Jak przygotować się do porodu?

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu, może więc wydawać się przytłaczające. Przed porodem istnieje wiele kwestii do rozważenia, więc solidne przygotowanie może ułatwić wejście w rolę rodzica. Poniżej znajdziesz kilka metod, które pomogą zredukować stres związany z planowanym porodem.

Zajęcia w szkole rodzenia

Zajęcia organizowane w ramach szkoły rodzenia pomogą Ci odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tego, co będzie się działo podczas ciąży i porodu. Nauczysz się, jak radzić sobie ze skurczami i jak je kontrolować, a także przećwiczysz strategie, aby być gotowym do narodzin dziecka. Większość kobiet zabiera ze sobą na zajęcia swojego partnera, aby móc razem ćwiczyć.

W ramach szkoły rodzenia organizowane są także zajęcia z karmienia piersią. Jeśli nigdy wcześniej nie karmiłaś piersią, lekcje te są ważnym elementem przygotowań do narodzin dziecka. Uczą, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak trzymać dziecko podczas karmienia i jak rozpoznać, kiedy maluchowi wystarcza jedzenia. Uczestnictwo w zajęciach z karmienia piersią da Ci również szansę na spotkanie z konsultantem laktacyjnym, który może Ci pomóc po porodzie. Z profesjonalnej porady laktacyjnej możesz skorzystać zarówno przed porodem, jak i już w trakcie karmienia. Konsultacje u Ceryfikowanych Doradców Laktacyjnych odbywają się np. w Poradni Laktacyjnej w Piasecznie.

Ponadto organizowane są także zajęcia dla rodziców, które mogą pomóc Ci z+rozumieć różne etapy, przez które przechodzi Twoje dziecko - jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, jak je ubrać i przebrać oraz jak rozpoznać, że dziecku coś dolega.

Więcej informacji o zajęciach w szkole rodzenia znajdziesz w naszym artykule: Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia oraz kiedy warto zacząć na nie chodzić?

zajecia-w-szkole-rodzenia

Ćwiczenia przed porodem

Ćwiczenia dna miednicy pomagają wzmocnić jego mięśnie. Mięśnie te są bardzo obciążone podczas ciąży i porodu. Dno miednicy składa się z warstw mięśni, które rozciągają się jak podtrzymujący hamak od kości łonowej (z przodu) do dolnego końca kręgosłupa. Jeśli mięśnie dna miednicy są osłabione, może wystąpić wyciek moczu podczas kaszlu, kichania lub wysiłku. Nazywa się to wysiłkowym nietrzymaniem moczu i może trwać po ciąży.

Trening mięśni dna miednicy pomoże organizmowi poradzić sobie z rosnącą wagą dziecka. Zdrowe, sprawne mięśnie przed urodzeniem dziecka łatwiej się regenerują po porodzie i pomagają zmniejszyć lub uniknąć wysiłkowego nietrzymania moczu po ciąży. Wszystkie kobiety w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia dna miednicy, nawet jeśli jesteś młoda i nie cierpisz teraz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Gdzie nauczyć się, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Na przykład podczas dedykowanych zajęć z terapeutą uroginekologii, organizowanych w Piasecznie.

Masaż krocza przed porodem


Masaż krocza polega na rozciąganiu tkanek krocza za pomocą jednego lub dwóch palców. Jego celem jest przygotowanie tych tkanek na przejście główki dziecka podczas porodu siłami natury. Masaż krocza warto włączyć do przygotowań do porodu około 35. tygodnia ciąży.

Niektóre zalety masażu krocza:

Przygotowuje tkanki. Masaż zwiększa przepływ krwi i może pomóc w łatwiejszym rozciąganiu tkanek i skóry.

Zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Około 1 na 15 kobiet, które regularnie wykonują masaż krocza, nie potrzebuje nacięcia krocza, które wymaga założenia szwów.

Zmniejsza potrzebę szycia. Nawet jeśli masaż nie wyeliminuje uszkodzenia krocza, wg badań może zmniejszyć potrzebę zakładania szwów nawet o 10 procent.

Przygotowuje do narodzin. Zwrócenie uwagi na obszar, który najbardziej się rozciąga podczas porodu pozwala skupić się na relaksacji oraz fizycznym i psychicznym przygotowaniu do nadchodzącej wielkiej chwili.

Zrób plan porodu

Plan porodu to dokument zawierający wszystkie Twoje oczekiwania względem nadchodzącego porodu przygotowywany wspólnie z osobą pełniącą nad Tobą opiekę w trakcie ciąży, czyli położną lub lekarzem.

W dokumencie tym należy zawrzeć informacje takie jak:

  • Miejsce oraz warunki przebiegu porodu,
  • Czy obecna będzie osoba towarzysząca,
  • Zgoda lub jej brak na wykonywanie różnych procedur medycznych.

Określa on także bardzo precyzyjnie, w jaki sposób chciałabyś, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i tego, czy chcesz otrzymać znieczulenie, traktuje o ochronie krocza. Plan ten pomaga Twojemu lekarzowi, położnej oraz pielęgniarkom w zrozumieniu Twoich osobistych życzeń.

