- Centrum Leczenia Tarczycy
- Usuwanie nowotworów Echolaserem
- Chirurgiczne leczenie otyłości
- Konsultacja ortopedyczna w ciągu 24h
- Chirurgia onkologiczna
- Pakiety diagnostyczne
- Kolonoskopia w znieczuleniu
- Kompleksowy przegląd medyczny
- Chirurgia laparoskopowa
- Badania kliniczne
- Telerehabilitacja
- Laparoskopowe leczenie przepukliny
Chirurgiczne leczenie otyłości
Celem operacji bariatrycznych jest modyfikacja przewodu pokarmowego, aby pacjent przyjmował mniejszą ilość pokarmów i kalorii, bez dyskomfortu z powodu ograniczenia. Obecnie wszystkie operacje bariatryczne wykonywane są techniką laparoskopową, dzięki czemu nasi Pacjenci są w stanie już na drugi dzień po zabiegu samodzielnie opuścić szpitalne łóżko, a w kolejnym dniu wrócić do domu.
Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i ogólnoświatowymi trendami, zabiegi w naszym szpitalu wykonywane są dwiema metodami operacyjnymi:
Istnieje również możliwość wykonania operacji rewizyjnej, której wymagają Pacjenci operowani wiele lat wcześniej, a którzy z upływem czasu ponownie zaczęli przybierać na wadze.
RĘKAWOWA (mankietowA) resekcji żołądka
Obecnie najczęściej stosowana procedura chirurgiczna w leczeniu otyłości. Zabieg polecany osobom o znacznej otyłości oraz tym, które cierpią na choroby przewlekłe. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
W trakcie operacji wyciętych zostaje około 4/5 żołądka. Pozostawiona objętość wynosi najczęściej około stu kilkudziesięciu mililitrów, co bezpośrednio przekłada się na ilość pokarmu przyjmowanego przez pacjenta w trakcie posiłku. Przeprowadzenie zabiegu wpływa również znacząco na zmniejszenie uczucia głodu poprzez wycięcie części żołądka produkującej hormon głodu – grelinę.
ZALETY- Mankietowa resekcja żołądka jest zabiegiem niezwykle skutecznym i prowadzi do znaczącej utraty masy ciała oraz ustąpienia chorób, które towarzyszą otyłości.
Redukcja nadmiaru masy ciała - Nawet do 70-80% spadku nadmiaru masy ciała. Zabieg ułatwia również przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.
Szybkie odczuwanie sytości - Mniejsza obojętność żołądka to mniejsza objętość przyjmowanego pokarmu i szybsze odczuwanie sytości.
Pozytywny efekt metaboliczny i ustąpienie chorób - Wraz ze spadkiem masy ciała ustępują choroby wagozależne jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
WSKAZANIA
Do zabiegu kieruje się pacjentów, których BMI jest większe bądź równe 40 kg/m2 (nawet od 35 kg/m2, jeśli otyłości towarzyszą powikłania – mowa o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy hipercholesterolemii).
PRZECIWWSKAZANIA
Formuła zabiegu ma charakter restrykcyjny – pacjent po zabiegu musi spożywać niewielkie posiłki i pilnować zaleconej diety.
DIAGNOSTYKA
Bypass żołądkowy
Zabieg szczególnie polecany osobom o znacznej otyłości – tym, którzy chorują na cukrzycę typu 2 i tym, którym nie pomogły tradycyjne metody odchudzania.
Wykonanie operacji bypassu żołądka to gwarancja utraty nadmiaru wagi – nawet do 85%. Skuteczność metody bazuje na zmniejszonej objętości żołądka jak również na zmniejszeniu długości jelita kontaktującego się z przyjętym pokarmem – spożycie dużej ilości pokarmu jest po prostu niemożliwe.
Bypass żołądkowy jest najlepiej poznaną operacją bariatryczną, stosowaną z powodzeniem już od kilkudziesięciu lat. Każda inna metoda operacyjna porównywana jest do złotego standardu jakim do dnia dzisiejszego jest bypass.
Operacja polega na wydzieleniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika o objętości około 50 ml oraz wykonaniu zespoleń, co wpływa w istotny sposób na procesy wchłaniania i trawienia pokarmu w jelitach. W związku z tym operacja ma nie tylko charakter restrykcyjny (objętość przyjmowanego pokarmu), ale również ogranicza wchłanianie przyjętego pokarmu.
Operacja jest szczególnie polecana pacjentom z cukrzycą typu 2 oraz pacjentom z chorobą refluksową przełyku. U wielu operowanych pacjentów obserwujemy ustąpienie powyższych chorób.
ZALETY - Metoda jest skuteczna i efektywna dzięki silnej kontroli ilości przyjmowanego jedzenia
Redukcja 65-85% nadmiaru masy ciała - Bypass żołądkowy to gwarancja utraty większości nadmiaru masy ciała. Pozwala też na zmniejszenie wchłanialności pokarmów i przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.
