10.11.2021

Szpital Zdrowie w Kwidzynie wspiera akcję Movember Polska!

Bezpłatne konsultacje urologiczne w Kwidzynie – kampania Movember Polska

Listopad to miesiąc, w którym w szczególności podkreślamy profilaktykę przeciwnowotworową u mężczyzn.
Poruszamy temat raka prostaty i raka jąder, jednocześnie zachęcając do samobadań i regularnych wizyt u specjalisty.

Nasz szpital przy wsparciu Fundacji Pomorskie Centrum Urologii po raz kolejny wspiera kampanię Movember Polska. W ramach patronatu nad akcją, w dniu 22 listopada br. organizujemy bezpłatne konsultacje urologiczne w naszej poradni!

Nasz zespół urologów w składzie: dr n. med. Artur Gibas, lek. Marcin Sieczkowski oraz lek. Krzysztof Czurak będzie do dyspozycji pacjentów w godz. 08:30-10:30. Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną: 882 365 721

 

EDYCJA 2021

Już 23 października rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Movember Polska. Mężczyźni w całym kraju zapuszczają wąsy, aby swoją zmianą wizerunku prowokować do rozmów na temat ich zdrowia. Po raz kolejny, w aż ośmiu miastach w Polsce, będzie można skorzystać z badań przesiewowych pod kątem nowotworów jąder i prostaty. W tym roku kampanię wspierają ambasadorzy – wokaliści i osobowości internetowe, którzy zjednoczyli się jako zespół „Mosznowładcy”. W piosence „Wszyscy za jednego” promują dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Ósemka w wielu kulturach jest cyfrą szczęśliwą i wierzymy, że taka też będzie tegoroczna kampania Movember Polska. Udało nam się zaangażować fantastycznych ambasadorów i partnerów, którzy rozumieją, jak świat wokół nas się zmienił w ostatnich latach i jak zmieniają się wyzwania w zakresie dbania o męskie zdrowie –mówi Jakub Kajdaniuk, rzecznik prasowy Fundacji Kapitan Światełko.

Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest Fundacja Kapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym toku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.

To, co dzieje się w męskiej głowie jest równie ważne jak to, co dzieje się w majtkach – przekonują organizatorzy akcji. W okresie pandemii COVID-19 z powodu społecznej izolacji, ale także pogorszenia się warunków ekonomicznych wielu osób, liczba samobójstw wśród mężczyzn zwiększyła się aż o 20 proc. Kwestie zdrowia psychicznego są obecnie równie dużym wyzwaniem, jak diagnostyka i leczenie nowotworów prostaty.

MOVEMBER W POLSCE I NA ŚWIECIE

Ruch Movember Polska

W 2014 roku dzięki Fundacji Kapitan Światełko po raz pierwszy zorganizowano edukacyjne spotkania w Polsce,a w 2015 roku Movember Polska był już serią spotkań i prelekcji. Oczywiście był to także sezon zapuszczania wąsów dla blisko miliona osób w całym kraju, które angażowały się w kampanię w największych miastach w Polsce oraz na portalach społecznościowych. W 2016 roku zostały, po raz pierwszy w historii Movember na świecie, zorganizowane bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całym kraju. W 2018 roku organizatorzy zaczęli prowadzić także przesiewowe badania pod kątem poziomu PSA we krwi. Do tej pory w ramach przebadano 11 tysięcy mężczyzn wykryto ponad 100przypadków męskich nowotworów.

Movember na świecie

Movember narodził się w 2003 roku, kiedy w Australii grupa znajomych założyła się o to, któremu uda się wyhodować największy wąs w ciągu 30 dni listopada. Okazało się wówczas, że wąs ma ogromną siłę do prowokowania dyskusji –na temat męskiego zdrowia. Obecnie aż w 22 krajach mężczyźni w różnym wieku zapuszczają w listopadzie wąsy, by zachęcać innych do rozmów na ważne, lecz rzadko poruszane tematy. Najważniejszymi z nich są zawsze nowotwory jąder i prostaty, na temat których wiedza nadal pozostaje niewielka.