Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości

Lekarze specjaliści: lek. Rafał Mulek

Celem operacji bariatrycznych jest modyfikacja przewodu pokarmowego, aby pacjent przyjmował mniejszą ilość pokarmów i kalorii, bez dyskomfortu z powodu ograniczenia. Obecnie wszystkie operacje bariatryczne wykonywane są techniką laparoskopową, dzięki czemu nasi Pacjenci są w stanie już na drugi dzień po zabiegu samodzielnie opuścić szpitalne łóżko, a w kolejnym dniu wrócić do domu.

Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i ogólnoświatowymi trendami, zabiegi w naszym szpitalu wykonywane są dwiema metodami operacyjnymi:

operacją mankietowej/rękawowej resekcji żołądka
bypassem żołądkowym
W niektórych przypadkach przed właściwym zabiegiem bariatrycznym, wykonujemy zabieg założenia balonu wewnątrzżołądkowego.

Istnieje również możliwość  wykonania operacji rewizyjnej, której wymagają Pacjenci operowani wiele lat wcześniej, a którzy z upływem lat ponownie zaczęli przybierać na wadze.

Balon wewnątrzżołądkowy

Alternatywa dla klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg jest endoskopowy, odwracalny i bezpieczny.

Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu napełnionego płynem i/lub powietrzem (do około 700 ml) – balon zmniejsza maksymalną objętość żołądka i sprawia, że pacjent czuje się syty nawet po spożyciu małego posiłku. Balon pozostaje w żołądku przez około 6 miesięcy i powoduje przyjęcie przez pacjenta nowych nawyków żywieniowych.

Balon BIB to także idealne rozwiązanie przed zabiegiem chirurgicznego leczenia otyłości. Warto podkreślić, że metoda nie wpływa na proces trawienny ani nie wymaga przyjmowania dodatkowych suplementów diety. Do pozabiegowych powikłań dochodzi niezwykle rzadko.

Balon wewnątrzżołądkowy jest świetną metodą pozwalającą przygotować pacjenta do kolejnego etapu leczenia, czyli etapu chirurgicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów bardzo otyłych lub obciążonych chorobami towarzyszącymi, znacząco upośledzającymi stan zdrowia pacjenta.

Utrata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilogramów w trakcie terapii balonem, sprawia, że późniejsze leczenie operacyjne jest dużo bezpieczniejsza

ZALETY - Zabieg pozwala na znaczącą utratę wagi ciała i wyrobienie potrzebnych nawyków żywieniowych u pacjenta.

Prosty i krótki zabieg - efekt jest natychmiastowy i odczuwalny już od pierwszego posiłku. Ponadto, zabieg jest bezbolesny.

Brak przeciwwskazań dotyczących aktywności sportowych - balon żołądkowy nie wyklucza podejmowania aktywności sportowych, chyba że przeciwwskazania do sportu wynikają z innych chorób.

Znacząca utrata nadwagi ciała (średnio 20 kg) - zabieg prowadzi do utraty masy ciała oraz ułatwia przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomagają utrzymać właściwą sylwetkę w przyszłości.

 

WSKAZANIA
Zabieg przeznaczony jest dla osób, które nie mogą lub nie chcą podjąć leczenia chirurgicznego oraz dla osób planujących leczenie chirurgiczne, u których przed zabiegiem wskazane jest obniżenie bardzo wysokiej masy ciała.

Zgodnie ze wskazaniami do zabiegu BMI nie musi przekraczać 40.
Balon wewnątrzżołądkowy może być stosowany również w przypadku osób bardzo otyłych (BMI>60) oraz osób z nadwagą.
Zabieg jest odwracalny i bezpieczny.
Leczenie wymaga od pacjentów stosowania się do zaleceń lekarskich i wizyt kontrolnych.

 

PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na konkretne przeciwwskazania zabieg nie może być przeprowadzony u osób z niewłaściwym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Z balonu żołądkowego nie mogą korzystać osoby poddane operacjom na żołądku, cierpiące na choroby psychiczne, nowotwory czy nałogi – na alkoholizm czy narkomanię.
Przeciwwskazaniem dla zabiegu są również anoreksja, bulimia czy ciąża.
Z zabiegu nie powinny korzystać kobiety karmiące piersią.
Z balonu żołądkowego nie mogą skorzystać osoby, które nie chcą dostosować się do pozabiegowych zaleceń lekarskich oraz osoby, które cierpią na poważne choroby wątroby.
Niektóre z przeciwwskazań mogą mieć charakter przejściowy.
Warto pamiętać, że ostateczna decyzja należy do lekarza.

 

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.
Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.
W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).
Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

Cena: Konsultacje  - 150 zł* Zabieg balon wewnątrzżołądkowy - 8500 zł*  

 

RĘKAWOWA (mankietowA) resekcji żołądka

Obecnie najczęściej stosowana procedura chirurgiczna w leczeniu otyłości. Zabieg polecany osobom o znacznej otyłości oraz tym, które cierpią na choroby przewlekłe. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

W trakcie operacji wyciętych zostaje około 4/5 żołądka. Pozostawiona objętość wynosi najczęściej około stu kilkudziesięciu mililitrów, co bezpośrednio przekłada się na ilość pokarmu przyjmowanego przez pacjenta w trakcie posiłku. Przeprowadzenie zabiegu wpływa również znacząco na zmniejszenie uczucia głodu poprzez wycięcie części żołądka produkującej hormon głodu – grelinę.

