Badania gastroskopowe i kolonoskopowe

Badania endoskopowe

Celem kolonoskopii i gastroskopii jest diagnozowanie nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Przeprowadzając te badania lekarz może wykryć m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, polipy lub zmiany nowotworowe. Pozwalają także na stwierdzenie zmian w błonie śluzowej jelita grubego.

Gastroskopia i kolonoskopia są badaniami, które wykonuje sie przy pomocy endoskopu. To urządzenie z giętką, wprowadzaną do przewodu pokarmowego, rurką. Na jej końcu znajduje się źródło światła oraz miniaturowa kamera. Końcówka endoskopu może również zostać wyposażona w specjalistyczne narzędzia umożliwiające m.in. pobranie wycinków w trakcie badania.

W naszej ofercie znajdziesz:

  • GASTROSKOPIĘ

Gastroskopia to badanie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. W jego trakcie końcówka endoskopu jest wprowadzana do przewodu pokarmowego przez jamę ustną. Dzięki obrazowi z kamery zainstalowanej na końcówce endoskopu, specjalista ma możliwość przeprowadzenia oceny stanu narządów oraz rozpoznania ewentualnych nieprawidłowości i schorzeń. Podczas gastroskopii można wykonać biopsję, a także pobrać próbki do testów na obecność bakterii Helicobacter pylori. 

W naszej placówce gastroskopia jest dostępna w ramach kontraktu z NFZ (w znieczuleniu miejscowym) oraz odpłatnie (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym).

  • KOLONOSKOPIĘ

Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego. Jego głównym celem jest diagnozowanie zmian chorobowych i nieprawidłowości w obrębie jelita. Mogą to być np. polipy czy zmiany nowotworowe. Podczas przeprowadzania kolonoskopii lekarz może pobrać wycinki z miejsc, w których wykryto niepokojące zmiany.

Kolonoskopia jest dostępna dla naszych pacjentów odpłatnie w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Plik z informacjami na temat przygotowania do badań:

gastroskopia_kolonoskopia- przygotowanie do badań