Krioterapia - niezwykłe właściwości leczenia zimnem

Metody rehabilitacji i odnowy biologicznej stale postępują. Nie od dzisiaj mówi się o prozdrowotnych właściwościach zimna. Okazuje się, że istnieje pojęcie, jak zimno terapeutyczne. Jest ono obecne w zabiegu krioterapii miejscowej lub ogólnoustrojowej, która zyskuje na popularności z uwagi na swoją wysoką skuteczność, szczególnie w zakresie leczenia chorób zwyrodnieniowych, problemów z aparatem ruchu oraz nerwobólami. Krioterapia to niezwykła dziedzina rehabilitacji, która w swojej charakterystyce, wykorzystuje zimno w celu leczenia stanów zapalnych. Dowiedz się więcej na temat krioterapii oraz właściwości zdrowotnych, jakie niesie ze sobą leczenie zimnem.

Co to jest i na czym polega krioterapia?

Krioterapia to zabieg, który wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu gazowego. Przyrząd uwalnia gaz w postaci ciekłego azotu o bardzo niskiej temperaturze, który wywołuje efekt zdrowotny na leczoną tkankę. Temperatura gazu użytego podczas krioterapii wynosi często około -150 stopni Celsjusza. 

Wykorzystanie ekstremalnie dużego stopnia zimna powoduje określone zmiany w tkance objętej zabiegiem, co charakteryzuje tzw. krioterapia miejscowa. Przeprowadza się ją na poszczególnych, leczonych partiach ciała z użyciem odpowiedniej aparatury. Istnieje także krioterapia ogólnoustrojowa, w której zabiegi przeprowadza się w komorze kriogenicznej, która zimnem oddziałuje na cały organizm.

W wielu badaniach naukowych potwierdza się wiele właściwości zdrowotnych uzyskiwanych przez organizm pod wpływem zimna. Oznacza to, że dzięki krioterapii można  nie tylko złagodzić bóle stawów i innych struktur aparatu ruchu, ale także przeciwdziałać wielu innym schorzeniom. Nie bez powodu krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa zyskują coraz bardziej na popularności w zakresie rehabilitacji i odnowy biologicznej.

Krioterapia działa w następujący sposób. Przebiega ona w dwóch fazach, z czego pierwsza faza polega na wywołaniu skurczu w mięśniach i wśród naczyń krwionośnych. W wyniku tego efektu przepływ krwi zwalnia, po czym następuje druga faza krioterapii, polegająca na oddziaływaniu na tkanki w taki sposób, aby wzmocnić ponownie przepływ krwi. Jest to tzw. faza obronna, w wyniku której poszerzają się naczynia krwionośne.

Krioterapia - wskazania do zabiegu krioterapii

Zanim zostanie wykonana, możliwość przeprowadzenia krioterapii powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Przeważnie wskazaniem do krioterapii są:

 • osteoporoza,
 • stwardnienie rozsiane,
 • spastyczność,
 • konieczność szybkiej regeneracji organizmu,
 • obecność zespołów bólowych kręgosłupa,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • obrzęki,
 • mikrourazy,
 • urazy i zwichnięcia,
 • rekonwalescencja po kontuzji.

Terapia zimnem wykazuje korzystny wpływ wobec powyższych przypadłości. Dzieje się tak, dzięki działaniu, jakie wywołuje zimno terapeutyczne. Są to:

 • szybsza regeneracja tkanek miękkich,
 • większe odżywienie tkanek,
 • zmniejszenie napięcia mięśni,
 • zmniejszenie stanu zapalnego.

Zastosowanie krioterapii w rehabilitacji i odnowie biologicznej przyczyniło się do znaczącej poprawy zdrowia wśród osób ją stosujących. To tylko potwierdza coraz szersze korzyści wynikające ze stosowania niskich temperatur.

Zabiegi krioterapii - kto może na nich skorzystać?

Z zabiegów krioterapii może skorzystać kilka grup osób, przeważnie są to osoby borykające się ze stanem zapalnym w obrębie aparatu ruchu, np. chore na choroby reumatyczne tkanek miękkich lub reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto zabieg krioterapii można zastosować u sportowców, którzy chcą lepiej się regenerować między jednostkami treningowymi, a także ci, których dotknęła kontuzja. 

Leczenie zimnem ma swoje uzasadnienie także w leczeniu kurzajek, odcisków, modzeli oraz innych powierzchownych zmian skórnych.

Krioterapia - jakie są przeciwwskazania do krioterapii?

