18.01.2017

Urologom ze Szpitala św. Anny w Piasecznie, jako pierwszym w Europie środkowo-wschodniej, w usuwaniu kamieni nerkowych asystuje robot.

Urologom ze Szpitala św. Anny w Piasecznie, jako pierwszym w Europie środkowo-wschodniej, w usuwaniu kamieni nerkowych asystuje robot.

Robot asystent - pierwszy w Europie środkowo-wschodniej.

 

Avicenna Roboflex, bo tak nazywa się robot do zabiegów usuwania kamieni nerkowych  powstał w 2012 roku. Pierwsza na świecie operacja przy jego użyciu (zabieg RA-RIRS - czyli RIRS w asyście robota) miał miejsce w 2014 roku. Urządzenie to produkowane przez firmę ELMED jest stale używane w trzech oddziałach urologicznych (Ankara, Paryż, Heilbronn).

Operacje przy asyście robota Avicenna Roboflex zapewniają pacjentom największą precyzję i bezpieczeństwo kruszenia złogu oraz kruszenie kamieni, tak dużych jak  nawet 4 cm. Korzyści z pracy z robotem odczuwają także sami lekarze, którym gwarantuje lepszą ergonomię i dodatkowo chroni przed promieniowaniem RTG. 

Avicenna Roboflex zbudowany jest z konsoli i manipulatora. Giętki endoskop jest montowany do ramienia. Urolog przy konsoli steruje kątem zagięcia endoskopu, rotacji i głębokości. Dane te są widoczne na ekranie konsoli robota. Daje to możliwość bardzo precyzyjnego poruszania się wewnątrz nerki, czyli układzie kielichowo - miedniczkowym. Urolog może obracać endoskopem w zakresie 440 stopni. Urządzenie samo reguluje także głębokość wprowadzenia włókna lasera holmowego i kontakt energii lasera ze złogiem nerkowym. Zapobiega też uszkodzeniu endoskopu przez laser.

Kamica nerkowa jest dość powszechną przypadłością, która dotyczy od 1 do 5% populacji. Grupą najbardziej narażoną na rozwój kamicy nerkowej są mężczyźni pomiędzy 30. a 50. rokiem życia W Centrum Leczenia Kamicy w EMC Szpitale pacjenci maja dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe.

Avicenna-Roboflex™-
O RIRS

RIRS (ang. Retrograde Internal Surgery, czyli wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu) to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób usuwania kamieni z każdego odcinka układu moczowego, choć jest stosowany głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Jest doskonałą alternatywą dla metod starszych, choć nadal stosowanych w wielu ośrodkach. Posiada wiele zalet: jest małoinwazyjny, skuteczny i bezpieczny, a pacjent szybko powraca do codziennej aktywności. Metodą RIRS przeprowadzane są również operacje leczenia nowotworów górnych dróg moczowych (układu kielichowo-miedniczkowego i moczowodu).

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w ramach bloku operacyjnego w trakcie 1-2 dniowej hospitalizacji.

Metoda ta polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok, lecz dostaje się do nerki przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu.  Giętka końcówka tego endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenie go przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy.  Zabieg wykonywany jest pod kontrolą RTG w znieczuleniu ogólnym. Jego czas trwania uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia. Stosuje się go zwykle w przypadku złogów od 0.5 do  2.5 cm.

Nowa metoda tym różni się od stosowanej powszechnie ESWL (kruszenie z zewnątrz ultradźwiękami) czy PCNL (wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie), że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi, rozbijając je w drobny pył. Podczas procedury RIRS można usunąć jednocześnie kilka złogów jednej nerki, a także kamienie z obu nerek. Po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni i jeszcze tego samego dnia może zostać wypisany do domu.

O zespole lekarskim

Urolodzy ze Szpitala św. Anny: Marek Zawadzki, Przemysław Zugaj oraz Ewa Bereś-Niewada mają największe w Polsce doświadczenie zabiegach metoda RIRS. Zespół zoperował już ponad 400 pacjentów. Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże,  do piaseczyńskich specjalistów przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. 

W piaseczyńskim szpitalu oraz przyszpitalnej poradni urologicznej, w ramach pakietu onkologicznego wykonywana jest pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.

O szpitalu

Szpital św. Anny w Piasecznie od 2009 roku należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi  10 szpitali i 26 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 proc. przychodów Spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Realizując usługi w ramach systemu publicznego, Grupa EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.Grupa EMC Szpitale jest partnerem dla samorządów w całej Polsce. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.