ZALETY- Mankietowa resekcja żołądka jest zabiegiem niezwykle skutecznym i prowadzi do znaczącej utraty masy ciała oraz ustąpienia chorób, które towarzyszą otyłości.

Redukcja nadmiaru masy ciała - Nawet do 70-80% spadku nadmiaru masy ciała. Zabieg ułatwia również przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.

Szybkie odczuwanie sytości - Mniejsza obojętność żołądka to mniejsza objętość przyjmowanego pokarmu i szybsze odczuwanie sytości.

Pozytywny efekt metaboliczny i ustąpienie chorób - Wraz ze spadkiem masy ciała ustępują choroby wagozależne jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2.

 

WSKAZANIA
Do zabiegu kieruje się pacjentów, których BMI jest większe bądź równe 40 kg/m2 (nawet od 35 kg/m2, jeśli otyłości towarzyszą powikłania –  mowa o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy hipercholesterolemii).

Pacjenta do zabiegu kwalifikuje się na podstawie ostatniej, najwyższej i udokumentowanej masie ciała.
Operacja jest głównie operacją restrykcyjną (ograniczającą objętość żołądka), w związku z czym nie upośledza w znacznym stopniu wchłaniania witamin oraz makro i mikroelementów z przewodu pokarmowego. 

 

PRZECIWWSKAZANIA
Formuła zabiegu ma charakter restrykcyjny – pacjent po zabiegu musi spożywać niewielkie posiłki i pilnować zaleconej diety.

Chirurgicznemu leczeniu otyłości nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz kobiety, które planują zająć w ciążę w czasie najbliższych 12 miesięcy.
Do leczenie operacyjnego nie mogą być kwalifikowani także pacjenci uzależnieni od alkoholu lub narkotyków.
W przypadku pacjentów bardzo obciążonych chorobami towarzyszącymi, może być zalecane terapia balonem jako etap przygotowujący do leczenia operacyjnego.
 

DIAGNOSTYKA

Przed zabiegiem wykonywana jest ocena: chirurgiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna, pulmonologiczna, gastroenterologiczna, psychologiczna, dietetyczna.
Badania przeprowadzane w trakcie konsultacji pacjenta to profil biochemiczny, profil endokrynologiczny, badania gastroskopowe, usg jamy brzusznej, echo serca, spirometria oraz rtg klatki piersiowej.
W razie konieczności przeprowadzamy dodatkowe badania (np. tomografia komputerowa, badania z kontrastem górnego odcinka przewodu pokarmowego).
Diagnostyka trwa 1-2 dni, wykonywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent wchodząc w etap leczenia operacyjnego jest pacjentem w pełni zdiagnozowanym co znacząco minimalizuje ryzyko leczenia operacyjnego.

 

 

Bypass żołądkowy

Operacja polega na wydzieleniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika tzw. poucha o objętości około 50 ml, a następnie wykonaniu zespoleń pomiędzy pouchem, jelitem oraz między pętlami jelitowymi w taki sposób, by zamiast fizjologicznej jednej długiej pętli jelita cienkiego, stworzyć 3 pętle jelitowe:

pętlę pokarmową do której trafia pokarm z małego zbiornika żołądkowego i dopóki jest w tej pętli nie jest poddawany trawieniu przez enzymy pokarmowe
pętlę enzymatyczną, która zawiera enzymy trawienne produkowane przez dwunastnicę, lecz nie mają one kontaktu w tej pętli z przyjętym pokarmem.
pętlę wspólną, w której zachodzi już typowy proces trawienia. Pętla ta zaczyna się w dalszej części jelita cienkiego, tzw. jelicie krętym. Dzięki temu poprawia się metabolizm glukozy, czyli następuje znaczna poprawa w leczeniu cukrzycy

Jest to operacja technicznie trudniejsza w porównaniu z mankietową resekcją żołądka. Niektórzy Pacjenci chętniej wybierają ten typ zabiegu ze względu na to, że efekty leczenia są lepsze. Chirurdzy proponują ten typ operacji, zwłaszcza Pacjentom chorujących na trudną do leczenia cukrzycę typu 2, jak również tym, którzy w swojej diecie bazują głównie na produktach słodkich. Słodycze po operacji są dużo gorzej tolerowane, często ich jedzenie wiąże się z nagłymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami jamy brzusznej i biegunką.

Nadzór specjalistów

Po leczeniu operacyjnym niezbędny jest medyczny nadzór nad pacjentem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie monitorować postępy w leczeniu Pacjentów oraz służyć radą w razie ewentualnych wątpliwości.

Standardowy harmonogram kontroli po tego typu zabiegach, zakłada wizytę kontrolą po tygodniu od opuszczenia szpitala. Następnie w ciągu pierwszego roku regularnie co 3 miesiące. Od drugiego roku kontrole mogą być rzadsze i najczęściej odbywają się co pół roku.

Chirurgia plastyczna

Po sporej utracie masy ciała, co zajmuje około roku, a następnie po okresie stabilizacji wagi, który wynosi również 12 miesięcy Pacjenci mają możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza zabiegów korekcyjnych i rekonstrukcyjnych, proponowanych przez naszych chirurgów plastycznych. Dzięki temu odzyskują nie tylko zdrowie, ale również nową jakość życia.

Zadzwoń lub napisz - odpowiemy na każde pytanie!

Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości w naszych placówkach:

http://leczenieotylosci.emc-sa.pl/

*Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt. Cennik ważny od 08.2016.

Informacja i rejestracja