teleporady

Poradnia Okulistyczna

Lekarz

  • lek. Magdalena Michałowska
  • lek. Janina Jawny

Okulistyka to dziedzina medyczna, która zajmuje się rozpoznawaniem, profilaktyką oraz leczeniem schorzeń oczu, a także ich budową i funkcjonowaniem. Okulistyka to oczywiście nie tylko badanie wzroku i zalecanie okularów korekcyjnych. W rzeczywistości jest to bardzo szeroka dziedzina, wystarczy wymienić kilka chorób oczu, z którymi muszą się zmagać okuliści. Wielu z nas nawet niekoniecznie wie, czym jest np. achromatopsja, astygmatyzm, stożek rogówki, retinopatia, siatkówczak. A to tylko część długiego katalogu chorób, w którym od dawna "rządzą" jaskra, zaćma czy nowotwory oczu.

Lekarz okulista dysponuje w naszym gabinecie okulistycznych specjalistycznym sprzętem diagnostycznym, m.in. tonometrem, lampą szczelinową, itp.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u okulisty?

• Problemy z jakością widzenia,
• Bóle głowy,
• Częste mruganie,
• Mrużenie oczu w czasie czytania i podczas oglądania telewizji,
• Częste stany zapalne spojówek i powiek.

Jak przebiega i jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Pierwszym elementem badania okulistycznego jest wywiad z pacjentem. Lekarz może zadać pytania o rodzaj i czas trwania dolegliwości pacjenta, częstotliwość jej występowania, stan jego oczu i ewentualne, rozpoznane już, wady wzroku, przebyte i obecne choroby, przyjmowane leki oraz używki, styl życia, dietę. Wszystkie informacje są bardzo istotne, dlatego warto dobrze przygotować się do wizyty – najlepiej spisując odpowiedzi na wszystkie wymienione pytania na kartce, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że niczego nie pominiemy. Po zebraniu tych informacji lekarz przechodzi do badania oczu, które jest uzależnione od konkretnych dolegliwości pacjenta.

Kiedy pierwsza wizyta u okulisty?

Ogromnie ważne jest kontrolowanie wzroku u naszych dzieci, dlatego na pierwszą wizytę u okulisty można zabrać malucha, który ukończył 3 miesiące. Lekarz oceni ruchomość gałek ocznych dziecka, sprawdzając przy tym, czy któraś z nich zezuje. Gdy dziecko trochę podrośnie można wykonać badanie ostrości widzenia. Badanie dla małych dzieci odbywa się za pomocą przystosowanych dla nich tablic – zamiast tradycyjnych liter znajdują się na nich kolorowe obrazki przedstawiające znane dziecku przedmioty lub zwierzęta. Wczesne wykrycie wad wzroku pozwala na zahamowanie ich rozwoju i podniesienie komfortu życia dziecka.

Do podstawowych usług świadczonych w ramach naszej poradni okulistycznej należą:

badanie komputerowe wzroku
badanie pola widzenia
dobór szkieł okularowych
badanie ostrości widzenia
pomiar ciśnienia śródgałkowego
badanie dna oka
płukanie kanalików łzowych u dorosłych
leczenie chorób spojówek i rogówki
usuwanie ciał obcych
 

Profilaktyka jest najważniejsza!

Nie zwlekajmy schodzeniem do okulisty do momentu, gdy zaczniemy odczuwać problemy ze wzrokiem – powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wczesne wykrycie wad wzroku pozwala zahamowanie ich rozwoju, a niekiedy całkowite wyleczenie. O profilaktycznych badaniach nie powinny zapominać zwłaszcza osoby, które mają genetyczne predyspozycje do chorób oczu i wad wzroku oraz osoby pracujące przy komputerze.

Zasady rejestracji na konsultacje:

konsultacje odpłatne – bez skierowania
konsultacje NFZ – ze skierowaniem

Skontaktuj się z nami.

Informacja i rejestracja

"