Poradnia Diabetologiczna

Lekarze: lek. Marek Zębik

 

Poradnia Diabetologiczna w Kowarach – czym się zajmujemy?

Poradnia Diabetologiczna to placówka, która zapewnia kompleksową pomoc i diagnostykę chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, a także leczenie schorzeń związanych z otyłością.


W poradniach EMC wykonujemy badania ambulatoryjne, mające pomóc w prawidłowej diagnozie schorzenia, na które cierpi pacjent. Co więcej, w razie potrzeby wykonujemy badania EKG, pozwalające na wykazanie zaburzeń rytmu serca, które mogą mieć ścisły związek z chorobami dietozależnymi.

 

Wizyta u diabetologa – na co się przygotować?

Podczas pierwszego badania u diabetologa zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, w czasie którego opowiesz lekarzowi o swoim stanie zdrowia oraz chorobach diabetologicznych w Twojej rodzinie. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zmierzy Cię i zważy, a także zbada Twoje ciśnienie i przeprowadzi ogólne badania internistyczne.

 

Do pełnej diagnostyki potrzebne będą także badania krwi, mające na celu określenie poziomu cukru we krwi oraz inne badania laboratoryjne, pozwalające na prawidłową diagnozę Twojego schorzenia. Jeżeli robiłeś tego typu badania, zabierz ze sobą ich wyniki. Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie cukrzycę, wytłumaczy Ci, czym jest ta choroba, zaproponuje terapię, zmiany w diecie oraz wyjaśni w jaki sposób działa glukometr. Podobnie w przypadku innych schorzeń dietozależnych – lekarz zaleci Ci najlepszą metodę terapii, wliczając w to porady dotyczące jadłospisu oraz aktywności fizycznej.

 

Cukrzyca i otyłość – choroby XXI wieku

Otyłość i cukrzyca to dwie spośród kilkunastu chorób cywilizacyjnych, które są odpowiedzialne za śmierć prawie 80% ludzi. Określane są mianem chorób cywilizacyjnych, ponieważ stały się problemem globalnym, spowodowanym niezwykle szybkim rozwojem cywilizacji ludzkiej. W przypadku tego typu schorzeń niezwykle ważna jest profilaktyka oraz zdrowy, aktywny tryb życia. Jeżeli jesteś zaniepokojony swoim stanem zdrowia lub zauważyłeś nadmierny przyrost wagi, zarejestruj się i wykonaj badania kontrolne, które pozwolą Ci zdiagnozować ewentualne schorzenie i wprowadzić odpowiednią terapię we wczesnym stadium choroby.