Pomimo tego, że zabieg krioterapii a szczególnie metoda  miejscowa, jest uznawany za bardzo bezpieczny sposób na wspieranie organizmu i jego regenerację, istnieją sytuacje, które wykluczają zastosowanie krioterapii. Są nimi:

 • starszy wiek,
 • uczulenie na zimno,
 • obecny proces nowotworowy,
 • stosowanie określonych leków neuroleptycznych,
 • objawy Raynauda,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • niewydolność krążenia,
 • niedoczynność tarczycy,
 • choroby układu oddechowego,
 • poważne zmiany bliznowate,
 • ciężkie choroby serca i metaboliczne.


Nawet krioterapia miejscowa w powyższych przypadkach może stanowić przeciwwskazania do takiego zabiegu. Niestety kwestia ta dotyczy także krioterapii ogólnej, która jest zabiegiem silniej obciążającym organizm, niż krioterapia miejscowa. Zabieg krioterapii powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel, który doskonale zna się na obsłudze aparatury.

Krioterapia miejscowa i krioterapia ogólna - jak się przygotować do zabiegu?

Krioterapia jest korzystnym dla zdrowia zabiegiem, polegającym na oddziaływaniu niskich temperatur na ciało człowieka. Zanim jednak przystąpi się do zabiegu krioterapii, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować. Zabieg leczenia zimnem w przypadku krioterapii miejscowej wymaga odsłonięcia jedynie miejsca poddanego zabiegowi. W trakcie zabiegu należy zasłonić pozostałe części ciała, aby nie doprowadzić do nadmiernego wyziębienia organizmu. Podczas działania ciekłego azotu, należy pilnować, aby na ciele nie pojawiał się pot, ponieważ jego krople mogą zostać natychmiastowo zamrożone, powodując tym samym dyskomfort podczas zabiegu. Działanie zimna podczas zabiegu krioterapii powinno wywoływać przyjemne uczucie zimna, które poprawia nastrój. Jeśli z jakiegoś powodu zabieg jest uciążliwy, a pacjent czuje duży dyskomfort, zabieg należy przerwać. 

Po wykonaniu procedury krioterapii terapeuta może zalecić lekkie ćwiczenia, jeśli takowe wskazanie będzie adekwatne do stanu zdrowia osoby poddanej zabiegowi. Istotą tej porady jest ruch oraz napięcie mięśni, które zwiększają przepływ krwi i lepiej odżywiają leczoną tkankę docelową.

Jeśli przystępujemy do krioterapii ogólnoustrojowej z wykorzystaniem komory, w tym przypadku prosi się pacjenta o włożenie stroju kąpielowego, założenie maseczki ochronnej na usta, rękawiczek na dłonie, ochraniaczy na łokcie oraz kolana, a czasem także czepka. Działania takie pozwolą na ochronę ciała przed odmrożeniami. Krioterapia z użyciem kriokomory  polega na oddziaływaniu na cały organizm, stąd też należy przy tym zabiegu zachować należytą ostrożność i staranność. Podobnie jak w przypadku krioterapii miejscowej po zabiegu można wykonać ćwiczenia, które wzmogą przepływ krwi w mięśniach.

Krioterapia jest zabiegiem, który powinien być wykonywany przez wykwalifikowany personel. W tym celu warto wiedzieć, do jakiej placówki udać się, aby uzyskać korzystny wpływ działania krioterapii w bezpieczny sposób. Placówki medyczne, w których wykonywana jest rehabilitacja ambulatoryjna, np. w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie, to centra, w których z pełnym zaufaniem można wykonać bezpiecznie zabieg krioterapii.

Leczenie zimnem - efekty zabiegu krioterapii

Krioterapia to skuteczna metoda działania przeciwbólowego na różne partie ciała. Sam zabieg odbywa się w specjalnej kriokomorze lub miejscowo z użyciem odpowiedniej aparatury. Wielu osobom wydaje się, że podobne warunki można stworzyć w zaciszu domowy, wykorzystując do tego np. kostki lodu i zimną wodę. Niestety nie są to tożsame działania. Woda i kostki lodu posiadają temperaturę niewiele poniżej 0 stopni Celsjusza, natomiast działanie ciekłego azotu odnotowuje się w temperaturach -150 stopni Celsjusza i więcej. 

Nie powinno się dokonywać na własną rękę zabiegów związanych z obniżeniem temperatury ciała lub danej partii ciała, ponieważ działanie takie może nieść ze sobą poważne skutki uboczne. 

Krioterapia to skuteczna metoda przeciwbólowa, która dzięki działaniu ciekłego azotu, ma właściwości zmniejszające dolegliwości bólowe, wpływa na przepływ krwi wśród naczyń krwionośnych, korzystnie wpływa na przyspieszenie regeneracji tkanek miękkich. Warto także pamiętać, że istnieją także przeciwwskazania do wykonania krioterapii, o których należy porozmawiać ze swoim lekarzem, zanim rozważy się wdrożenie takiego zabiegu.