Małoinwazyjne leczenie prostaty

Małoinwazyjne leczenie prostaty

Małoinwazyjne leczenie prostaty metodą REZUM jest zabiegiem dedykowanym w szczególności młodym pacjentom z zaburzeniami oddawania moczu, spowodowanymi łagodnym przerostem gruczołu krokowego, jako alternatywa do leczenia farmakologicznego. Zabieg polecany jest również mężczyznom, którzy chcą zachować prawidłowy wytrysk nasienia. REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru doszło do zatrzymania moczu.

Procedura nie wymaga hospitalizacji ponieważ zabieg nie wiąże się z interwencją chirurgiczną. Wykonywany jest małoinwazyjnie, w znieczuleniu miejscowym, endoskopowo przez cewkę moczową.

 

PRZEBIEG ZABIEGU REZUM

Podczas zabiegu lekarz oddziałuje na wybrane części gruczołu prostaty parą wodną, która jest tłoczona za pomocą specjalnego cystoskopu – i w ciągu kwadransa wykonuje około 10 wtrysków pary. Podczas kondensacji uwalniana jest jej energia cieplna, która denaturuje błonę prostaty, w wyniku czego prostata się kurczy. Zastosowanie technologii REZUM może zastąpić leczenie farmakologiczne także u pacjentów z objętością gruczolaka do 80 ml.

Niektórzy pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort w postaci problemów z oddawaniem moczu lub niemożności opróżnienia całego pęcherza przez około dwa tygodnie. Mężczyźni, którzy przeszli zabieg, przez 2-4 tygodni muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.

 

PRZECIWWSKAZANIA

REZUM jako zabieg nie wymagający dużej ingerencji w organizm jest bardzo bezpieczny i może być stosowany u szerokiej grupy pacjentów. Jedynymi przeciwwskazaniami są nawracające i aktywne zakażenia dróg moczowych oraz nieprawidłowy poziom PSA.

 

Szpital św. Anny w Piasecznie to pierwsza placówka medyczna w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej, która wprowadziła zabiegi leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM. Procedura jest od pięciu lat z powodzeniem stosowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Europie - w Szwecji.  W marcu 2017 została też wprowadzona w Wielkiej Brytanii.

 

Informacja i rejestracja