Diagnozujemy i leczymy choroby i urazy narządów ruchu. Stosujemy nowoczesne metody leczenia, dzięki którym pacjent szybciej wraca do zdrowia i odzyskuje sprawność.
Specjalizujemy się w leczeniu stopy, stawu skokowego i kolana.
STOPA - nowoczesne, bezgipsowe metody leczenia operacyjnego
Jeśli podczas stania lub poruszania się stopy bolą, może być to objaw jednego z wielu schorzeń stóp. Nasilający się ból, uczucie zmęczenia lub ciężkości stóp może być oznaką wielu patologii, które niezdiagnozowane i nieleczone, mogą mieć nieodwracalne konsekwencje.
Hallux valgus (paluch koślawy)
Nadmierna koślawość palucha to nieodwracalna deformacja. Jej postęp można spowolnić stosując wkładki, odpowiednie dobierając obuwie i ćwicząc. W przypadku dolegliwości bólowych wskazane jest leczenie operacyjne. Do prawidłowej oceny deformacji oraz zaplanowania zabiegu konieczne jest wykonanie zdjęć RTG w specjalnych ustawieniach.
Operacje z użyciem tytanowych implantów pozwalają na pozabiegowe doleczanie bez stosowania unieruchomienia gipsowego. Implanty nie wymagają usuwania. Zmniejszają ryzyko nawrotu deformacji.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego podczas zabiegu przyśpiesza procesy gojenia oraz zmniejsza ryzyko zaburzeń zrostu kości.
Zastosowanie, po zabiegu, unieruchomienia Vacuped zapewnia pełne zabezpieczenie przed niespodziewanymi urazami oraz zapewnia możliwość jego czasowego zdjęcia. Łączy w sobie cechy gipsu, stabilizatora oraz buta pooperacyjnego. Umożliwia zachowanie równej długości względnej kończyn, niemożliwe przy stosowaniu tradycyjnego gipsu czy buta pooperacyjnego.
Po zabiegu pacjenci otrzymują zalecenia rehabilitacyjne.
Ból w przedniej części stopy (metatarsalgia)
Ból w przedniej części stopy jest zwykle wynikiem jej przeciążenia. Często jest spowodowany złą pozycją kości, reumatoidalnym zapaleniem stawów, złamaniami czy płaskostopiem poprzecznym. Ponieważ leczy się go operacyjnie, bardzo ważne jest wcześniejsze zaplanowanie zabiegu. Nieocenioną pomocą jest tu badanie pedobarograficzne.
Deformacje palców (palce młotkowate)
Odkształcenie jednego lub więcej palców często powoduje dolegliwości bólowe podczas chodzenia jak i niemożność doboru obuwia. Deformacja ta często występuje z paluchem koślawym (halluxem). Deformacje leczy się operacyjnie, z użyciem tytanowych implantów.
Ból pod piętą
Zazwyczaj jest wynikiem uszkodzenia rozcięgna podeszwowego stopy, który jest funkcjonalną kontynuacją ścięgna Achillesa w stopie lub zwyrodnieniem poduszeczki tłuszczowej, amortyzatora pięty. Poprzez przeciążenie ścięgna (powięzi) tworzą się mikro urazy, które nie goją się w sposób prawidłowy. Występuje przewlekły stan zapalny mogący powodować powstawanie zwapnień.
Dla prawidłowej diagnozy konieczne jest badanie USG, ewentualnie MRI. Leczenie składa się z ćwiczeń, rozciągania ścięgna Achilles. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego PRP przyśpiesza procesy gojenia.
Złamane kości piętowej
Złamane kości piętowej jest często złamaniem obejmujący okoliczne stawy. Nieprawidłowe ustawienie i zrost złamanych części kości może powodować przewlekłe dolegliwości bólowe, obrzęki, obniżenie podłużnego łuku stopy (płaskostopie). Podstawowym badaniem jest wykonanie tomografii komputerowej celem prawidłowego zaplanowania leczenia czy oceny postępów gojenia.
Małoinwazyjne leczenie niestabilności oraz pourazowych dolegliwości bólowych.
Jako jedyni we Wrocławiu wykonujemy miniinwazyjne zabiegi operacyjne paluchów koślawych (halluksy).
Nowoczesna metoda pozwalająca na pełną korekcję deformacji sposobem przezskórnym. Wystarczy tylko kilka dwumilimetrowych nacięć na stopie. Zabieg wykonywany pod kontrolą RTG. Nie wymaga stosowania gipsu oraz niewygodnego buta piętowego (Baruka). Technika operacyjna pozwala na szybszy powrót do sprawności oraz minimalizuje obrzęk, ból czy możliwość wystąpienia sztywności stawu. Specjalny rodzaj implantów dedykowanych do tej metody nie pozostawia nieprzyjemnych zgrubień pod skórą.
Uszkodzony fragment łąkotki zostaje usunięty oraz zastąpiony implantem kolagenowym, który przejmuje jego funkcję.
Zabezpiecza on kolano przed rozwojem wtórnej choroby zwyrodnieniowej oraz pozwala na utrzymanie dotychczasowej aktywności sportowej po uszkodzeniu łąkotki. I to wszystko przez "dziurkę od klucza". Zabieg przeprowadzany jest artroskopowo, razem z innymi koniecznymi w tym samym czasie naprawami.
Ważne! Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies zapisywane na urządzeniach końcowych użytkowników, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się.
Szczegółowe informacje dotyczące wykorzystywania Cookies i możliwości zmiany ich ustawień znajdują się w Polityce Prywatności.