Poradnia Otolaryngologiczna

Lekarze:
lek. Paweł Baranowicz
lek. Mariusz Ciszek
lek. Wojciech Kwiatek

 

 

 

 

 

 

 

Poradnia Otolaryngologiczna w Kowarach – czym się zajmujemy?

Otolaryngologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką i terapią chorób jamy ustnej oraz gardła, a także górnych dróg oddechowych i chorób uszu. Jeżeli czujesz ból związany z tymi narządami lub uważasz, że nie funkcjonują one prawidłowo, udaj się do otolaryngologa. Problemy otolaryngologiczne mogą oznaczać, że cierpisz z powodu takich schorzeń jak:

  • polipy nosa,
  • zakażenie ucha wewnętrznego,
  • zapalenie zatok
  • kamica ślinianek,
  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
  • lub urazy zewnętrzne krtani.

W Poradni Otolaryngologicznej w Kowarach zapewniamy naszym pacjentom kompleksową opiekę. Diagnozujemy i leczymy wyżej wymienione i inne schorzenia natury otolaryngologicznej, zapewniając możliwość skorzystania z takich zabiegów jak płukanie uszu, przedmuchiwanie trąbki słuchowej czy audiometria.

 

Jak wygląda badanie nosa i zatok?

Częścią składową badania otolaryngologicznego jest badanie oglądaniem. W jego trakcie lekarz zwróci uwagę na wygląd skóry w okolicach Twojego nosa, a także na zaczerwienienia, otarcia, rany, obrzęki oraz ewentualne deformacje. Nie mniej ważne jest badanie palpacyjne. Tzw. badanie dotykiem pozwala na wyczucie zmian m.in. w przypadku złamania nosa oraz zapalenia zatok. Kolejnym krokiem jest badanie za pomocą wziernika. Dzięki niemu lekarz może zbadać stan górnej części jamy nosowej. W niektórych przypadkach potrzebne są badania obrazowe – zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa, które umożliwiają bardzo szczegółowy wgląd do wnętrza górnych dróg oddechowych.

 

Pierwsza wizyta u laryngologa - jak bada się słuch?

Podczas pierwszego badania laryngologicznego lekarz zbada Twoją słyszalność mowy i szeptu. Lekarz powie coś szeptem i poprosi Cię o to, abyś to powtórzył, badając tym samym, czy słyszysz prawidłowo. Popularnym badaniem słuchu jest także audiometria tonalna, wykonywana w specjalnym, wyciszonym pomieszczeniu. Dzięki niemu dowiesz się, jaki jest Twój próg słyszenia, a lekarz zdiagnozuje ewentualny poziom niedosłuchu.

Informacja i rejestracja