Poradnia Medycyny Sportowej

Poradnia Medycyny Sportowej w Lubinie to interdyscyplinarna poradnia medyczna, pracująca na rzecz osób aktywnych fizycznie – zarówno początkujących, jak i zawodowych sportowców. Nasze usługi skierowane są do dzieci i młodzieży do 21 roku życia, a także do zawodników sportowych pomiędzy 21 a 23 rokiem życia. Wykonujemy badania sportowców uprawiających wszelkiego rodzaju sporty i wydajemy oświadczenia, które są honorowane przez wszystkie Związki Sportowe na terenie naszego kraju.

Czym jest medycyna sportowa?

Współczesna medycyna sportowa jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy lekarskiej, skupiającą się na wszystkich osobach aktywnych fizycznie. Udając się do lekarza specjalisty w zakresie medycyny sportu, dowiesz się, czy możesz uprawiać daną aktywność fizyczną, skorzystasz z konsultacji lekarskich dotyczących stanu Twojego zdrowia, diety i odżywek, a także otrzymasz odpowiednie oświadczenie o zdolności lub możliwości dalszego wykonywania określonej dyscypliny sportowej.

Pierwsze badanie w poradni medycyny sportu – czego się spodziewać?

Badania medycyny sportu przebiegają różnie, w zależności od tego, jaką dyscyplinę uprawiasz, jednak mają pewien wspólny rdzeń i elementy, które są powtarzalne dla wszelkiego rodzaju badań sportowców. Podstawowe badanie składa się m.in. z badania ortopedycznego, konsultacji okulistycznej, a także pomiaru antropometrycznego, a więc sprawdzenia prawidłowości wzrostu i wagi. Pomocniczymi badaniami są np. badania ogólne moczu, badania morfologii krwi czy też poziomu glukozy we krwi.

Rola medycyny sportu w życiu zawodnika

Badania kontrolne stanowią ważną część życia sportowca i pozwalają na ocenę jego kondycji oraz optymalizację zdolności wysiłkowej zawodnika. Regularnie przeprowadzane badania kontrolne zmniejszają ryzyko powstawania kontuzji i ułatwiają zaplanowanie zdrowego planu treningowego na kolejne miesiące. W przypadku powstania kontuzji, lekarz medycyny sportu zdiagnozuje problem zdrowotny pacjenta, zadba o zwalczenie przyczyn i objawów kontuzji i pomoże w szybkim powrocie do pełnej sprawności.

Informacja i rejestracja