Centrum Leczenia Kamicy

W Centrum Leczenia Kamicy w Piasecznie prowadzimy diagnostykę podstawową i rozszerzoną oraz leczenie kamicy całego układu moczowego. Lekarze pracujący w naszym ośrodku, posiadają specjalizację z urologii oraz wieloletnie doświadczenie diagnostyczne i zabiegowe. Dzięki zastosowaniu USG, endoskopów giętkich i zapleczu laboratoryjno-rentgenowskiemu możemy postawić diagnozę lub wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej w jak najkrótszym czasie. Specjalizujemy się w leczeniu kamicy  zabiegami RIRS, PCNL oraz URS, które wykonywane przez zespół doświadczonych lekarzy urologów z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technologii. Szczegółowe informacje o oferowanych zabiegach znajda Państwo w zakładkach po lewej stronie.  

Kamica układu moczowego  - Co to jest kamień? 

Kamień (inaczej złóg) jest stwardniałą, zbitą masą, która może się utworzyć w nerkach lub pęcherzu moczowym. Kamienie nerkowe powstają, gdy zawarte w moczu minerały lub sole kwasów ulegają krystalizacji. Większość kamieni jest wydalana z organizmu podczas oddawania moczu. Czasem mogą jednak one utknąć w moczowodzie, zablokować normalny przepływ moczu i spowodować wystąpienie dolegliwości. Niektóre kamienie mogą być zbyt duże do samoistnego wydalenia. W takich przypadkach może być konieczne leczenie, które pozwoli usunąć kamień z organizmu chorego.   

Jakie są objawy kamicy?  

Tradycyjnie kamienie nerkowe i moczowodowe kojarzą sie z bólem. Jednak stopień nasilenia bólu może być bardzo różny: od bardzo silnego do jego całkowitego braku. Poziom odczuwania bólu  uzalezniony jest od własciwości złogu, na przykład jego wielkości, kształtu oraz umiejsowienia w układzie moczowym.

Silny ból (tzw. kolka nerkowa) - Silny ból, nazywany też kolką nerkową pojawia się, gdy kamień zablokuje prawidłowy przepływ moczu przez moczowód. Jeśli kamień nie nie znajduje sie w nerce, ale w moczowodzie, wówczas ból może być odczuwany w pachwinie lub w udzie. W takim przypadku mężczyźni mogą również odczuwac ból jąder.

Kolce nerkowej mogą towarzyszyć następujące objawy:

 • nudności
 • wymioty
 • krwiomocz (obecnośc krwi w moczu, która powoduje jego różowe zabarwienie)
 • bolesne oddawanie moczu
 • gorączka
 • Kolka nerkowa jest stanem ostrym, dlatego zawsze należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub udać sie do szpitala. Jeśli kolce towarzyszy wysoka gorączka, pomocy medycznej należy poszukać w trybie pilnym.

Tępy ból - Kamienie które nie blokują przepływu moczy, moga powodowac nawracjającym tepy ból w boku. Taki ból występuje również w innych schorzeniach, nalezy więc potwierdzić lub wykluczyć obecnośc kamieni nerkowych lub moczowodowych.

Brak objawów - Niektóre kamienie nie wywołuja żadnych przykrych dolegliwości i nazywane są kamieniami bezobjawowymi lub kamicą bezobjawową. Ich rozmiaty są zwykle niewielkie. Kamica bezobjawowa wykrywana jest podczas prześwietleń RTG lub innych procedur obrazowania, przeprowadzanych podczas diagnostyki innych schorzeń.

 

Leczenie kamicy 

Rozpoczęcie leczenia konieczne jest, gdy kamienie nie są wydalane samoistnie wraz z moczem oraz gdy wywołują dyskomfort.  W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju kamieni lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym - wspomagającym naturalny proces wydalania kamieni lub leczeniu aktywnym, które pozwala na fizyczne usunięcie kamienia przy zastosowaniu metod małoinwazyjnych. W Szpitalu św. Anny w Piasecznie oferujemy leczenie chirurgiczne małoinwazyjne kamicy metodami RIRS, URS, PCNL.  

Dlaczego powstają kamienie nerkowe? 

Kamień nerkowy może może utworzyć się u każdego człowiek w ciągu całego życia. Może on powstać, gdy w organizmie zachwiana jest równowaga w produkcji moczu, np z powodu spożywania zbyt małej ilości płynów oraz z obecnością w moczu substancji sprzyjających tworzeniu się kamieni.

Niektórzy ludzie mają większe predyspozycje do zachowowania na kamicę, są to m.in. osobym u których:

 • w rodzinie występowały podobne schorzenia
 • wytworzył sie kamień składajacy się z bruszytu, kwasu moczowego lub moczanów
 • kamienie powstały na skutek infekcji dróg moczowych
 • istnieje wada genetyczna objawiająca się większą skłonnością do tworzenia kamieni
 • moczowody są zwężone
 • powstała przeszkoda w miejscu połączenia moczowodu i nerki
   

Ryzyko kamicy wzrasta przy niektórych schorzeniach urologicznych, takich jak: gąbczastość rdzenia nerki, uchyłek kielicha nerkowego, odpływ pęcherzowo-moczowodowy, nerka podkowiasta, torbiel ujścia moczowodu czy wapnica nerek.

Występowaniu kamicy mogą sprzyjać także inne choroby:

 • nadczynność przytarczyc
 • choroby układu pokarmowego (zespolenie omijająco-jelitowe, resekcja jelita, choroba Crohna, zespoły upośledzonego wchłaniania)
 • sarkoidoza
   

Kamienie w nerkach mogą tworzyć sie również na skutek przyjmowania niektórych leków. Nie należy przerywać zażywania przepisanych  leków, o ile nie zaleci tego lekarz.

 

METODY USUWANIA KAMIENI - sprawdź

ZABIEG RIRS

Zabieg PCNL

Zabieg URS/URSL

dowiedz się Więcej o leczeniu kamicy w naszych placówkach:

http://kamica.emc-sa.pl/

 

Dane Kontaktowe

Piaseczno - Szpital św. Anny

ul. A. Mickiewicza 39 , 05-500 Piaseczno tel.: 22 73 54 100 e-mail: piaseczno@emc-sa.pl