teleporady
Poradnia urazowo-ortopedyczna – kiedy się do niej udać?

Poradnia urazowo-ortopedyczna – kiedy się do niej udać?

Do poradni ortopedycznej należy się udać, gdy pojawiają się problemy ze strony narządu ruchu. Mogą to być różnego rodzaju choroby kręgosłupa, choroby zapalne stawów, złamania kości, zmiany zwyrodnieniowe oraz choroby nowotworowe. Pacjentami mogą zostać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zobacz, co leczy ortopeda, czym się zajmuje i jakie stosuje metody diagnostyczne i terapeutyczne.

Ortopedia stanowi jedną z podstawowych specjalizacji medycznych. Początkowo lekarze tej specjalizacji zajmowali się leczeniem chorób układu ruchu u dzieci – a dokładniej skrzywień kręgosłupa. Stąd też pochodzi jej nazwa, która jest połączeniem greckich słów oznaczających "prosty" (orthos) i "dzieci" (pedia). Pierwsza klinika ortopedyczna w Polsce powstała już w 1928 roku. Obecnie w obrębie zainteresowań ortopedii leży profilaktyka, diagnostyka i leczenie wszystkich nieprawidłowości ze strony narządu ruchu – również u osób dorosłych. 

ORTOPEDA - CZYM SIĘ ZAJMUJE?

Zanim odpowiemy na pytanie: ortopeda – czym się zajmuje – warto zastanowić się, kim jest osoba, która się tak tytułuje. Jest to lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Szkolenie można rozpocząć bezpośrednio po odbyciu obowiązkowego stażu podyplomowego. Specjalizacja z ortopedii trwa 6 lat. Daje ona również uprawnienia do pracy jako ortopeda dziecięcy.

W polu zainteresowania ortopedy znajdują się wszystkie nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu. Specjalista przeprowadza i zleca badania, które są konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz planuje i realizuje indywidualny plan terapii.

Z usług ortopedy można skorzystać w:

 • szpitalu na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej,
 • poradni ortopedycznej (urazowo-ortopedycznej),
 • prywatnym gabinecie.

Ortopeda współpracuje z członkami zespołu medycznego: lekarzami innych specjalności, rehabilitantami, pielęgniarkami, diagnostami.

Ortopedzi mogą zawężać pole swoich specjalizacji. Są lekarze, którzy zajmują się wyłącznie urazami (traumatologia), sportowcami, wadami pfostawy. Możliwy jest również ciągły rozwój. Ortopeda może uczestniczyć w szkoleniach, kursach, konferencjach, na których poznaje nowe metody leczenia i diagnostyki.

ORTOPEDA - CO LECZY?

Ważną kwestią jest również to, co leczy ortopeda. Są to wszystkie schorzenia i wady, które dotyczą narządu ruchu, ale również mięśni, stawów, więzadeł, nerwów i naczyń krwionośnych. Ortopedia nie zajmuje się działaniami leczniczymi w obrębie kości czaszki.

Schorzenia, które leczy ortopeda  to m.in.:

 • zmiany zwyrodnieniowe (np. choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego lub choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa),
 • choroby zapalne kości,
 • uszkodzenia nerwów obwodowych,
 • zmiany przeciążeniowe (np. zespół cieśni kanału nadgarstka),
 • nowotwory kości,
 • złamania kości,
 • choroby nerwowo-mięśniowe,
 • choroby uwarunkowane genetycznie,
 • skręcenia stawów,
 • nieprawidłowości ze strony kręgosłupa,
 • stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Ortopeda leczy również różnego rodzaju wady wrodzone narządu ruchu. Są to m.in. stopy końsko-szpotawe, dysplazja stawu biodrowego.

Nie można zapomnieć, że w zakres ortopedii wchodzą również wady postawy. Mowa zarówno o zmianach wrodzonych, jak i nabytych. Na leczenie do poradni ortopedycznej mogą zgłosić się osoby, które zmagają się m.in. z nadmierną kifozą, skoliozą, koślawością kolan, płaskostopiem.

KIEDY TRZEBA UDAĆ SIĘ DO ORTOPEDY?

Wizyta w poradni ortopedycznej jest doradzana osobom, które już mają zdiagnozowane zaburzenia ze strony układu ruchu. W ich przypadku konieczne są regularne kontrole stanu zdrowia oraz monitorowanie postępu leczenia. Konieczne jest też zgłoszenie się do specjalisty, jeżeli pojawiają się nowe objawy lub dochodzi do zaostrzenia dolegliwości występujących do tej pory. Regularne kontrole są zalecane m.in. w przewlekłych zespołach bólowych, zmianach zwyrodnieniowych, wadach postawy, chorobach zapalnych stawów, wadach wrodzonych.

