teleporady
RIRS - najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni nerkowych

RIRS - najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni nerkowych

RIRS to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni z każdego odcinka układu moczowego. Zabieg stosowany jest głównie w leczeniu kamicy nerkowej, ale można wykorzystać go również w terapii innych schorzeń. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe są złogami, które powstają na skutek wytrącania się pewnych substancji z moczu. Mogą to być: szczawian wapnia, fosforan wapnia, krzemiany, kwas moczowy lub struwit. Ich obecność jest przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Choroba, która przebiega z obecnością kamieni nerkowych, to kamica nerkowa.

Jednym z objawów złogów w nerkach jest kolka nerkowa. Pojawia się ona, gdy dochodzi do przesuwania się kamienia w drogach moczowych. Tym samym zablokowany zostaje przepływu moczu. Objawy kolki nerkowej to: silny ból w części lędźwiowej pleców promieniujący do pachwiny, wymioty, znaczne pogorszenie samopoczucia, podwyższona temperatura ciała. Przy kamieniach nerkowych często występują także infekcje układu moczowego, nieprzyjemne dolegliwości podczas oddawania moczu, a także dyskomfort w jamie brzusznej.

Kiedy trzeba usunąć kamienie nerkowe?

Do rozbijania kamieni nerkowych kwalifikują się pacjenci, u których dolegliwości z nimi związane są bardzo nasilone. Zabieg konieczny jest również w przypadku złogów, które są zbyt duże, aby mogły zostać wydalone z organizmu samoistnie. O tym, czy dana osoba potrzebuje tego typu leczenia, zawsze decyduje lekarz na podstawie wyników badań.

Nowoczesne leczenie kamicy nerkowej

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia kamicy nerkowej, czyli rozbijania kamieni nerkowych, jest RIRS (retrograde intrarenal surgery). Jest to inaczej wsteczna chirurgia śródnerkowa. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem lasera oraz giętkiego endoskopu. Jej celem jest usunięcie przeszkody w drogach moczowych, a tym samym złagodzenie występujących objawów i polepszenie jakości życia pacjenta.

- Korzystamy z nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na zabiegi wewnątrz nerki przy użyciu lasera. Dzięki temu operujemy bezpiecznie, bez uszkadzania narządu, a pacjenci opuszczają szpital szybko i w pełni zdrowia – podkreśla urolog Marek Zawadzki, ordynator Oddziału Urologii Szpitala św. Anny w Piasecznie. 

- Nasza poradnia urologiczna jest jedną z wiodących w Polsce. Jesteśmy wyposażeni we wszystkie najnowocześniejsze urządzenia do diagnostyki i leczenia. Wszystkie nowinki technologiczne w dziedzinie urologii zdobywamy dość szybko, dając tym samym pacjentom możliwość skorzystania z dobrej jakości medycyny – dodaje.

W poradni oraz na oddziale urologicznym, w ramach pakietu onkologicznego i konsultacji, wykonywana jest także pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego. Metodą RIRS przeprowadzane są również operacje leczenia nowotworów górnych dróg moczowych (miedniczki nerkowej, moczowodu).Zabieg RIRS przeznaczony jest dla osób z kamieniami nerkowymi, których średnica wynosi powyżej 3 cm.

Jaka jest przewaga RIRS nad innymi metodami usuwania kamieni nerkowych?

Inną możliwością jest rozbijanie kamieni nerkowych metodą ESWL (extracorporeal shock-wave lithotripsy), czyli kruszenie złogów falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. U chorych można zastosować także PCNL. Jest to przezskórna nefrolitotrypsja. Polega ona na wprowadzeniu endoskopu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki i rozbiciu kamieni.

Zabieg RIRS ma udowodnioną przewagę nad metodą ESWL i PCNL. W pierwszym przypadku jest to możliwość kontrolowania przebiegu rozbijania kamieni nerkowych przy pomocy endoskopu. Dzięki temu jest on bezpieczniejszy oraz bardziej przewidywalny. Dodatkowo RIRS pozwala na usunięcie kilku kamieni jednocześnie. W drugim przypadku na korzyść RIRS przemawia krótszy czas hospitalizacji oraz brak konieczności nakłuwania nerek.

Jak przebiega zabieg RIRS?

Zabieg RIRS może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Dzięki temu ryzyko pojawienia się dyskomfortu lub nieprzyjemnych dolegliwości jest zredukowane do minimum. Cała procedura przeprowadzana jest na sali operacyjnej. Pacjent przez cały czas pozostaje pod opieką lekarzy i pielęgniarek.

Na początek lekarz wprowadza specjalny aparat i drut wiodący przez cewkę moczową aż do nerki. Dzięki temu nie ma konieczności naruszania ciągłości tkanek. Tym samym zmniejsza się inwazyjność zabiegu oraz skraca czas rekonwalescencji.

Kolejnym krokiem jest oglądanie dróg moczowych przy pomocy aparatu optycznego i ocena ich stanu. W dalszej części zabiegu lekarz wprowadza przez drut wiodący laser holmowy. Użycie lasera jest konieczne do rozbicia kamieni nerkowych na małe fragmenty, aby możliwe było ich usunięcie z nerek. Złogi są najczęściej wypłukiwane. Zabieg RIRS trwa około godzinę.

