USG piersi

USG piersi


USG PIERSI - NA CZYM POLEGA?


USG to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Dzięki temu, możliwe jest uwidocznienie struktur wewnątrz piersi. USG piersi dedykowane jest w szczególności młodym kobietom, od 20 do 40 r.ż. W tym wieku możliwe jest precyzyjne działanie przy pomocy ultradźwięków, ponieważ piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie wykryć ewentualne zmiany w piersiach i wstępnie określić ich charakter. USG piersi to podstawowe badanie, które umożliwia wykrycie zarówno łagodnych zmian, jak i nowotworów złośliwych.

 

KTO POWINIEN WYKONAĆ USG PIERSI?

  • Pierwsze USG powinno odbyć się już około 20. roku życia i być powtarzane co 2 lata.
  • Po ukończeniu 30 lat należy je wykonywać co 12 miesięcy. Niekiedy badanie powinno być wykonywane częściej – w grupie kobiet z czynnikami ryzyka. O takiej potrzebie informuje lekarz.
  • Warto pamiętać, że USG piersi powinno być wykonane u kobiet w ciąży. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, należy wykonać je w I lub II trymestrze.

 

PRZEBIEG BADANIA


USG piersi jest bezbolesne i trwa około 15 minut. Podczas badania należy rozebrać się od pasa w górę i położyć się na leżance. Następnie, lekarz nakłada na skórę piersi specjalny żel. Dzięki temu przesuwanie głowicy ultrasonograficznej i przenikanie przez skórę ultradźwięków jest łatwiejsze. Poprzez przesuwanie głowicy aparatu po piersiach, oraz dociskanie pod różnymi kątami - lekarz ma możliwość obserwacji obrazu bezpośrednio na ekranie. Obraz wraz z opisem uchwycony jest na wydruku.  Jeśli zostaną wykryte niepokojące zmiany, lekarz może również skierować pacjentkę na biopsję w celu dalszej diagnostyki.

Zalecane jest, aby badanie odbyło się zaraz po ustąpieniu krwawienia menstruacyjnego (w przypadku kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, może to być dowolny dzień cyklu).

Koszt badania: 200 zł

 

Rejestracja