teleporady

W Szpitalu RCZ w Lubinie wykonano już ponad 140 zabiegów endoprotezoplastyki

W Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie wykonano już ponad 140 zabiegów endoprotezoplastyki

W Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie od połowy 2015 roku wykonywane są zabiegi w zakresie narządu ruchu, polegające na zastąpieniu zniszczonych chorobą stawów implantami wykonanymi z stopów metali, polietylenu i ceramiki. Do tej pory lubińscy ortopedzi przeprowadzili już ponad 140 implantacji protez bioder i kolan.

„Rozszerzyliśmy zakres usług oferowanych pacjentom w Oddziale Urazowo-Ortopedycznym o endoprotezoplastykę” – powiedział dr Mariusz Golec, ortopeda traumatolog, Dyrektor Medyczny RCZ.

Ortopedzi w Szpitalu RCZ stale doskonalą swoje umiejętności, uczestnicząc m.in. w szkoleniach wyjazdowych.    

Endoprotezoplastyka (alloplastyka) stawów jest operacją ortopedyczną wykonywaną w leczeniu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej m.in. stawu  biodrowego i kolanowego. Operacja alloplastyki nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów pacjenta. Długotrwały, najczęściej wieloletni proces chorobowy dotyka również inne istotne struktury współpracujące ze stawami, w szczególności układ mięśniowy, czyli mięśnie poruszające kości, wpływa również na zmianę pracy sąsiednich mniej i bardziej odległych stawów przyczyniając się do ogólnie rozumianej niewydolności narządu ruchu, spadku zdolności do poruszania się, spadku ogólnej wydolności fizycznej, powodując niepełnosprawność, której towarzyszy przewlekły ból.

 Przewlekły przebieg choroby zwyrodnieniowej i czas oczekiwania na operację stwarzają  możliwość optymalnego przygotowania się do tak dużego zabiegu m.in. przez  zastosowanie rehabilitacji. Oddział Rehabilitacji Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie w ramach pakietów pobytowych proponuje pomoc  w aktywnym i optymalnym przygotowaniu się do zaplanowanej operacji oferując profesjonalną opiekę, wiedzę i życzliwość doświadczonego zespołu fizjoterapeutów, pielęgniarek i lekarzy z wykorzystaniem posiadanej bazy i warunków oddziału szpitalnego.

Rehabilitacja przed zabiegiem  ma na celu likwidację lub zmniejszenie przykurczów w stawach,  poprawę siły mięśniowej w operowanej kończynie, jak i w całym organizmie, naukę techniki wykonywania ćwiczeń ruchowych, poprawę koordynacji ruchowej, naukę chodzenia, poprawę postawy ciała, zmniejszenie ryzyka powikłań zatorowo – zakrzepowych, poprawę ogólnej wydolności krążeniowo – oddechowej. Pobyt i ćwiczenia prowadzone pod okiem wykwalifikowanego personelu pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie dodatkowych współistniejących problemów zdrowotnych, zmniejszenie lęku i stresu związanego z operacją.

 Więcej informacji o pod numerem 721 230 470 lub na: http://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/lubin-regionalne-centrum-zdrowia/specjalizacje/endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego

 

"