13.01.2021

Szpital św. Anny w Piasecznie wyróżniony w konkursie „Liderzy Medycyny”

Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny szpital

Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia

 

Drodzy Pacjenci! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Szpital św. Anny w Piasecznie zdobył wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Sukcesy Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2020 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny szpital”, organizowanym przez wydawnictwo Termedia. Nasz szpital od kilku lat rozwija nowoczesne procedury terapeutyczne w ramach Centrum Urologii Zaawansowanej, stając się wiodącą placówką nowoczesnego leczenia chorób prostaty w Polsce i Europie.

- To wyróżnienie jest dla nas nagrodą za kilkuletnią ciężką pracę. Przełomowe terapie leczenia prostaty dostępne w naszym szpitalu stawiają nas w czołówce w kraju, a nawet w Europie – mówi Marek Zawadzki, ordynator i współtwórca Centrum Urologii Zaawansowanej. - Udało nam się zbudować świetny zespół lekarzy, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejsze metody leczenia na świecie. Dzięki temu możemy oferować naszym pacjentom dostęp do przełomowych terapii na najwyższym poziomie – dodaje.  - Nagroda jest dla nas nie tylko dowodem doceniania naszych działań,ale również motywacją do dalszego rozwoju.

Nasz szpital w roku 2020 jako pierwszy udostępnił pacjentom możliwość korzystania z nowatorskich zabiegów leczenia prostaty:

·        krioterapii ogniskowego raka stercza

·        małoinwazyjnego leczenia rozrostu stercza metodą REZUM

·        diagnostyki biopsji dwufuzyjnej prostaty

Krioterapia to uznana i popularna, chociaż niedostępna do tej pory w Polsce metoda leczenia ogniskowego nowotworu gruczołu krokowego. Podczas operacji wykorzystywany  jest m.in. protokół biopsji fuzyjnej,  co pozwala, pod kontrolą fuzji obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym, na bardzo precyzyjne rozmieszczenie igieł w gruczole krokowym, a następnie obniżenie temperatury w guzie do mniej niż minus 40 stopni Celsjusza. Gwarantuje to trwałe, za to mało inwazyjne zniszczenie ogniska nowotworu. Ogromną zaletą zabiegu przy użyciu krioterapii jest jego duża skuteczność, niszczenie bardzo rozległych obszarów chorobowych oraz krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i szybka rekonwalescencja.

Nasz szpital to także pierwsza placówka medyczna w Polsce, która wprowadziła zabiegi leczenia łagodnego rozrostu prostaty metodą REZUM.  Jest ona przeznaczona dla dwóch grup pacjentów: młodych osób w trakcie farmakoterapii łagodnego rozrostu stercza z mało lub średnio nasilonymi dolegliwościami i starszych osób z nasilonymi dolegliwościami mikcyjnymi oraz przeciwskazaniami do zabiegu operacyjnego, lub jako alternatywa do leczenia farmakologicznego. Zabieg polecany jest także tym mężczyznom, którzy chcą zachować prawidłowy wytrysk nasienia.

REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru doszło do zatrzymania moczu.  Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym trwa od 15 do 20 minut, a pobyt w szpitalu po nim to  2 - 3 godziny. Kluczowe jest małe ryzyko powikłań i dość wysoka skuteczność. Procedura ta jest od pięciu lat z powodzeniem stosowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Europie: w Szwecji i  Wielkiej Brytanii.

Powyższe zabiegi są w synergii z wysokospecjalistyczną procedurą diagnostyczną, również wprowadzoną w 2020 r: biopsją dwufuzyjną prostaty, czyli kontrolą fuzji obrazów ultrasonografii z rezonansem magnetycznym.

- Powyższe terapie, aby mogły być stosowane u naszych pacjentów, poza nowoczesnym sprzętem, wymagają przede wszystkim kompetentnego, wyszkolonego i dobrze współpracującego ze sobą zespołu specjalistów, który udało się stworzyć w naszym szpitalu. Chciałbym im podziękować - tegoroczne wyróżnienie to tak naprawdę uznanie dla ich pracy – mówi Marek Zawadzki.