teleporady
Movember – co to za akcja?

Movember – co to za akcja?

W listopadzie rusza kolejna edycja kampanii Movember. W tym okresie na całym świecie poruszana jest tematyka regularnych badań profilaktycznych wśród mężczyzn. Działania edukacyjne skupiają się wokół raka jądra i raka prostaty. Zobacz, co zorganizował ruch Movember Polska w 2021 roku.

Wszystko zaczęło się w 2003 roku w Australii. Luke Slattery i Travis Garone chcieli propagować modę na wąsy. Akcję tego, kto zdoła wyhodować największy wąs, przeprowadzili wśród swoich znajomych. Warunkiem uczestnictwa była wpłata 10 dolarów i zaproszenie do zabawy kolejnych osób. Wszystkie zebrane w ten sposób środki zostały przekazane na fundację zajmującą się organizacją badań nad rakiem prostaty. Zaledwie rok później do akcji zaczęli przyłączać się mieszkańcy innych krajów – w tym Polski. Zaowocowało to utworzeniem oddziału Movember Polska.

Akcja Movember Polska – co to jest?

Movember Polska powstało w 2014 roku za sprawą Fundacji “Kapitan Światełko”. Nie oznacza to jednak, że wcześniej Polacy nie brali udziału w akcji. Dzięki popularności ruchu za granicą i nagłaśniania go w social mediach, wielu mężczyzn przyłączyło się do obchodów – w tym polscy sportowcy, komentatorzy sportowi, dziennikarze, aktorzy, piosenkarze i wiele innych osób publicznych. Cel jest jeden – zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn.

Movember to połączenie dwóch słów – Moustache (wąsy) i November (listopad). Przez cały miesiąc w wielu polskich miastach prowadzone są różnego rodzaju edukacyjne spotkania i akcje. Ich organizatorzy chcą zachęcić mężczyzn do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie. Podkreślają też, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie chorób nowotworowych.

W ramach akcji Movember Polska są zorganizowane bezpłatne badania USG. Mogą zgłaszać się na nie wszyscy mężczyźni. To też doskonała okazja, aby nauczyć się samobadania jąder – tym samym zmniejszyć ryzyko późnego wykrycia nowotworu. Grupa Movember Polska pojawia się w największych miastach w Polsce – jednak akcje profilaktyczne organizowane są też w mniejszych miejscowościach.

Movember Polska z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. 2021 rok to ostatni raz, gdy akcja odbywa się pod tym szyldem. W kolejnym roku zostanie zaproponowana nowa nazwa. Jednak bez obaw – organizatorzy kampanii Movember Polska zapewniają, że misja będzie kontynuowana bez zmian.

Listopad – sezon zapuszczania wąsów?

W ramach zwrócenia uwagi na akcję Movember na całym świecie mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy. Zmiana wyglądu ma na celu sprowokowanie do zadawania pytań. To doskonała okazja do poruszenia tematów, o których na co dzień się nie rozmawia.

Wąsy kojarzą się z męskością. Ale należy pamiętać, że męskość to nie tylko siła – to przede wszystkim zdrowie – jego świadomość, dbałość o nie i rozpoczęcie leczenia najwcześniej, jak to możliwe. To także podkreślenie, że ani choroba, ani dbanie o siebie nie odbiera męskości – a wręcz przeciwnie.

Wiedza nadal pozostaje niewielka

Niestety, temat męskiego zdrowia nadal nie jest zbyt często poruszany. Wiedza na temat najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn pozostaje niewielka. Wielu panów:

  • nie potrafi wskazać objawów jakie daje rak jądra lub rak prostaty,
  • nie słyszało wcześniej o raku jądra i utożsamia go z rakiem prostaty,
  • nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych,
  • nie potrafi wykonać samobadania jąder,
  • nie wie, czy istnieje u nich ryzyko zachorowania na nowotwory narządów płciowych,
  • uważa, że jest za młodych na zachorowanie na raka.

Tymczasem statystyki wskazują, że nowotwory jąder stanowią szczególne zagrożenie głównie dla młodych mężczyzn. Grupa ryzyka to 14–35 lat.

