Europejski Tydzień Urologii – zadbaj o swój układ moczowy!

Każdego roku we wrześniu obchodzony jest Europejski Tydzień Urologii. To okazja, aby zapoznać się z najczęstszymi schorzeniami układu moczowo płciowego, a także umówić się na badania profilaktyczne. Warto pamiętać, że wczesne rozpoznanie chorób zwiększa szansę na ich wyleczenie oraz pozwala uniknąć groźnych powikłań. Dowiedz się, jak zadbać o układ moczowy.

Urologia jest dziedziną medycyny skupiającą się na schorzeniach układu moczowo-płciowego. Zajmuje się ich profilaktyką, diagnostyką i leczeniem – zarówno zachowawczym, jak i chirurgicznym. Warto pamiętać, że urolog nie jest lekarzem mężczyzn. Na wizytę zgłaszać mogą się również kobiety, a także dzieci.

Europejski Tydzień Urologii – niezwykle ważne święto

Tydzień Urologii to wrześniowa akcja, którą zainicjowało Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Międzynarodowa kampania odbywa się każdego roku i trwa przez cały tydzień. Biorą w niej udział placówki urologiczne z całej Europy. W roku 2022 święto przypada na 26–30.09. Tegoroczna edycja skupia się na krwi w moczu w kontekście raka pęcherza moczowego.

Europejski Tydzień Urologii ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat chorób układu moczowo-płciowego, ich objawów oraz profilaktyki. To również okazja do przełamania tabu oraz wstydu, który jest częstą przyczyną odkładania wizyty w gabinecie urologicznym.

W czasie Europejskiego Tygodnia Urologii prowadzone są różnego rodzaju akcje informacyjne i edukacyjne. Towarzyszą im wydarzenia sportowe i kulturalne, a także naukowe. To świetna okazja, aby zapisać się na konsultację lub badanie urologiczne. Pacjentów serdecznie zapraszamy do naszych poradni urologicznych w Piasecznie, Kwidzynie i Wrocławiu. Zajmujemy się w nich kompleksową diagnostyką, leczeniem i profilaktyką w przyjaznej, komfortowej i intymnej atmosferze.

Jakie są najczęstsze schorzenia układu moczowego?

Układ moczowy ma za zadanie usuwać zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii wraz z moczem. Mocz powstaje w nerkach i jest wydalany przez moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Układ moczowy jest połączony z układem płciowym. Pochodzą one ze wspólnego zawiązka. Do najczęstszych schorzeń układu moczowo-płciowego należą:

Zakażenia układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to stan, w którym stwierdza się obecność drobnoustrojów chorobotwórczych w nerkach, pęcherzu moczowym, moczowodach lub cewce moczowej. To jedna z najczęstszych infekcji występujących u dorosłych i dzieci. Problem zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, co jest związane ze specyficzną budową anatomiczną - cewka moczowa jest krótka i znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu, który jest siedliskiem drobnoustrojów. Szacuje się, że zakażenia układu moczowego przynajmniej raz w życiu występują nawet u 60% pań.

Zakażenie układu moczowego można podejrzewać, gdy pojawiają się następujące objawy:

 • częste oddawanie moczu,
 • pieczenie cewki moczowej w czasie oddawania moczu,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • uczucie parcia na pęcherz,
 • bóle podbrzusza i bóle kręgosłupa lędźwiowego,
 • krew w moczu.

Jeżeli zakażenie układu moczowego dotyczy nerek obecne są bóle brzucha i gorączka. Przy infekcji stosuje się leczenie farmakologiczne.

Nietrzymanie moczu

Częstym problemem – szczególnie w przypadku kobiet – jest nietrzymanie moczu. Problem ten dotyczy nawet 20% pań po 40. roku życia i 50% po 80. roku życia. Warto jednak pamiętać, że zaburzenie to może występować również u mężczyzn.

Nietrzymanie moczu charakteryzuje się mimowolnym wypływem moczu, którego nie można powstrzymać. Najczęściej dzieje się to w czasie wysiłku i ma związek z osłabieniem mięśni dna miednicy. Inną przyczyną zaburzenia jest przedwczesne kurczenie się pęcherza, zapalenie pęcherza moczowego lub przerost prostaty.

