teleporady

Poradnia Preluksacyjna

Lekarz

  • lek. Katarzyna Płocieniak
  • lek. Alicja Guszkiewicz-Fras

Preluksacja to badanie, które jest niezwykle ważne dla rozwoju każdego dziecka. Badanie ma na celu wykrycie wad wrodzonych lub rozwojowych stawów biodrowych noworodków i niemowląt. Składa się ono z dwóch etapów: badania ortopedycznego, czyli wzrokowo-dotykowej oceny układu kostno-stawowego dziecka oraz USG jego bioderek, które pozwala ocenić ich budowę. Wczesne wykrycie wad pozwala na ich całkowite wyleczenie, dlatego nie należy zwlekać i udać się ze swoim malcem do poradni preluksacyjnej jak najszybciej.

Kiedy przeprowadza się badanie preluksacyjne?

Im wcześniej dziecko przejdzie badanie preluksacyjne, tym lepiej. Zaleca się, aby po raz pierwszy wykonać je między drugim tygodniem a ósmym miesiącem życia. Badanie należy regularnie powtarzać – mimo tego, że za pierwszym razem lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości, nie oznacza to, że nie pojawiły się one później. Nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład podczas przewijania malucha, może doprowadzić do powstania nowych urazów.

Wczesne i regularne badania pozwolą na rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości i szybką interwencję, a co za tym idzie - eliminację problemu. Zbyt późne badanie albo jego brak może skutkować poważnymi problemami z nauką chodzenia dziecka, a w najgorszym przypadku – trwałym kalectwem pociechy.

Czy badanie preluksacyjne boli?

Badanie preluksacyjne jest całkowicie bezbolesne – doświadczeni specjaliści dbają o to, aby dziecko w jego trakcie nie odczuwało najmniejszego dyskomfortu. Badanie trwa tak krótko, jak to tylko możliwe i jest w pełni bezpieczne dla malca.

Leczenie ewentualnych nieprawidłowości

Wykryte w wyniku badanie preluksacyjnego nieprawidłowości mogą dotyczyć budowy jednego lub dwóch stawów biodrowych. Leczenie polega zazwyczaj na zmianie przyzwyczajeń pielęgnacyjnych – wprowadzeniu szerokiego pieluszkowania, niekiedy z zastosowaniem szelek, poduszek lub szyn. Ortopeda dokładnie tłumaczy i pokazuje, jak rodzice powinni pielęgnować swoje dziecko, aby mieć pewność, że robią to właściwie.
W celu skorzystania z wizyty w ramach NFZ, wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza POZ.

Zasady rejestracji na konsultacje:

konsultacje odpłatne – bez skierowania
konsultacje NFZ (poradnia preluksacyjna) - ze skierowaniem

Informacja i rejestracja

"