Jakie leki zabrać na wakacje z dziećmi?

Wakacyjna apteczka powinna być jedną z najważniejszych rzeczy w bagażu. Jeżeli jest dobrze wyposażona, pozwala udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko zachoruje lub dozna urazu. W wersji podstawowej zawiera niezbędne leki oraz środki opatrunkowe. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce.

Wielu rodziców zastanawia się, czy zabierać apteczkę na wakacje z dziećmi. Co prawda w większości kurortów wypoczynkowych dostępne są apteki – również za granicą. Jednak dysponowanie własnymi preparatami daje komfort, poczucie bezpieczeństwa i umożliwia udzielenie pierwszej pomocy niezwłocznie. Dzięki temu nieprzyjemne objawy ustępują szybko i nie mają dużego wpływu na samopoczucie dziecka.

podstawowe-leki-do-wakacyjnej-apteczki

Podstawowe leki do wakacyjnej apteczki

Apteczka podróżna powinna być wyposażona wyłącznie w podstawowe leki. W większości są to preparaty dostępne bez recepty – wyjątek stanowią leki przyjmowane na stałe. Nie ma wskazań do tego, aby zabierać ze sobą specjalistyczne środki (np. antybiotyki), ponieważ o ich podaniu powinien decydować lekarz, a nie rodzice. Gdy z dzieckiem dzieje się coś poważnego, zawsze należy udać się na konsultację lekarską do najbliższego ośrodka zdrowia lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Do apteczki podróżnej należy zapakować:

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Dolegliwości bólowe u dzieci mogą pojawić się z różnych przyczyn. Ból głowy, zęba, mięśni – to wszystko może zakłócić wakacyjny wyjazd. Szybką ulgę mogą przynieść leki o działaniu przeciwbólowym. Dlatego w apteczce na wyjazd powinien znaleźć się preparat zawierający paracetamol lub ibuprofen.

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen to środki o działaniu przeciwgorączkowym. W przypadku dzieci wzrost temperatury ciała może być objawem wielu nieprawidłowości. Gdy temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Jeżeli gorączka utrzymuje się, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Leki przeciwalergiczne

Są to preparaty, które przydają się nie tylko osobom ze zdiagnozowaną alergią. W środowisku obecnych jest wiele alergenów. Niekiedy możemy nie zdawać sobie sprawy, że to na nie organizm dziecka jest nadwrażliwy. Dotyczy to szczególnie wyjazdów w nowe, egzotyczne miejsca.

Po leki przeciwalergiczne należy sięgnąć od razu, gdy pojawią się objawy alergii. Zalicza się do nich:

 • zapalenie spojówek,
 • łzawienie oczu,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • pokrzywkę,
 • obrzęk.

Leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty mają postać tabletek, syropów, aerozoli lub maści (te sprawdzają się doskonale po ukąszeniach komarów lub innych owadów). Ich substancją czynną może być m.in. azelastyny chlorowodorek, desloratadyna, cetyryzyny dichlorowodorek.

leki-przeciwalergiczne-apteczka

Leki na chorobę lokomocyjną

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna być uzupełniona o leki na chorobę lokomocyjną. To niezwykle uciążliwa przypadłość, która może po raz pierwszy ujawnić się podczas długiej podróży samochodem lub autobusem, na statku lub w samolocie. Podanie maluchowi odpowiednich środków pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów i cieszyć się z wycieczki.

W aptekach dostępne są środki na chorobę lokomocyjną w formie tabletek, pastylek do ssania, syropów oraz kropli. Dzięki temu można wybrać taki preparat, który dziecko przyjmie bez problemu.

Leki na biegunkę i wymioty

W każdej apteczce na wyjazd z dzieckiem niezbędny jest preparat stosowany w leczeniu biegunek. Środki te blokują nadmierną perystaltykę jelit, wzmacniają naturalną barierę ochronną przewodu pokarmowego lub wiążą toksyny. Tym samym łagodzą uciążliwe objawy (w tym ból brzucha, wzdęcia, gazy) i poprawiają samopoczucie dziecka.

