teleporady
Usuwanie nowotworów metodą NanoKnife

Usuwanie nowotworów metodą NanoKnife

Małoinwazyjne leczenie nowotworów złośliwych

 

NA CZYM POLEGA ZABIEG?

 

Procedura, którą przeprowadzamy w naszej placówce, nosi nazwę przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife. System NanoKnife niszczy komórki nowotworowe za pomocą impulsów elektrycznych o wysokim napięciu, emitowanych w bardzo krótkich, mikrosekundowych odstępach czasu. Do organizmu pacjenta wprowadzone są elektrody, a odstępy czasu emisji impulsów synchronizuje się z czynnością pracy serca. Precyzyjne nakierowanie na komórki rakowe umożliwia ich zniszczenie, a jednoczesna kontrola USG pozwala na dokładne zobrazowanie obszarów poddanych elektroporacji. Krótki czas trwania impulsów i przepływ prądu wyłącznie między igłami ograniczają ryzyko uszkodzenia okolicznych zdrowych tkanek, nerwów czy naczyń do minimum.

Zabieg przezskórnej elektroporacji IRE stosujemy w leczeniu pacjentów zmagających się z:

  • guzem trzustki
  • guzem wątroby
  • guzem nerek
  • rakiem prostaty


ZALETY METODY PRZEZSKÓRNEJ NANOKNIFE

  • dużo mniejsza inwazyjność względem klasycznych alternatyw
  • mniejsze obciążenie dla organizmu pacjenta
  • zabieg wykonywany jest przezskórnie
  • krótszy czas rekonwalescencji pacjenta
  • możliwość powtarzania zabiegów w przeciwieństwie do tradycyjnej terapii

 

NANOKNIFE - PRZEŁOM W TERAPII RAKA TRZUSTKI

 

Metoda NanoKnife to szansa dla pacjentów, u których wykryto m.in. guzy trzustki, uważane za potencjalnie nieoperacyjne. 3 listopada 2021 r., po raz pierwszy w naszym szpitalu został przeprowadzony zabieg u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki. Zabieg wykonał dr n. med. Tomasz Sędziak, specjalista chirurgii onkologicznej z doświadczeniem w przeprowadzaniu leczenia tą metodą.

W określonych sytuacjach i przypadkach medycznych, procedura IRE może być wykorzystana w celu zmniejszenia guza nowotworowego do rozmiarów, które umożliwią przeprowadzenie klasycznej operacji chirurgicznej.

Jakie są najczęstsze objawy raka trzustki?

Niestety rak trzustki bardzo długo może rozwijać się bezobjawowo. Do objawów, które występują na późniejszym etapie choroby zaliczamy m.in. żółtaczkę, której może towarzyszyć świąd skóry. Dodatkowo bardzo często może pojawić się ból nasilający się po jedzeniu, lub w pozycji leżącej. Ból często promieniuje do pleców i nie ustępuje w czasie. Na obraz kliniczny raka trzustki mogą składać się też: ciemno zabarwiony mocz, obfite i gliniaste stolce a w badaniu klinicznym guz nadbrzusza i obrzęk kończyn dolnych.

 

KWALIFIKACJE DO ZABIEGU

Konsultacje medyczne i kwalifikacje do zabiegu NanoKnife przeprowadza dr n. med. Tomasz Sędziak, wybitny onkolog, kierownik Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej, specjalizujący się w chirurgii onkologicznej. Doktor Sędziak to specjalista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się również m.in. w zabiegach Echolaserem oraz termoablacji RF. Zabiegi metodą przezskórną NanoKnife przeprowadza od 2018 roku.

 
>> Zobacz wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii małoinwazyjnej w Szpitalu EuroMediCare

 

KONTAKT


W celu umówienia się na konsultację i kwalifikację do zabiegu prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z naszą koordynatorką, Izabelą Leonik.

 

Izabela Leonik - koordynator

" "