Szybka diagnostyka i kwalifikacja - tylko 1 wizyta

Jedną z nowości wprowadzonych w Szpitalu św. Anny jest tzw. szybka ścieżka diagnostyki kamicy. Pacjent uskarżający się na dolegliwości, sugerujące kamicę układu moczowego, może zostać zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego podczas jednej wizyty, bez konieczności wielokrotnego umawiania się na kolejne konsultacje po każdym badaniu diagnostycznym.

Jak wygląda to w praktyce? Podczas 1 wizyty w szpitalu, bezpośrednio po konsultacji z urologiem, pacjent ma wykonywane USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową. Dzięki temu lekarz szybko otrzymuje komplet niezbędnych badań i w razie konieczności może, bez zbędnej zwłoki, podjąć decyzję o zabiegu i wyznaczyć termin operacji.

Rekonwalescencja po zabiegu RIRS

Po zabiegu RIRS w moczowodzie pozostawiany jest cewnik, który służy do prawidłowego przepływu moczu. Jego obecność ma także pozytywny wpływ na gojenie się tkanek. W razie konieczności pacjentowi podawane są płyny drogą dożylną oraz antybiotyk, którego celem jest zminimalizowanie ryzyka infekcji. Po zabiegu RIRS można opuścić szpital już kolejnego dnia. Powrót do codziennych aktywności jest możliwy w ciągu kolejnych kilku dób. Konieczne jest stawienie się na wizytę kontrolną do poradni urologicznej, jeżeli lekarz wydał takie zalecenie.

Doświadczony i uznany zespół

Urolodzy ze Szpitala św. Anny w Piasecznie: dr Marek Zawadzki, dr Przemysław Zugaj oraz dr Ewa Bres-Niewada mają największe w Polsce doświadczenie w zabiegach metodą RIRS. Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże, a do piaseczyńskich specjalistów przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. Lekarze cały czas szukają innowacyjnych rozwiązań.

Urolodzy z Piaseczna jako pierwsi w Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadzili operację usuwania kamieni nerkowych przy wykorzystaniu robota Avicenna Roboflex. Bezpośrednio po tym sukcesie po raz kolejny zostali docenieni na arenie międzynarodowej. Po szczegółowym audycie i uzyskaniu pozytywnej oceny, zespół ze Szpitala św. Anny został zaproszony do współpracy z renomowaną firmą medyczną Cook Medical i stał się ośrodkiem szkoleniowym dla urologów z procedur RIRS. Kryteriami decydującymi o współpracy były:

 • jakość (wyposażenie bloku operacyjnego, wysokie standardy obsługi pacjenta, przygotowanie szpitala jako ośrodka szkoleniowego),
 • opieka nad pacjentem (właściwy poziom relacji lekarz-pacjent, przestrzeganie praw pacjenta, dobre samopoczucie pacjenta),
 • współpraca zespołu operacyjnego (zaangażowanie pracowników, wzajemne zaufanie i szacunek),
 • wiedza i umiejętności lekarzy i pielęgniarek (ciągły rozwój i uczenie się oraz prawidłowość wykonywanych zabiegów).

Oznacza to, że Szpital św. Anny w Piasecznie dołączył do elitarnego grona 5 najlepszych ośrodków szkoleniowych w Europie obok szpitali w Paryżu, Barcelonie, Hamburgu, Patrasie i Mediolanie.

Usuwanie kamieni nerkowych - przeciwwskazania i możliwe powikłania RIRS

Usuwanie kamieni nerkowych przy pomocy RIRS nie może być przeprowadzone u ciężarnych. Dzieje się tak ze względu na możliwy szkodliwy wpływ promieniowania rentgenowskiego oraz środków użytych do znieczulenia na rozwijające się w macicy dziecko. U kobiet w ciąży istnieje również ryzyko infekcji. W takiej sytuacji wskazane jest rozbijanie kamieni nerkowych przy użyciu innych metod lub odłożenie leczenia na czas po porodzie.

Jak po każdym zabiegu medycznym, również po RIRS mogą wystąpić powikłania. Są to:

 • uszkodzenie miedniczki nerkowej,
 • uszkodzenie moczowodu,
 • uszkodzenie sklepienia kielicha nerkowego,
 • krwawienie,
 • zakażenie układu moczowego (gorączka, pieczenie podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, częste oddawanie moczu, krwiomocz).

Powikłania po RIRS występują rzadko. W celu ich ograniczenia przeprowadzana jest dokładna diagnostyka i kwalifikacja przed zabiegiem.

Informacja i rejestracja:

Szpital tel. 22 73 54 100

Przychodnia tel. 22 73 54 101

Usługi odpłatne tel. 22 73 54 102

Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej, Szpital św. Anny w Piasecznie, ul. A. Mickiewicza 39

Dowiedz się więcej o leczeniu kamicy w NASZYM POLSKIM CENTRUM UROLOGII ZAAWANSOWANEJ

 

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK O RIRS

EMC Szpitale Informator RIRS

"