Kamica układu moczowego

To choroba charakteryzująca się występowaniem złogów (kamieni) w układzie moczowym. Schorzenie przez bardzo długi czas przebiega bezobjawowo. Gdy kamienie osiągną duże rozmiary lub zaczynają się przesuwać, dochodzi do ataku kolki nerkowej. To nagły i bardzo silny ból w okolicy nerki lub podbrzusza, który promieniuje do pachwiny. Zwykle towarzyszą mu nudności i wymioty. Objawy te przynajmniej raz w życiu występują u 10% mężczyzn i 5% kobiet.

Rak pęcherza moczowego

To nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego – najczęściej wywodzący się z nabłonka dróg moczowych. Rozpoznaje się go głównie u mężczyzn po 45. roku życia, a ryzyko jego pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem. Każdego roku rozpoznaje się go u około 5000 panów i 1400 kobiet. W większości przypadków w momencie stawiania diagnozy jest on ograniczony do pęcherza moczowego.

Głównym objawem raka pęcherza moczowego jest krwiomocz. Nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Zdarza się, że w moczu obecne są skrzepy, a u części chorych obecne są: bolesne oddawanie moczu, pieczenie, nagłe parcie na pęcherz, ból lędźwi, zatrzymanie moczu, bóle w podbrzuszu.

Rozrost gruczołu krokowego

To stan, w którym dochodzi do rozrostu lub przerostu komórek gruczołu krokowego. Schorzenie to nie jest związane z procesami nowotworowymi. Szacuje się, że występuje nawet u 50% mężczyzn powyżej 60. roku życia. Towarzyszą mu objawy, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zalicza się do nich m.in.:

 • częstomocz,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • zaburzenia erekcji,
 • trudność w rozpoczęciu mikcji.

Rak gruczołu krokowego

To nowotwór złośliwy, który jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn. Każdego roku na świecie rozpoznaje się ponad milion nowych przypadków. 85% z nich dotyczy mężczyzn po 65. roku życia. Na wczesnym etapie nie daje żadnych objawów lub są one podobne do objawów rozrostu gruczołu krokowego.

Warto pamiętać, że urolog diagnozuje i leczy jeszcze szereg innych chorób i zaburzeń ze strony układu moczowo-płciowego. Należą do nich:

 • zwężenie ujścia napletka,
 • załupek,
 • wnętrostwo,
 • stulejka,
 • wodniak jądra.

Na konsultację urologiczną mogą zgłaszać się również osoby, które doznały urazów mechanicznych układu moczowo-płciowego lub zostały rozpoznane u nich wady anatomiczne należących do niego narządów lub zewnętrznych narządów płciowych.

Badanie urologiczne

W diagnostyce urologicznej w naszych placówkach EMC oferujemy naszym pacjentom następujące badania:

 • testy laboratoryjne krwi i moczu,
 • USG układu moczowego,
 • USG przezodbytnicze (TRUS),
 • badanie uroflowmetryczne,
 • videocystoskopię,
 • biopsję fuzyjną prostaty,
 • tomografię komputerową,
 • cystoskopię.

Zajmujemy się także leczeniem chirurgicznym i niechirurgicznym schorzeń układu moczowo-płciowego z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod.

Jak dbać o układ moczowy?

Aby zmniejszyć ryzyko chorób układu moczowego, należy wdrożyć działania profilaktyczne. Należą do nich m.in.:

 • picie minimum 2 litrów wody dziennie,
 • zaprzestanie palenia tytoniu i picia alkoholu,
 • normalizacja masy ciała (poprzez aktywność fizyczną i odpowiednią dietę),
 • dbanie o odpowiednią higienę narządów płciowych,
 • regularne badania profilaktyczne (przede wszystkim badanie ogólne moczu).

Nie należy także ignorować objawów chorobowych. Ich pojawienie się trzeba zawsze skonsultować z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.