teleporady
Jak radzić sobie z lękiem w czasie pandemii?

Jak radzić sobie z lękiem w czasie pandemii?

Covid 19 rodzi strach.

Z powodu pandemii koronawirusa wszyscy znaleźliśmy się w nowej i trudnej sytuacji. Nie wiemy, jak długo potrwa zagrożenie i jak skutecznie z nim walczyć. Pozostajemy w domach, w izolacji lub kwarantannie, obawiamy się o zdrowie swoje i bliskich. Z tego powodu możemy przeżywać różnego rodzaju objawy lękowe. Szpital św. Anny w Piasecznie zaprasza do Poradni Zdrowia Psychicznego, w której otrzymasz pomoc i wsparcie m.in. w diagnostyce oraz leczeniu lęku.

- Zaburzenia lękowe, to grupa bardzo zróżnicowanych zaburzeń, mających wspólną genezę związaną z pojęciem nerwicy, a w ich powstawaniu i przebiegu bardzo istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne, biologiczne, środowiskowe, społeczne i kulturowe- mówi mgr Adriana Dąbrowska, psycholog i psychoterapeuta pracująca na co dzień w Poradni Zdrowia Psychicznego Szpitala św. Anny w Piasecznie.

Lęk to stan emocjonalny, który jest naturalny, może informować o zagrożeniu lub dyskomforcie, jaki się pojawił w wyniku zaistniałej sytuacji. Stan ten jest określany jako niepokój, napięcie lub dyskomfort i wpływa na ogólne samopoczucie, powodując jego obniżenie. Natomiast, jeśli doświadczasz objawów somatycznych takich jak kołatanie serca, drżenie, mrowienie lub drętwienie rąk, zawroty głowy, duszności, przyspieszony oddech, nudności, osłabienie, pocenie się albo ból brzucha -  możesz zacząć podejrzewać u siebie zaburzenia nerwicowe.

- Czy gdy słuchasz informacji o aktualnym stanie pandemii towarzyszy Ci silny niepokój? Obawiasz się, że Tobie lub Twoim bliskim może się stać jakaś krzywda? Często miewasz myśli, których nie możesz się pozbyć i przekierować na coś bardziej przyjemnego? Jeśli tak, powinieneś pomyśleć o wsparciu specjalisty, aby nie rozwijać w sobie potencjalnych  zaburzeń lękowych -  mówi psycholog Adriana Dąbrowska.

Wszystkie lęki mają swoje nazwy i stanowią źródło trudności, które nierzadko uniemożliwiają nam realizowanie codziennych aktynowości i zadań. Niezależnie od przyczyny, skuteczną metodą pomocy w leczeniu zaburzeń nerwicowych (lękowych) jest psychoterapia, a w szczególnych warunkach także farmakoterapia. Porada u specjalisty będzie pomocna w opanowaniu wysokiego poziomu lęku w dobie epidemii koronawirusa.

 

Więcej informacji oraz zapisy na konsultacje:

Szpital św. Anny w Piasecznie

tel. 22 735 42 00

 

 

"