28.09.2016

Prof. Płusa ze Szpitala EMC w Piasecznie zaprezentował lekarzom rodzinnym najnowocześniejsze metody leczenia zapalenia płuc

Spotkanie z lekarzami POZ w Starostwie w Piasecznie

Spotkanie z lekarzami POZ w Starostwie w Piasecznie.

 

W środę 21 września w Starostwie Powiatowym w Piasecznie odbyła się konferencja kierownictwa Szpitala św. Anny z lekarzami rodzinnymi Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) piaseczyńskiego powiatu. Było to  pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu „Postęp w medycynie” przy udziale Starostwa w Piasecznie.

Partnerem środowego spotkania w Starostwie była firma Teva.

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Płusa Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc przedstawił wykład „Postępowanie w zakażeniach układu oddechowego ze szczególnym uwzględnieniem zapaleń płuc”. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

„Chcielibyśmy, aby nasze spotkania stały się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy lekarzami POZ a lekarzami pracującymi w Szpitalu św.  Anny w Piasecznie , a także możliwością integracji „społeczności lekarskiej” z pożytkiem dla pacjentów naszego powiatu.  Planujemy kolejne spotkania i wykłady. W październiku z zakresu diabetologii, w listopadzie ponownie z zakresu chorób płuc, a w grudniu „spotkanie niespodzianka” – powiedział lek. Piotr Raszczepkin, dyrektor medyczny Szpitala św. Anny w Piasecznie   

„W związku z postępem w medycynie poszerzanie wiedzy jest obowiązkiem każdego lekarza, aby móc zaoferować pacjentom najnowocześniejsze metody leczenia” – dodał prof. Płusa.

Dyrektor medyczny Szpitala św. Anny przedstawił w środę nowe usługi w piaseczyńskiej placówce, czyli m.in. poradnię medycyny sportowej, leczenia bólu oraz hematologiczną dla dzieci. Piotr Raszczepkin przedstawił też najbliższe plany, które zakładają wdrożenie do codziennej praktyki już działającej szybkiej ścieżki diagnostycznej w zakresie diagnostyki onkologicznej układu oddechowego.

W Oddziale Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc szpitala doświadczony personel medyczny pod kierownictwem prof. Tadeusza Płusy udziela specjalistycznej pomocy w stanach zagrożenia życia w zaadoptowanej sali intensywnego nadzoru internistycznego,  rozpoznaje i leczy: choroby z patologią układu oddechowego (choroby zapalne, rozrostowe i układowe), choroby układu krążenia, pokarmowego i moczowego, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy oraz  kontroluje inne stany chorobowe w zależności od charakteru zagrożenia. Dzięki dobrej współpracy z ośrodkami referencyjnymi możliwe jest dalsze diagnozowanie i leczenie chorych w określonych profilach.

Znajdująca się  na terenie Oddziału pracownia badań endoskopowych układu oddechowego wyposażona jest w  bronchofibroskopy firmy Olympus, które umożliwiają kontrolowanie zmian w drogach oddechowych, a także pobieranie materiału do badań histopatologicznych z miąższu płucnego i węzłów chłonnych, wraz z dokumentacją foto i wideo.

Nowa pracowania badań czynnościowych oddychania wyposażona jest w profesjonalny sprzęt spirometryczny firmy MES, który umożliwia wykonywania badań statycznych i dynamicznych układu oddechowego, a także prowadzenie badań prowokacyjnych. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe elementy zestaw jest przygotowany do pomiaru wskaźników dyfuzji gazów określających zdolność do przenoszenia gazu z pęcherzyków płucnych do krwi, co jest niezwykle ważne i pomocne w procesie rozpoznawania i monitorowania zmian śródmiąższowych.

Prof.Płusa podczas wykładu w Starostwie

PiasecznoPOZ