teleporady
Szpital św. Anny wspiera akcję Movember Polska!

02.11.2021

Szpital św. Anny wspiera akcję Movember Polska!

Bezpłatne badania w Piasecznie - kampania Movember Polska


ZBADAJ POZIOM PSA WE KRWI ZA DARMO!

Listopad jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwracamy na profilaktykę przeciwnowotworową u mężczyzn. Otwarcie mówimy o raku jąder i prostaty, uświadamiając, jak ważna jest diagnostyka i dbanie o swój stan zdrowia.

W kampanii Movember Polska bierze udział wiele osób publicznych, m.in. sportowców, influencerów, artystów. Mężczyźni symbolicznie zapuszczają wąsy, aby zachęcić do ważnych badań i zadbać o swoje zdrowie intymne.

Nasz szpital, jak co roku, wspiera tę inicjatywę.  W ramach patronatu nad akcją dla pierwszych 50 panów powyżej 40 r.ż. mamy bezpłatne badanie poziomu PSA we krwi, czyli antygenu prostaty. Akcja trwa przez cały listopad. Wystarczy zgłosić się do recepcji i poinformować o chęci skorzystania z badania, podając hasło „Movember”.

 

EDYCJA 2021

Już 23 października rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Movember Polska. Mężczyźni w całym kraju zapuszczają wąsy, aby swoją zmianą wizerunku prowokować do rozmów na temat ich zdrowia. Po raz kolejny, w aż ośmiu miastach w Polsce, będzie można skorzystać z badań przesiewowych pod kątem nowotworów jąder i prostaty. W tym roku kampanię wspierają ambasadorzy – wokaliści i osobowości internetowe, którzy zjednoczyli się jako zespół „Mosznowładcy”. W piosence „Wszyscy za jednego” promują dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Ósemka w wielu kulturach jest cyfrą szczęśliwą i wierzymy, że taka też będzie tegoroczna kampania Movember Polska. Udało nam się zaangażować fantastycznych ambasadorów i partnerów, którzy rozumieją, jak świat wokół nas się zmienił w ostatnich latach i jak zmieniają się wyzwania w zakresie dbania o męskie zdrowie –mówi Jakub Kajdaniuk, rzecznik prasowy Fundacji Kapitan Światełko.

Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest Fundacja Kapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym toku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.

To, co dzieje się w męskiej głowie jest równie ważne jak to, co dzieje się w majtkachprzekonują organizatorzy akcji. W okresie pandemii COVID-19 z powodu społecznej izolacji, ale także pogorszenia się warunków ekonomicznych wielu osób, liczba samobójstw wśród mężczyzn zwiększyła się aż o 20 proc. Kwestie zdrowia psychicznego są obecnie równie dużym wyzwaniem, jak diagnostyka i leczenie nowotworów prostaty.

 

MOVEMBER W POLSCE I NA ŚWIECIE

Ruch Movember Polska

W 2014 roku dzięki Fundacji Kapitan Światełko po raz pierwszy zorganizowano edukacyjne spotkania w Polsce,a w 2015 roku Movember Polska był już serią spotkań i prelekcji. Oczywiście był to także sezon zapuszczania wąsów dla blisko miliona osób w całym kraju, które angażowały się w kampanię w największych miastach w Polsce oraz na portalach społecznościowych. W 2016 roku zostały, po raz pierwszy w historii Movember na świecie, zorganizowane bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całym kraju. W 2018 roku organizatorzy zaczęli prowadzić także przesiewowe badania pod kątem poziomu PSA we krwi. Do tej pory w ramach przebadano 11 tysięcy mężczyzn wykryto ponad 100przypadków męskich nowotworów.

Movember na świecie

Movember narodził się w 2003 roku, kiedy w Australii grupa znajomych założyła się o to, któremu uda się wyhodować największy wąs w ciągu 30 dni listopada.Okazało się wówczas, że wąs ma ogromną siłę do prowokowania dyskusji –na temat męskiego zdrowia. Obecnie aż w 22 krajach mężczyźni w różnym wieku zapuszczają w listopadzie wąsy, by zachęcać innych do rozmów na ważne, lecz rzadko poruszane tematy. Najważniejszymi z nich są zawsze nowotwory jąder i prostaty, na temat których wiedza nadal pozostaje niewielka.

" "