Natomiast nowotwór prostaty dotyczy panów po 45. roku życia. Rzadko ujawnia się wcześniej – nie oznacza to jednak, że nie należy zachować czujności. Każdego roku rozpoznaje się ponad milion nowych zachorowań – 300 tysięcy z nich kończy się śmiercią. W Polsce rak prostaty jest 2. najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn.

Jednym z zadań akcji jest więc propagowanie wiedzy na temat zdrowia intymnego mężczyzn.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Warto pamiętać, że im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większe szanse na jego wyleczenie. Badania profilaktyczne są bezinwazyjne i bezbolesne i dobrze wykonywać je regularnie.

Badanie poziomu PSA

PSA to swoisty antygen sterczowy. Jest on wytwarzany w gruczole krokowym i wydzielany do krwi. Znaczny wzrost jego stężenia może oznaczać nowotwór prostaty. Test jest prosty. Materiałem do badania jest niewielka próbka krwi z żyły łokciowej. Badanie powinni regularnie wykonywać mężczyźni po 40. roku życia i znajdujący się w grupie ryzyka wystąpienia raka prostaty z powodu obciążenia genetycznego.

Samobadanie jąder

Jest to badanie związane z rakiem jąder. Pozwala wykryć guzek w ich obrębie lub zmianę ich struktury. Należy wykonywać je raz w miesiącu po wcześniejszym prysznicu. Badanie jest proste. Należy dotykać dłońmi jąder – jednocześnie prawego i lewego. Uwagę powinny zwrócić nierówności, asymetria, guzki, zmiana twardości lub wielkości jądra.

Nie tylko męskie zdrowie intymne – Movember Polska zwraca uwagę na temat męskiego zdrowia psychicznego

W 2021 roku grupa Movember Polska stara się podkreślić, że dobry stan zdrowia to nie tylko brak dolegliwości fizycznych. Szczególną uwagę zwraca na samopoczucie psychiczne. Zwłaszcza, że statystyki po 2020 roku wyglądają źle. Od czasu pandemii liczba prób samobójczych wzrosła nawet o 20% – zdecydowana większość z nich jest podejmowana przez mężczyzn.

Dzięki Fundacji Kapitan Światełko w 2021 roku edukacja zostanie rozszerzona także o zdrowie psychiczne. Mężczyźni mogą dowiedzieć się, że depresja to nie tylko smutek. Otrzymają również odpowiedź na to, gdzie szukać wsparcia w chwilach kryzysu.

Dlaczego profilaktyka i wczesna diagnostyka są ważne?

Choroby nowotworowe rozwijają się powoli. Przez długi czas nie dają żadnych objawów. Nie oznacza to jednak, że nie sieją spustoszenia w organizmie. Często pierwsze dolegliwości pojawiają się, gdy obecne są przerzuty do innych narządów. Taki stan znacznie pogarsza rokowanie.

Tymczasem okazuje się, że raka jąder i raka prostaty można wyleczyć. Oba nowotwory mają dobre rokowanie. Pod warunkiem, że zostaną wykryte na wczesnym etapie. Zwłoka działa niekorzystnie i drastycznie obniża szansę na powodzenie terapii, a tym samym pokonanie raka.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w momencie, gdy możliwe jest ich skuteczne leczenie. Każdy mężczyzna powinien:

  • raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder,
  • zgłaszać się na regularne badania w poradni urologicznej,
  • prowadzić zdrowy tryb życia (dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, brak nałogów).

Ważne jest także niezwłoczne zgłaszanie się do urologa, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Szybkie działanie w wielu przypadkach pozwala zachować pełnię zdrowia.

Szpitale EMC dołączają do akcji Movember

My również przyłączamy się do akcji Movember Polska! Nasze Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej przy Szpitalu św. Anny w Piasecznie oferuje 50 bezpłatnych badań poziomu PSA dla pacjentów powyżej 40 r.ż. Wystarczy w rejestracji podać hasło Movember. Panowie, to odpowiedni moment, aby zadbać o swoje zdrowie!

 

"