Kompletując leki, nie można zapomnieć o elektrolitach. Są to preparaty zapobiegające odwodnieniu. Są szczególnie przydatne w przypadku dzieci, ponieważ przy biegunce lub wymiotach bardzo szybko dochodzi do nadmiernej utraty wody. Jest to sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu. Elektrolity dostępne są w formie tabletek musujących lub granulatu do rozpuszczenia w wodzie. Mają przyjemny, owocowy smak.

Leki zażywane na stałe

Bezwzględnie należy zabrać leki przyjmowane przez dziecko na stałe – w ilości, która wystarczy na cały wyjazd. Nawet krótkotrwałe przerwanie terapii może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ich zdobycie za granicą może być nieco trudniejsze. Dlatego przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i uzupełnić zapasy leków. W przypadku podróży samolotem - warto zabezpieczyć się i posiadać odpowiednie zaświadczenie, w którym wskazana jest konieczność przyjmowania leków na receptę.

Środki opatrunkowe do wakacyjnej apteczki

Na wakacjach często zdarzają się różnego rodzaju urazy. Zwykle są to niegroźne otarcia naskórka lub małe rany. Warto się na nie przygotować i zabrać ze sobą podstawowe środki opatrunkowe. W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się:

 • sól fizjologiczna do przemywania ran,
 • środek dezynfekcyjny (nie woda utleniona),
 • plastry z opatrunkiem,
 • jałowe gazy,
 • bandaż elastyczny.

O ile leki najlepiej zostawić w hotelu, tak plastry i opatrunki warto mieć zawsze przy sobie.

wakacyjne-urazy

Preparaty na oparzenia słoneczne

Częstym elementem wakacyjnych wyjazdów jest zażywanie kąpieli słonecznych. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. Dlatego konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przed każdym wyjściem z hotelu. Zdarza się jednak, że mimo wszystko dojdzie do oparzenia słonecznego lub podrażnienia skóry. W takich sytuacjach należy zastosować środki, które koją, łagodzą, chłodzą i wspierają regenerację skóry. Dobrze sprawdza się np. żel aloesowy. Ważne, aby preparat był delikatny i opierał się na naturalnych składnikach.

Pozostałe przygotowania zdrowotne na wyjazd z dzieckiem

O zdrowie dziecka na wakacjach można zadbać na różne sposoby. Przed wyjazdem – zwłaszcza za granicę – warto pomyśleć o wyrobieniu karty EKUZ i dodatkowym ubezpieczeniu (EKUZ działa wyłącznie na terenie Unii Europejskiej). Upoważniają one do skorzystania z opieki medycznej za darmo lub po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Bez nich koszt wizyty lekarskiej lub hospitalizacji może wynieść nawet kilkaset złotych.

Należy także rozeznać się, gdzie w pobliżu znajduje się szpital, ośrodek zdrowia lub prywatna praktyka lekarska. Dobrze jest zapisać ich adres i numer telefonu. Tak, aby w razie potrzeby, były pod ręką.

Zalecane jest też, aby zapisać wszystkie ważne informacje na temat stanu zdrowia dziecka. Mowa o alergiach, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych. W stresie można zapomnieć o istotnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia.

Pamiętajmy, że jeśli podróżujesz samolotem -  leki należy umieścić w bagażu podręcznym. Najlepiej zostawić je w oryginalnym opakowaniu, jednak ograniczyć ilość, która wystarczy na czas podróży. W przypadku braku oryginalnego opakowania bądź dokumentu, który pozwoli zidentyfikować nieoznakowane leki, mogą one zostać zatrzymane przez pracownika lotniska, kontrolującego zawartość bagażu.

przygotowania-na-wyjazd-z-dzieckiem