Rak prostaty i wszystko, co należy o nim wiedzieć

W czerwcu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. O tym, jak ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie nowotworu, trzeba mówić głośno. Znajomość jego objawów pozwala na szybkie zgłoszenie się do lekarza, a tym samym zwiększa szansę na wyleczenie. Warto zdawać sobie sprawę, że rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Rak prostaty – ogólne informacje

Rak prostaty jest nowotworem złośliwym. Wywodzi się on z nabłonka gruczołu krokowego. Dokładne przyczyny jego powstawania nie zostały dokładnie poznane. Dużą rolę mogą odgrywać uwarunkowania genetyczne (mutacje genowe), a także środowiskowe. Natomiast udało się ustalić czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty. Są to:

  • wiek (im mężczyzna starszy, tym większe ryzyko zachorowania)
  • występowanie tego nowotworu w rodzinie
  • nadmierna masa ciała
  • obecność dużej ilości tłuszczów w diecie
  • palenie papierosów
  • choroby przenoszone drogą płciową
  • nadmierna ekspozycja na substancje szkodliwe (ołów, arsen, kadm, związki chromu)

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym u mężczyzn  nowotworem złośliwym. W zdecydowanej większości przypadków (nawet 85%) rozpoznaje się go po 65. roku życia. U osób młodszych (poniżej 50. roku życia) nie występuje on prawie wcale. Każdego roku przybywa ponad milion chorych (ok. 15 tysięcy mężczyzn w Polsce). 10% z nich umiera. Pocieszający jest fakt, że najwięcej przypadków tego nowotworu jest wykrywanych we wczesnym stadium. Dzieje się tak dzięki powszechności badania poziomu PSA.

Diagnostyka i objawy raka prostaty

Diagnostyka raka prostaty obejmuje kilka badań. Podstawowym z nich jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Dzięki niemu lekarz może ocenić rozmiar gruczołu krokowego.

Innym badaniem jest ocena stężenia PSA w surowicy krwi. Jest to swoisty antygen sterczowy wydzielany przez gruczoł krokowy. U osób z nowotworem tego narządu jest on przeważnie produkowany w nadmiernych ilościach. Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo obecności nowotworu, poziom PSA utrzymuje się w granicach normy. Dlatego kluczowa w ocenie jest konsultacja urologiczna u specjalisty.

Przy podejrzeniu raka stercza wykonuje się także badania obrazowe. Są to: rezonans magnetyczny, biopsja fuzyjna prostaty, scyntygrafia, tomografia komputerowa i pozytonowa tomografia transmisyjna (PET). Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby. Badania te wykorzystuje się także do wykrywania przerzutów, które może dawać rak stercza.

rak-prostaty-jak-leczyc

Rak prostaty - objawy

Jeżeli chodzi o objawy, rak prostaty przez długi czas przebiega bez żadnych dolegliwości. Te, które się pojawiają, przypominają objawy łagodnego rozrostu stercza. Mężczyźni obserwują u siebie przede wszystkim zaburzenia oddawania moczu (nietrzymanie moczu, częstomocz, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, potrzeba korzystania z toalety w nocy, bolesne oddawanie moczu) oraz pieczenie w okolicy cewki moczowej. Niekiedy dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu. Objawy ze strony układu moczowego to nie jedyne dolegliwości. Panowie często mają też problem z erekcją.

W bardziej zaawansowanej postaci raka prostaty mogą pojawić się dolegliwości bólowe ze strony brzucha i okolicy krocza. Mężczyzna często obserwuje krew w moczu. Gdy dojdzie do zajęcia węzłów chłonnych, pojawia się obrzęk jąder.

Gdy choroba postępuje, pojawiają się przerzuty raka prostaty. Szerzą się one drogą naczyń limfatycznych lub krwionośnych. Najczęściej są obecne w płucach, kościach, wątrobie. Wówczas pojawiają się też inne objawy choroby nowotworowej: szybka utrata masy ciała, bóle w kościach, złamania, dolegliwości bólowe.

Innowacyjne metody leczenia nowotworów prostaty

W terapii nowotworu stercza stosowane są: radioterapia, zabieg chirurgiczny, brachyterapia, farmakologia hormonalna. Coraz częściej sięga się po innowacyjne metody leczenia zmian nowotworowych prostaty. Są to:

  • Leczenie raka prostaty krioterapią

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia raka prostaty, stosowaną w szpitalu św. Anny w Piasecznie, jest krioterapia miejscowa zwana również krioablacją. Polega ona na zniszczeniu komórek nowotworowych przy pomocy bardzo niskiej temperatury. W sterczu umieszcza się specjalne igły (dzieje się to pod kontrolą biopsji fuzyjnej), a następnie schładza się je, co umożliwia wymrożenie komórek.

  • Leczenie nowotworu gruczołu krokowego Echolaserem

Metodą leczenia niezłośliwych zmian nowotworowych prostaty, stosowaną w szpitalu św. Anny w Piasecznie, jest Echolaser. Guz jest niszczony przy pomocy światła laserowego w połączeniu z ultradźwiękami. Dzięki temu zabieg trwa krótko i jest bezpieczny dla pacjenta. W celu zmniejszenia dyskomfortu wykonuje się go w znieczuleniu.

  • Metoda HoLEP

Kolejna nowoczesna metoda leczenia stosowana w szpitalu św. Anny w Piasecznie oraz szpitalu Zdrowie w Kwidzynie to HoLEP, czyli holmowa enukleacja gruczolaka stercza. Wykorzystuje się w niej laser holmowy. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki. Metoda ta jest bardzo skuteczna, bezpieczna i ma niskie ryzyko powikłań. Dodatkowo czas rekonwalescencji po tego typu leczeniu jest bardzo krótki.

konsultacje-urologiczne

Profilaktyka raka prostaty i zalecenia

W zapobieganiu zachorowaniu na choroby nowotworowe duże znaczenie ma prowadzony tryb życia. Konieczne są: stosowanie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, rezygnacja z używek. Każdy mężczyzna powinien obserwować swoje ciało i zgłaszać lekarzowi wszelkie niepokojące objawy.

Nowotwór prostaty często nie daje żadnych objawów. Dlatego wykryć go można tylko podczas badań diagnostycznych. Zapraszamy wszystkich panów do regularnego określania stężenia poziomu PSA w surowicy oraz profilaktycznych wizyt w poradni urologicznej.  W naszych poradniach w Szpitalu Zdrowie w Kwidzynie, Szpitalu św. Anny w Piasecznie i wrocławskim EuroMediCare diagnozujemy oraz w nowoczesny sposób leczymy zarówno choroby nowotworowe, jak i pozostałe schorzenia układu moczowo-płciowego. Warto mieć świadomość, że rozpoznanie nieprawidłowości we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę na powodzenie zastosowanej terapii, a tym samym polepsza rokowania.

Jak dbać o siebie po wyleczeniu raka gruczołu krokowego?

Mężczyźni z rozpoznanym rakiem prostaty powinni regularnie kontrolować poziom PSA. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości i podjąć stosowną interwencję. Należy pamiętać też o prowadzeniu zdrowego trybu życia i unikaniu czynników ryzyka predysponujących do wystąpienia chorób nowotworowych.

  profilaktyka-nowotwor-prostaty