Borelioza przenoszona przez kleszcze

Borelioza przenoszona przez kleszcze

Kalendarzowe lato dobiega końca, ale nie należy z tego powodu rezygnować z profilaktyki i regularnego sprawdzania swojego ciała w poszukiwaniu kleszczy, które mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza .

Nie wykryte odpowiednio wcześnie zakażenie boreliozą może skutkować poważnymi następstwami narządowymi i układowymi.

Za wywołanie choroby odpowiedzialna jest bakteria Borrelia burgorferi, jej głównym nosicielem jest kleszcz, który potrzebuje od 2 do 24 godzin, aby  poprzez ukąszenie przenieść bakterię do organizmu człowieka lub zwierzęcia. W Polsce większość zachorowań na boreliozę przypada na okres od maja do listopada. Praktycznie każde ugryzienie przez kleszcza powinno być obserwowane i kontrolowane. Wiadomo, że ok. 30% kleszczy jest nosicielami bakterii wywołującej chorobę. Jednakże szybka reakcja na pojawiające się zmiany na skórze po ugryzieniu, głównie rumień z siną obwódką wokół miejsca ugryzienia, dają szansę na zahamowanie szerzenia się choroby.

Współcześnie są dostępne szybkie i dokładne metody diagnostyczne w kierunku boreliozy. Podobnie, leczenie na pierwszym etapie jest proste. W przypadkach rozsianych i przewlekłych istnieje konieczność bardziej intensywnego i długotrwałego leczenia – mówi prof. dr  hab. n. med. Tadeusz Płusa, ordynator oddziału chorób wewnętrznych szpitala św. Anny w Piasecznie.

Zapraszamy do Poradni Chorób Wewnętrznych w naszym Szpitalu św. Anny w Piasecznie na konsultacje specjalistyczne w zakresie rozpoznawania i leczenia  boreliozy.

Więcej szczegółów TUTAJ.

Skontaktuj się z nami:

tel. 22 73 54 100

email: piaseczno@emc-sa.pl