teleporady

10.02.2017

Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach może przestać istnieć.

Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach może przestać istnieć. Ratujmy geriatrię

Rozpoczynamy akcję #ratujmygeriatrię

Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, jedyny taki w Polsce, może przestać istnieć. Można go uratować, wszystko w rękach ministra zdrowia. Każdy z nas może pomóc wysyłając list do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Wzór listu:

Sz. P. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł

My pacjenci apelujemy do Pana, by włączył Pan Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach do sieci szpitali. W przeciwnym razie czeka go likwidacja.

List tej treści trzeba wysłać na adres:

Ministerstwo Zdrowia

Warszawa 00-952, ul. Miodowa 15

lub na maila: kancelaria@mz.gov.pl  

Gotowy list do pobrania i wydrukowania poniżej:

List do Ministra Zdrowia - Szpital Geriatryczny w Katowicach
Dlaczego to ważne?

Szpital geriatryczny  im. Jana Pawła II w Katowicach, jedyny szpital geriatryczny w Polsce, medyczna ostoja seniorów, nie kwalifikuje się do przygotowywanej przez rząd sieci szpitali. Co oznacza, że może przestać istnieć.

Resort w ogóle wyrzucił geriatrię ze swoich planów. A znalezienie się w sieci to „być albo nie być” dla placówki, gdyż sieć gwarantuje finansowanie na najbliższe cztery lata. Plany resortu nie zapewniają katowickiej placówce tego potrzebnego wsparcia. Leczenie geriatryczne jest w efekcie tańsze od internistycznego, co zostało m.in. potwierdzone w wyniku kontroli NIK. - Efektywność hospitalizacji geriatrycznej jest podstawowym argumentem za utrzymaniem geriatrii w systemie. Do 2040 r. nastąpi czterokrotny wzrost liczby pacjentów geriatrycznych - podkreśla dr n. med. Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach i wojewódzki konsultant w dziedzinie geriatrii i dodaje: Kontrakt szpitala za okres 6 miesięcy wynosi 2, 5 mln zł, co pozwala na przyjęcie ok. 800 pacjentów.

Materiał filmowy można zobaczyć TUTAJ

 

 

" "