Opisz swoje preferencje w zakresie uśmierzania bólu porodowego — jakie formy akceptujesz, a jakich nie chcesz. Pamiętaj, że może się okazać, że potrzebujesz więcej środków przeciwbólowych, niż planowałaś lub lekarz, lub położna mogą zasugerować skuteczniejsze uśmierzanie bólu, aby pomóc w porodzie. Opcje obejmują gaz (znieczulenie wziewne), znieczulenie zewnątrzoponowe lub niemedyczne uśmierzanie bólu, takie jak masaż czy kompresy rozgrzewające.

Możesz wymienić swoje preferencje dotyczące pozycji przy porodzie, w tym stania, kucania, klęczenia lub leżenia na łóżku. Możesz również napisać, czy życzysz sobie porodu w wannie lub pod prysznicem., w zależności od opcji dostępnych w szpitalu.

Rozmowa o swoim planie z osobą udzielającą wsparcia i lekarzem lub położną pomoże nie tylko zrozumieć Ciebie, ale także dowiedzieć się, czy to, co masz na myśli, jest wykonalne i bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Bądź jednak elastyczna i otwarta na zmiany, ponieważ porody bywają dynamiczne i często nie przebiegają dokładnie zgodnie z oczekiwaniami.

zrob-plan-porodu

Spakuj bagaż, czyli przygotowanie do porodu

Dobrym pomysłem jest spakowanie kilku rzeczy co najmniej na 2 tygodnie przed terminem porodu. Poniżej znajduje się lista rzeczy stworzona na podstawie doświadczeń rodzących. Naturalnie możesz dodać rzeczy, które uważasz za niezbędne w szpitalu.

Twoja położna lub szpital prawdopodobnie przedstawi Ci listę rzeczy, które musisz spakować.

Niezależnie od tego, upewnij się jednak, że masz przygotowane następujące rzeczy:

Dla Ciebie:

Twój plan porodu

  • coś luźnego i wygodnego do noszenia podczas porodu, co nie krępuje ruchów ani nie jest zbyt ciepłe – możesz potrzebować około 3 zestawów ubrań,
  • 2 lub 3 wygodne i podtrzymujące biustonosze, w tym biustonosze ciążowe, jeśli planujesz karmić piersią,
  • podpaski,
  • kilka par wygodnych majtek (niektóre kobiety używają jednorazowych majtek z siateczki),
  • Twoje przybory toaletowe,
  • rzeczy, które pomogą Ci się zrelaksować i odpocząć, na przykład książki, czasopisma lub muzyka,
  • rozpinane z przodu lub luźne koszulki nocne lub topy, jeśli zamierzasz karmić piersią,
  • szlafrok i kapcie,
  • luźne, wygodne stroje do noszenia po porodzie i podczas powrotu do domu.

 

Dla Twojego dziecka:

 

  • pieluchy jednorazowe,
  • pieluchy i ubranka dla dziecka do noszenia w domu,
  • środki myjące dla niemowląt, chusteczki nawilżane do zmiany pieluszki dla niemowląt oraz mydło lub płyn do mycia bez detergentów do kąpieli (skonsultuj się ze szpitalem, aby sprawdzić, czy są one dostępne),
  • ubranka na zmianę dla dziecka,
  • kocyk dziecięcy,
  • fotelik dziecięcy zamontowany w Twoim samochodzie.


Ponadto pamiętaj o zabraniu następujących dokumentów:

  • karta ciąży
  • dowód tożsamości
  • grupa krwi (oryginał zawierający PESEL)
  • wyniki badań laboratoryjnych takich jak:
  • ostatnia morfologia,
  • badanie w kierunku paciorkowców β-hemolizujących (GBS)
  • HIV,
  • WR,
  • HBS antygen,
  • HCV,
  • najnowsze USG z oceną masy płodu.

torba-do-porodu-przygotowanie

Skąd będziesz wiedzieć, że rodzisz?

Proces porodu jest inny dla każdej rodzącej, ale gdy się rozpocznie, wydarzy się co najmniej jedna z następujących rzeczy:

  • skurcze zaczynają pojawiać się regularnie, z coraz krótszymi przerwami między nimi
  • skurcze stają się coraz dłuższe i silniejsze
  • odejdą wody (chociaż jest to oznaka rozpoczęcia porodu tylko jeśli towarzyszą temu skurcze)
  • możesz odczuwać skurcze, podobnie jak bóle menstruacyjne i bóle w dolnej części pleców
  • możesz zauważyć wydzielinę z pochwy w kolorze brązowym lub różowym

Jeśli nie masz pewności, czy poród się rozpoczął, zadzwoń do swojego lekarza lub położnej.

 

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa, czasami nazywane skurczami fałszywymi, są jak skurcze treningowe. Są jednym z objawów przedporodowych, na które powinnaś zwracać uwagę w trzecim trymestrze ciąży.

Skurcze Braxtona Hicksa mogą rozpocząć się na trzy do czterech tygodni przed porodem i są opisywane jako nieregularne, łagodne skurcze w dolnej części brzucha. Różnica między fałszywymi skurczami a prawdziwymi skurczami porodowymi polega na tym, że te nie postępują i zbliżają się do siebie w czasie.