Pediatra - lekarz specjalista w zakresie pediatrii, nauki o chorobach występujących wśród dzieci i metodach ich leczenia. W ramach dalszego rozwoju zawodowego lekarza pediatry, dostępne są podspecjalizacje (lub specjalności szczegółowe), np. nefrologia dziecięca, onkologia dziecięca, hematologia dziecięca itp.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u pediatry?
Objawy, które powinny zaniepokoić każdego rodzica to:
• podwyższona temperatura,
• kaszel,
• katar,
• nadmierna płaczliwość, senność, osowiałość,
• brak reakcji na bodźce zewnętrzne,
• wzdęty brzuszek, zaparcia, biegunki,
• wymioty,
• brak apetytu,
• wysypki i inne zmiany skórne,
• trudności z ssaniem piersi i smoczka,
• trudności w koncentracji i zapamiętywaniu,
• nadpobudliwość.
Wszystkie nietypowe zachowania i symptomy u dziecka powinny zwrócić uwagę rodziców. Najważniejsze rolę w rozwoju dziecka odgrywają regularne wizyty u pediatry i stałe monitorowanie rozwoju naszej pociechy.
Jak wybrać dobrego pediatrę?
Poszukiwania dobrego pediatry warto zacząć już przed porodem. Najlepiej poprosić o rekomendację znajomych lub sprawdzić przychodnie w swojej okolicy. W naszej poradni znajdziecie Państwo doświadczonych i świetnie wykwalifikowanych lekarzy, którzy zadbają o prawidłowy rozwój dziecka i spokój ducha.
Jak przygotować się do wizyty u lekarza pediatry?
Aby wyjść od lekarza bogatym w nowe informacje, do wizyty należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej tuż przed nią spisać na kartce wszystkie niepokojące objawy, pytania oraz wątpliwości – dzięki temu o niczym nie zapomnimy, a lekarzowi będzie łatwiej postawić trafną diagnozę i ustalić właściwy przebieg wizyty. Należy również pamiętać, aby na wizytę u pediatry zabrać książeczkę zdrowia dziecka.
Kiedy pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta z dzieckiem u pediatry powinna nastąpić między czwartym a siódmym tygodniem życia malca. Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien dokładnie zbadać naszą pociechę i sprawdzić, jak wygląda ciemiączko, skóra i mięśnie. Pediatra powinien także zważyć i zmierzyć dziecko i ocenić, czy rozwija się prawidłowo. Jeśli zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości ma obowiązek skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty lub na dodatkowe badania. W pierwszych latach życia dziecka profilaktyczne wizyty kontrolne powinno przeprowadzać się regularnie – będziemy mieć wtedy pewność, że dziecko jest zdrowe, a jego rozwój właściwy.
W ramach poradni pediatrycznej wyróżnia się:
poradnię dla dzieci chorych
poradnię dla dzieci zdrowych
W poradni pediatrycznej dla dzieci chorych są przyjmowane dzieci do 18 roku życia zgłaszające się w razie wystąpienia infekcji lub innych problemów zdrowotnych. Przy wskazaniach jest możliwość wykonania badań laboratoryjnych, podania leku dożylnie w iniekcji lub wlewie kroplowym, wykonania inhalacji, gimnastyki oddechowej, opatrzenia ran czy zdjęcia szwów.
W poradni pediatrycznej dla dzieci zdrowych wykonywane są szczepienia obowiązkowe i zalecane w obowiązującym Kalendarzu Szczepień. Przeprowadzane są patronaże i bilanse zdrowia oraz porady dotyczące profilaktyki zdrowotnej u dzieci.
Lekarz pediatra stwierdza potrzebę konsultacji i leczenia przez specjalistę. Pacjenci naszej poradni mogą w razie konieczności wykonać badania analityczne z krwi i moczu, diagnostyczne (RTG, EKG, badania USG). W naszym centrum przyjmują także: laryngolog dziecięcy, kardiolog dziecięcy, ortopeda dziecięcy, dermatolog dziecięcy, alergolog dziecięcy.
Zasady rejestracji na konsultacje:
konsultacje odpłatne – bez skierowania
konsultacje NFZ – bez skierowania
Skontaktuj się z nami.