Pajączki - problem, który można rozwiązać

Pajączki - problem, który można rozwiązać

Pajączki i drobne zmiany żylne pojawiające się np. na nogach traktowane są zwykle jako defekt estetyczny, jednak świadczą o zaburzeniach krążenia żylnego. Najczęściej pajączki pojawiają się u kobiet, choć nie są wyłącznie ich problemem. Niemożliwe jest określenie jednej przyczyny tej choroby, ale zwykle wskazuje się na siedzący tryb życia oraz genetykę. Metodą wykorzystywaną do leczenia tego schorzenia jest skleroterapia.

Skleroterapia polega na podaniu bezpośrednio do zmienionej żyły substancji powodujących zmniejszenie przepływu krwi w naczyniu. Zabieg ten najczęściej dotyczy niewielkich naczyń krwionośnych – żył siatkowatych i tzw. pajączków.

Decyzja o zabiegu powinna być poprzedzona dokładną oceną kliniczną układu żylnego oraz badaniem USG. W poradni chirurgicznej Szpitala św. Anny w Piasecznie pacjenci mogą wykonać USG podczas konsultacji. Dzięki temu lekarz może postawić diagnozę i zaproponować odpowiednią metodę leczenia podczas jednej wizyty, dlatego pacjent nie musi konsultować problemu z wieloma specjalistami w różnych miejscach.

– Raz zamknięte żyły na ogół nie wymagają ponownych interwencji. Jednak należy pamiętać, że choroba jako taka pozostaje, a co za tym idzie, pajączki mogą tworzyć się w innych miejscach. Jednak nowe zmiany są zazwyczaj znacznie mniej widoczne – mówi dr Krzysztof Piórek, chirurg flebolog z poradni chirurgicznej Szpitala św. Anny w Piasecznie.

Skleroterapia wykonywana jest w gabinecie zabiegowym i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Z reguły przeprowadza się serię 3 zabiegów na każdą kończynę. Jeśli efekt nie jest w pełni satysfakcjonujący lekarz może zalecić kolejną skleroterapię.

Po każdym zabiegu nakładane są opatrunki, a przez min. 4 tygodnie konieczne jest noszenie specjalnej pończochy uciskowej. Na wizycie kontrolnej, która przeprowadzana jest zwykle po upływie 3-4 tygodni od zabiegu specjalista ocenia pierwsze efekty i proces gojenia. W niektórych sytuacjach lekarz może zdecydować o potrzebie ponownej iniekcji.

Dowiedz się więcej:

Szpital św. Anny

Poradnia Chirurgiczna

ul. Adama Mickiewicz 39, 05-500 Piaseczno

tel. 22 73 54 100

@: piaseczno@emc-sa.pl