w domu oraz technik relaksacyjnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko regularna praca pacjenta wraz z fizjoterapeutą może zmniejszyć, a nawet zniwelować problemy  z mięśniami dna miednicy mniejszej.

Fizjoterapia uroginekologiczna - niezbędne badania

Badanie per vaginum polega na sprawdzeniu, kondycji pochwy oraz trofiki skóry krocza kobiety. Terapeuta sprawdza, czy występują nieprawidłowości oraz blizny, otarcia, czy rany. Oczywiście badanie per vaginum jest dobrowolne i pełna decyzja należy do pacjentki, jednak jest ono w niektórych przypadkach niezbędne.

Kolejne etapy badania ginekologicznego

Kolejnym etapem badania, jest sprawdzenie, jak pochwa reaguje w momencie napięcia np. podczas kaszlu czy parcia. Wskaże to ciśnienie i kondycję mięśni dna miednicy i narządów miednicy mniejszej. Badanie przezpochwowe palpacyjne ocenia: stabilność ścian pochwy, napięcie tkanek w pochwie, czucie głębokie, siłę skurczu, wytrzymałość skurczu, harmonię nerwowo-mięśniową. Badanie per rectum również jest wykonywane w gabinecie fizjoterapeutycznym. Specjalista bada, sprawdzając okolice kości krzyżowej. Badanie ma na celu sprawdzenie kondycji wewnętrznych tkanek.

Podsumowanie

Terapia uroginekologiczna to dziedzina, która polega na zbadaniu, opracowaniu konkretnego planu działania dla pacjentek z problemami okołoporodowymi, jak i bolesnymi miesiączkami, czy nietrzymaniem moczu. Trudności te są bardzo uciążliwe, a nieleczone mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia komfortu życia. Pomóc w tych przypadłościach, może fizjoterapeuta uroginekologiczny, który nie tylko prowadzi terapię manualną, ale również układa dedykowany trening i usprawnia pracę oddechu, aby kompleksowo zminimalizować problemy. Warto jednak pamiętać, że praca z kobietami mającymi problemy ginekologiczne, wymaga działania zespołu interdyscyplinarnego, obejmującego nie tylko fizjoterapeutę, ale także specjalistów położnych oraz lekarza ginekologa.