Często pozytywny efekt metaboliczny - Wraz z utratą zbędnej masy ciała, ustępują również choroby towarzyszące otyłości, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
Ograniczenie apetytu - Zabieg zalecany w szczególności osobom, które nie potrafią powstrzymać się przed jedzeniem dużych ilości pokarmu – zwłaszcza słodyczy.
WSKAZANIA
Metoda przeznaczona dla wszystkich tych, u których nie działają inne metody odchudzania.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest wiek – operacji nie mogą poddawać się dzieci i osoby powyżej 65 roku życia.
DIAGNOSTYKA
Balon wewnątrzżołądkowy
Alternatywa dla klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg jest endoskopowy, odwracalny i bezpieczny.
Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu napełnionego płynem i/lub powietrzem (do około 700 ml) – balon zmniejsza maksymalną objętość żołądka i sprawia, że pacjent czuje się syty nawet po spożyciu małego posiłku. Balon pozostaje w żołądku przez około 6 miesięcy i powoduje przyjęcie przez pacjenta nowych nawyków żywieniowych.
Balon BIB to także idealne rozwiązanie przed zabiegiem chirurgicznego leczenia otyłości. Warto podkreślić, że metoda nie wpływa na proces trawienny ani nie wymaga przyjmowania dodatkowych suplementów diety. Do pozabiegowych powikłań dochodzi niezwykle rzadko.
Balon wewnątrzżołądkowy jest świetną metodą pozwalającą przygotować pacjenta do kolejnego etapu leczenia, czyli etapu chirurgicznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów bardzo otyłych lub obciążonych chorobami towarzyszącymi, znacząco upośledzającymi stan zdrowia pacjenta.
Utrata kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilogramów w trakcie terapii balonem, sprawia, że późniejsze leczenie operacyjne jest dużo bezpieczniejsza
ZALETY - Zabieg pozwala na znaczącą utratę wagi ciała i wyrobienie potrzebnych nawyków żywieniowych u pacjenta.
Prosty i krótki zabieg - efekt jest natychmiastowy i odczuwalny już od pierwszego posiłku. Ponadto, zabieg jest bezbolesny.
Brak przeciwwskazań dotyczących aktywności sportowych - balon żołądkowy nie wyklucza podejmowania aktywności sportowych, chyba że przeciwwskazania do sportu wynikają z innych chorób.
Znacząca utrata nadwagi ciała (średnio 20 kg) - zabieg prowadzi do utraty masy ciała oraz ułatwia przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych, które pomagają utrzymać właściwą sylwetkę w przyszłości.
WSKAZANIA
Zabieg przeznaczony jest dla osób, które nie mogą lub nie chcą podjąć leczenia chirurgicznego oraz dla osób planujących leczenie chirurgiczne, u których przed zabiegiem wskazane jest obniżenie bardzo wysokiej masy ciała.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na konkretne przeciwwskazania zabieg nie może być przeprowadzony u osób z niewłaściwym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
DIAGNOSTYKA
Operacje rewizyjne
Wśród pacjentów leczonych operacyjnie z powodu otyłości istnieje niewielka grupa, u której po latach może dojść do nawrotu choroby. Nadzieją na powrót do zdrowia są wtedy operacje rewizyjne, w trakcie których najczęściej jeden typ operacji jest zamieniany na inny typ.
Operacje te stanowią duże wyzwanie techniczne dla chirurga, niemniej jednak w naszym ośrodku pacjent może liczyć również na taką pomoc.
Do najczęściej wykonywanych procedur należą zamiana plikacji żołądkowej bądź regulowanej opaski żołądkowej na operację bypassu żołądkowego. W naszej ofercie dostępne są również nowe metody operacyjne, jak mini gastric bypass czy SADI (zespolenie jelita z dwunastnicą).
ZALETY - Redukcja nadmiaru masy ciała
Nawet do 70-80% spadku nadmiaru masy ciała - Zabieg ułatwia również przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych.
Szybkie odczuwanie sytości - Mniejsza obojętność żołądka to mniejsza obojętność przyjmowanego pokarmu i szybsze odczuwanie sytości.
Pozytywny efekt metaboliczny i ustąpienie chorób - Wraz ze spadkiem masy ciała ustępują choroby wagozależne jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
WSKAZANIA
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:
PRZECIWWSKAZANIA
Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu należy wskazać:
DIAGNOSTYKA
Cennik:
Konsultacja - 150 zł*
Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka - 20 000 zł*
Bypass żołądka - 20 000 zł*
Balon wewnątrzżołądkowy - 8500 zł*
Operacje rewizyjne - 24 000 zł*
*Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt. Cennik ważny od 08.2016.
Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości w naszych placówkach:
http://leczenieotylosci.emc-sa.pl/
Zadzwoń lub napisz - odpowiemy na każde pytanie!