teleporady
Czy warto szczepić się przeciw grypie?

Czy warto szczepić się przeciw grypie?

O tym czy warto i jakie zagrożenia niesie ze sobą wirus grypy opowiada prof. dr hab. med. Tadeusz Płusa, z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc w Szpitalu im. św. Anny w Piasecznie

O tym czy warto i jakie zagrożenia niesie ze sobą wirus grypy opowiada prof. dr hab. med. Tadeusz Płusa, z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc w Szpitalu im. św. Anny w Piasecznie

Pytanie, na które jest tylko jedna odpowiedź – warto!

Grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie jesienno-wiosennym jest odpowiedzialna za 15-20% zachorowań. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – z katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi. U dotychczas zdrowych pacjentów, którzy nie cierpią na inne choroby, leczenie sprowadza się do leków „przeciw grypowych” dostępnych bez recepty.

Szczególną grupą są chorzy ze współistnieniem zmian obciążających układ odpornościowy (choroby autoimmunologiczne, hematologiczne, układowe), a także przewlekłe choroby układu oddechowego – astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

W tych grupach chorych każde zakażenie, w tym grypowe, może prowadzić do zaostrzeń choroby podstawowej. Obecnie są już dostępne leki działające na wirusa, które należy podać w ciągu pierwszych godzin zakażenia, aby zahamować replikację wirusa i złagodzić objawy choroby.

Największym problemem wszystkich pacjentów chorujących na grypę, są powikłania wywołane przez wirusa grypy pod postacią zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów. Najcięższą postacią zakażenia jest zapalenie mózgu i opon mózgowych, a także sepsa – zwłaszcza u chorych z patologią układu oddechowego. Przebieg choroby w tych przypadkach jest piorunujący i zagrażający życiu. Stwierdzone zgodny w czasie zakażenia wirusem grypy dotyczyły zarówno dotychczas zdrowych i młodych, a także seniorów obarczonych wieloma chorobami. Niezwykle groźne były epidemie spowodowane wirusami ptasiej i świńskiej grypy, w czasie których liczby zgonów były bardzo wysokie. A w historii medycyny znana jest epidemia tzw. hiszpanki na początku XX wieku, która zabiła miliony ludzi w całej Europie.

Dzięki szczepieniom liczba zachorowań ulega znacznemu zmniejszeniu w większości krajów europejskich. Niestety, w Polsce tzw. wyszczepialność, jest na bardzo niskim poziomie, co stanowi stały problem epidemiologiczny i duże wyzwanie dla lekarzy aby uświadamiać pacjentom jak ważne jest aby się szczepić. Szczepienie przeciw grypie ma bowiem szereg istotnych działań na układ obronny człowieka. Przede wszystkim wzmacnia mechanizmy obronne oraz stymuluje wytwarzanie przeciwciał przeciw wirusowych, nie tylko przeciwgrypowych. 

Wprowadzone programy szczepień seniorów dają już wyniki, bowiem zakażenie przebiega u nich o wiele łagodniej. Kolejnymi grupami chorych, którzy bezwzględnie powinni być poddawani procesowi szczepienia są chorzy z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ochrona przez zaostrzeniem astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc została potwierdzona w badaniach klinicznych i obserwacjach ambulatoryjnych. Dotyczy to zarówno dorosłych jak dzieci.

Tak więc – warto się szczepić przeciwko grypie!

Zapraszamy na szczepienie przeciwko grypie do: Przychodni EMC Piaseczno w Szpitalu Św. Anny, szczepienie w cenie konsultacji lekarskiej internistycznej.

Informacja i rejestracja:

Przychodnia w Szpitalu św. Anny w Piasecznie

ul. A. Mickiewicza 39

tel.: 22 73 54 100

mail: piaseczno@emc-sa.pl

 

"