Chirurgiczne leczenie otyłości
Celem operacji bariatrycznych jest modyfikacja przewodu pokarmowego, aby pacjent przyjmował mniejszą ilość pokarmów i kalorii, bez dyskomfortu z powodu ograniczenia. Obecnie wszystkie operacje bariatryczne wykonywane są techniką laparoskopową, dzięki czemu nasi Pacjenci są w stanie już na drugi dzień po zabiegu samodzielnie opuścić szpitalne łóżko, a w kolejnym dniu wrócić do domu.
Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i ogólnoświatowymi trendami, zabiegi w naszym szpitalu wykonywane są dwiema metodami operacyjnymi:
Istnieje również możliwość wykonania operacji rewizyjnej, której wymagają Pacjenci operowani wiele lat wcześniej, a którzy z upływem lat ponownie zaczęli przybierać na wadze.
Balon wewnątrzżołądkowy
Umieszczony na pewien czas balon w żołądku może być stosowany jako samodzielna metoda zwalczania otyłości. Takie rozwiązanie polecane jest dla pacjentów z bardzo wysoką masą ciała lub z poważnymi chorobami towarzyszącymi. Balon jest wprowadzany do żołądka na okres 6 miesięcy. Późniejszy zabieg operacyjny przeprowadzany jest po upływie około 2 miesięcy od usunięcia balonu z żołądka.
Zabieg jest odwracalny, nie zostawia blizn i ogranicza ból pooperacyjny.
Efekt zabiegu widoczny jest już od pierwszego posiłku, a dzięki niemu możliwa jest utrata masy ciała, średnio do 20 kg.
Operacja mankietowej resekcji żołądka
Zabieg polega na wycięciu części żołądka. Specjaliści starają się, aby po przeprowadzonej operacji objętość żołądka wynosiła około 150 - 200 ml. Dzięki mankietowej resekcji, Pacjenci szybko tracą na wadze, ponieważ spożywają mniej kalorii. Zmniejsza się jednorazowa ilość pokarmu jaką można przyjąć oraz zmniejsza się uczucie głodu, ponieważ hormon głodu (grelina) produkowany jest w części żołądka, która została wycięta.
Bypass żołądkowy
Operacja polega na wydzieleniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika tzw. poucha o objętości około 50 ml, a następnie wykonaniu zespoleń pomiędzy pouchem, jelitem oraz między pętlami jelitowymi w taki sposób, by zamiast fizjologicznej jednej długiej pętli jelita cienkiego, stworzyć 3 pętle jelitowe:
Jest to operacja technicznie trudniejsza w porównaniu z mankietową resekcją żołądka. Niektórzy Pacjenci chętniej wybierają ten typ zabiegu ze względu na to, że efekty leczenia są lepsze. Chirurdzy proponują ten typ operacji, zwłaszcza Pacjentom chorujących na trudną do leczenia cukrzycę typu 2, jak również tym, którzy w swojej diecie bazują głównie na produktach słodkich. Słodycze po operacji są dużo gorzej tolerowane, często ich jedzenie wiąże się z nagłymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami jamy brzusznej i biegunką.
Nadzór specjalistów
Po leczeniu operacyjnym niezbędny jest medyczny nadzór nad pacjentem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie monitorować postępy w leczeniu Pacjentów oraz służyć radą w razie ewentualnych wątpliwości.
Standardowy harmonogram kontroli po tego typu zabiegach, zakłada wizytę kontrolą po tygodniu od opuszczenia szpitala. Następnie w ciągu pierwszego roku regularnie co 3 miesiące. Od drugiego roku kontrole mogą być rzadsze i najczęściej odbywają się co pół roku.
Chirurgia plastyczna
Po sporej utracie masy ciała, co zajmuje około roku, a następnie po okresie stabilizacji wagi, który wynosi również 12 miesięcy Pacjenci mają możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza zabiegów korekcyjnych i rekonstrukcyjnych, proponowanych przez naszych chirurgów plastycznych. Dzięki temu odzyskują nie tylko zdrowie, ale również nową jakość życia.
Zadzwoń lub napisz - odpowiemy na każde pytanie!
Dowiedz się więcej o leczeniu otyłości w naszych placówkach: