Poradnia Preluksacyjna

Poradnia Preluksacyjna w Lubinie świadczy usługi z zakresu diagnostyki i leczenia wrodzonych wad stawów biodrowych. Do najpopularniejszych z nich należą dysplazja oraz niestabilność tych stawów. W celu stwierdzenia tego rodzaju schorzeń wykonuje się między innymi badania ultrasonograficzne, które dziś standardowo wykonuje się już w drugim miesiącu życia dziecka.

Czy badanie zwyrodnień stawu biodrowego jest bolesne?

Wiele osób, które cierpią ze względu na zwyrodnienia stawu biodrowego, boją się wizyty w poradni preluksacyjnej ze względu na strach przed dodatkowym bólem, który mogą wywołać badania. Nasi lekarze dokładają wszelkich starań, aby diagnostyka choroby przebiegała bezboleśnie, wykorzystując przy tym nieinwazyjne i bezpieczne metody badawcze.

Dysplazja stawu biodrowego - diagnostyka

Najpopularniejszą wrodzoną wadą stawu biodrowego jest dysplazja stawu biodrowego – jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych wśród przedstawicieli białej populacji. Dysplazja jest wrodzonym zniekształceniem stawu biodrowego i często wykrywana jest w pierwszych dniach po narodzeniu dziecka. Jeżeli dysplazja nie jest odpowiednio szybko zdiagnozowana i poddana leczeniu, da o sobie znać w okresie pokwitania lub (w przypadku kobiet) po urodzeniu dziecka. Podstawowymi objawami związanymi z nieleczoną dysplazją są zmęczenie, ból kolana oraz ból biodra.

Dysplazja stawu biodrowego - przyczyny

Przyczyn dysplazji stawu biodrowego jest wiele. Wśród najpopularniejszych czynników mogących sprzyjać powstawaniu tej choroby wymienia się przede wszystkim:

• nieprawidłowe podkurczanie nóżek przez dziecko w ostatnich miesiącach ciąży,
• ułożenie miednicowe płodu w czasie ciąży,
• oddziaływanie hormonu relaksyna na płód,
• prostowanie naturalnie podkurczonych nóżek niemowlaka i jego nieprawidłowa pielęgnacja,
• predyspozycje genetyczne.

Warto pamiętać, że wczesna diagnostyka i wykrycie schorzenia umożliwiają wprowadzenie prawidłowej terapii i kierowanie rozwojem dysplastycznego biodra, co umożliwia jego całkowite wyleczenie.

Lekarze w poradni preluksacyjnej:
dr n.med. Krzysztof Konarski- specjalista chirurgii urazowej i ortopedii

Informacja i rejestracja