Poradnia Pulmonologiczna

Poradnia Pulmonologiczna w Lubinie to jednostka medyczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób płuc oraz układu oddechowego. Nasi lekarze diagnozują między innymi takie schorzenia jak:

• zatorowość płucna,
• astma oskrzelowa,
• sarkoidoza,
• gruźlica płuc i gruźlica pozapłucna.

Chcąc dokonać jak najtrafniejszej diagnozy, korzystamy z nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym przede wszystkim z tzw. spirometru, wykorzystując także wyniki badań z RTG klatki piersiowej, badań laboratoryjnych oraz badań bakteriologicznych.

Przyczyny chorób płuc i układu oddechowego

Choroby płuc i układu oddechowego mogą mieć różnorodne podłoże. Do najczęstszych czynników rozwoju chorób płuc należą:

• palenie tytoniu oraz tzw. bierne palenie,
• zanieczyszczenie środowiska,
• kontakt z cząsteczkami wywołującymi reakcję alergiczną,
• wirusy i bakterie,
• predyspozycje genetyczne.

Wszystkim z Państwa, którzy narażeni są na kontakt z powyższymi czynnikami, rekomendujemy regularne badania w Poradni Pulmonologicznej w Lubinie. Profilaktyka i szybka diagnoza to podstawowe czynniki, które pozwalają na skuteczne zwalczenie groźnych dla życia chorób układu oddechowego.

Na czym polega badanie spirometrem?

Spirometria to specjalistyczne badanie, umożliwiające określenie wielkości objętościowych płuc, ich przepływności, a także pomiar tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Jest to badanie, które pozwala ocenić wydolność dróg oddechowych i jest niezwykle ważne w przypadku diagnostyki takich chorób jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Badanie spirometryczne jest proste i bezbolesne. Pacjent proszony jest o oddychanie przez specjalny ustnik połączony rurką z aparatem spirometrycznym. Na początku należy zrobić kilka głębokich oddechów bez aparatury, a następnie wziąć bardzo głęboki oddech i po szczelnym przyłożeniu ustnika, wydmuchnąć do aparatury cały zapas powietrza. To proste, ale skuteczne badanie pomaga w określeniu takich parametrów jak pojemność życiowa płuc czy natężona objętość wydechowa i określić źródło problemu, z jakim boryka się pacjent.


Lekarze w poradni pulmonologicznej:
lek. Marcin Murmyło- specjalista chorób płuc                             lek.Dagmara Plata- specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc
lek. Martyna Ciesielska- specjalista chorób płuc 

Informacja i rejestracja