Rezonans magnetyczny — wszystko, co należy wiedzieć przed badaniem

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego to sposób na uzyskanie szczegółowych obrazów narządów i tkanek całego ciała bez konieczności prześwietlenia lub napromieniowywania. Zamiast tego rezonans wykorzystuje silne pole magnetyczne, fale radiowe, oraz komputer do tworzenia obrazów, które pokazują urazy, procesy chorobowe i stany patologiczne. Dowiedz się więcej na temat przebiegu badania i w jakich przypadkach jest wykonywane.

Co to jest rezonans magnetyczny i jak to działa?

Tak, jak już zostało wspomniane, rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów narządów i tkanek ciała. W przypadku badania MRI pacjent jest umieszczany wewnątrz dużego urządzenia w kształcie tuby otwartej po obu końcach. Silne pole magnetyczne oddziałuje na cząsteczki zwane protonami, które występują w tkankach. Stosowane fale radiowe następnie oddziałują na protony, wytwarzając sygnały, które są odbierane przez odbiornik w skanerze. Za pomocą obróbki komputerowej obrazy tkanek są tworzone jako „plastry”, które można oglądać w dowolnej orientacji. Badanie MRI nie jest bolesne, a pola elektromagnetyczne nie powodują żadnych uszkodzeń tkanek.

Do czego służy MRI?

MRI jest preferowaną procedurą diagnozowania dużej liczby potencjalnych stanów chorobowych, które mogą wpływać na różne części ciała. Ogólnie rzecz biorąc, rezonans tworzy obrazy, które mogą pokazać różnice między zdrowymi i nieprawidłowymi tkankami. Lekarze używają rezonansu magnetycznego do badania mózgu, kręgosłupa, stawów (np. kolan, barków, bioder, nadgarstków i kostek), brzucha, okolicy miednicy, piersi, naczyń krwionośnych, serca i innych części ciała.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego — wskazówki przed badaniem

Przed badaniem koniecznie poinformuj lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych, niedawnych operacjach lub alergiach oraz o ewentualnej ciąży i posiadanych w ciele implantach. Pole magnetyczne nie jest szkodliwe, ale może powodować nieprawidłowe działanie urządzeń medycznych, np. rozruszników i stymulatorów serca. 

Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, zażywaj przyjmowane na stałe leki bez zmian. Biżuterię i inne cenne przedmioty zostaw w domu, załóż luźną, wygodną odzież, najlepiej bez metalowych elementów.

W przypadku badań z podaniem kontrastu - pamiętaj, by być na czczo przez przynajmniej 6 godzin poprzedzających badanie. Możesz natomiast pić klarowne płyny, najlepiej wodę.

Pamiętaj o dostarczeniu aktualnych, wymaganych badań laboratoryjnych: kreatyniny.

Procedury przed badaniem MRI

Przed badaniem zostaniesz poproszony o wypełnienie specjalnego formularza, w którym zostaniesz zapytany np. o to, czy posiadasz implanty. Następnie zostaniesz poinstruowany, aby usunąć wszystkie metalowe przedmioty z kieszeni i włosów, a także metalową biżuterię. Ponadto każda osoba, która będzie z Tobą przebywać w pomieszczeniu, będzie musiała postępować zgodnie z tymi samymi instrukcjami i procedurami, w tym wypełnić te same formularze. Wszelkie wątpliwości lub pytania można kierować do technika lub radiologa przed badaniem.

Jak wspomniano, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza przesiewowego z pytaniami o wszystko, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub zakłócać pracę urządzenia. Przedmioty, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub inne problemy podczas badania, obejmują:

  • Niektóre rozruszniki serca lub kardiowertery-defibrylatory,

  • Ferromagnetyczne metalowe klipsy naczyniowe umieszczone w celu zapobiegania krwawieniu z tętniaków wewnątrzczaszkowych lub naczyń krwionośnych,

  • Niektóre zewnętrzne lub wszczepione pompy leków, np. pompa insulinowa,

  • Niektóre implanty ślimakowe,

  • Niektóre systemy neurostymulacji,

  • Cewniki z elementami metalowymi,

  • Metalowe ciała obce znajdujące się w oku lub w jego pobliżu,

  • Niektóre implanty ortopedyczne.

 

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Podczas badania zostaniesz ułożony na specjalnym ruchomym stole. Paski i podpórki mogą pomóc Ci pozostać w bezruchu i wygodnie utrzymać swoją pozycję. Urządzenia zawierające cewki zdolne do wysyłania i odbierania fal radiowych zostaną umieszczone wokół lub obok obszaru ciała wymagającego przebadania. Badanie rezonansem magnetycznym zwykle obejmuje kilka serii, z których niektóre mogą trwać kilka minut. Całe badanie trwa zwykle od 10 minut do godziny, przeciętnie około 45 minut. Dzięki zintegrowanemu interkomowi lekarz pozostanie z Tobą w stałym kontakcie podczas badania. Takie rozwiązanie sprawia, że lekarz ma możliwość przekazać Ci instrukcje, np. kiedy wstrzymać oddech (dzięki temu obraz będzie wyraźny i nieporuszony). To zupełnie normalne, że podczas diagnostyki badany obszar ciała staje się cieplejszy, lecz jeśli Cię to niepokoi, zgłoś ten fakt lekarzowi. 

Urządzenie podczas pracy ma tendencję do wydawania dość głośnych dźwięków. Jeśli byłoby to dla Ciebie uciążliwe, poproś o wyciszające zatyczki do uszu.

Po wykonanym badaniu możesz zostać poproszony o pozostanie na miejscu, dopóki radiolog nie sprawdzi, czy dany obszar nie wymaga ponownego badania oraz czy obrazy są wyraźne.

 

Postępowanie po badaniu

Obrazy otrzymane podczas badania zostaną opisane przez specjalistę radiologa - lekarza specjalizującego się w interpretacji i przeprowadzaniu badań radiologicznych, w tym MRI. Następnie opis badania zostanie przekazany do wydania.

Niekiedy, w uzasadnionych przypadkach, badanie należy powtórzyć lub uzupełnić. Czasami również wymagane jest przeprowadzenie badania kontrolnego, by ustalić, czy na przykład uraz został skutecznie wyleczony, lub czy dana interwencja chirurgiczna przyniosła oczekiwany rezultat.