Do ortopedy należy udać się również w przypadku urazów układu ruchu. Wizyta jest potrzebna, gdy dochodzi do złamań kości, skręceń stawów, stłuczeń tkanek, zwichnięć stawów. Dzięki pomocy ortopedy uszkodzone struktury mogą się prawidłowo goić. Tym samym możliwy jest powrót do pełnej sprawności.

Z ortopedą należy skonsultować się również w przypadku dolegliwości, które pojawiają się nagle. Mowa przede wszystkim o bólu kości, mięśni lub stawów, ale nie tylko. Do poradni można zgłosić się przy ograniczeniach ruchomości, problemach z poruszaniem się, niedowładach.

Wskazaniem do konsultacji są również zaobserwowane wady postawy. Ich najbardziej zauważalnym objawem jest zmiana sylwetki. Plecy stają się okrągłe lub wklęsłe, dochodzi do obniżenia barku, łopatki się uwypuklają. Wady u dzieci mogą zostać zaobserwowane przez rodziców lub lekarza w czasie bilansu zdrowia.

Do lekarza ortopedy powinny zgłosić się również osoby, które potrzebują zaopatrzenia medycznego. Mowa o różnego rodzaju ortezach, kulach łokciowych, balkonikach, stabilizatorach. Specjalista może wydać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne, które są nieodłącznym elementem terapii.

JAKIE BADANIA WYKONUJE ORTOPEDA?


Badania wykonywane przez ortopedę zależą od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent. Najczęściej dokonuje on oceny wzrokowej narządu ruchu, sposobu poruszania się, postawy ciała, obrysów stawów. Pacjent może zostać poproszony o wykonanie określonych ruchów. W ten sposób ortopeda bada zakres ruchomości stawów, ale też siłę mięśni. Zdarza się, że tego typu testy nie wystarczą. Wówczas specjalista wydaje skierowanie na bardziej szczegółową diagnostykę (np. zdjęcie RTG, badanie USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową). Dzięki nim możliwe jest postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie terapii.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY U ORTOPEDY?

Wizyta u ortopedy dziecięcego lub dla osób dorosłych nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz wyniki dotychczas przeprowadzonych badań i wypisy ze szpitala – jeżeli mają one związek z problemem, który jest przedmiotem konsultacji ortopedycznej. Warto pamiętać, że lekarz zapyta o przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Dlatego dobrze jest przygotować ich listę w domu, aby żadnego z nich nie pominąć. Na wizytę należy ubrać się wygodnie, aby w razie potrzeby możliwe było zdjęcie ubrań do badania.

CZY DO ORTOPEDY TRZEBA MIEĆ SKIEROWANIE?

Do lekarza ortopedy potrzebne jest skierowanie, jeżeli wizyta odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dokument może zostać wydany przez lekarza podstawowej opieki medycznej lub dowolnego specjalistę, który uznaje, że niezbędna jest tego typu konsultacja. Wówczas pacjent nie płaci za poradę, badania i terapię.

Skierowanie do ortopedy nie jest potrzebne, jeżeli konsultacja odbywa się w prywatnej placówce medycznej. Wówczas wystarczy umówić się na wizytę w wybranej przez siebie przychodni, poradni lub szpitalu. Jest ona płatna, jednak niesie za sobą szereg korzyści (m.in. krótki czas oczekiwania na konsultację).

Na prywatną wizytę u ortopedy możesz umówić się w EuroMediCare. Poradnię urazowo – ortopedyczną prowadzimy również w szpitalu w Piasecznie, w Kwidzynie (w ramach NFZ i komercyjnie), Lubinie a także w większości naszych przychodni we Wrocławiu. Oleśnicy i Bierutowie.

JAK LECZY ORTOPEDA?

Ortopeda może korzystać w wielu metod terapii schorzeń i problemów ze strony narządu ruchu. Jedną z nich jest leczenie farmakologiczne, które pozwala złagodzić ból, stan zapalny lub infekcję. Lekarz może zdecydować o konieczności czasowego unieruchomienia kończyny, zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego oraz przeprowadzenia całego procesu rehabilitacji. W niektórych przypadkach nie może obejść się bez operacji chirurgicznej. Wszystkie metody leczenia mogą być stosowane jednocześnie lub następować po sobie, aby przywrócić pacjentowi maksymalną sprawność. Trzeba pamiętać, że terapia jest dopasowywana indywidualnie do każdego przypadku.

"