teleporady

Relacja z Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach

Relacja z Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach

19 maja 2017r., w piątkowe popołudnie, w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach odbyły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Głównym powodem udziału Szpitala w tym ogólnopolskim wydarzeniu są liczne projekty, które realizujemy w Szpitalu na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas Dni Otwartych pracownicy Szpitala opowiadali o tym jakie projekty obecnie realizujemy oraz jak można zostać ich uczestnikiem, czyli skorzystać z bezpłatnie oferowanego wsparcia.

Pacjenci – mieszkańcy Katowic, których stan zdrowia po odbytych pobytach w szpitalu jeszcze nie pozwala na  samodzielne funkcjonowanie w domu, mogą bowiem skorzystać z bezpłatnego udziału w projekcie „Dziennego Domu Opieki Medycznej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przez okres nawet do 4 miesięcy, codziennie, od poniedziałku do piątku, przez ok. 8 godzin dzienne, mogą korzystać z programu aktywizacyjnego, w którym zapewniamy opiekę lekarską, rehabilitację, wsparcie psychologa oraz pomoc w wykonywaniu codziennych czynności.

Katowiczanie seniorzy, którzy samodzielnie funkcjonują w domu, ale są zagrożeni utratą swojej niezależności i samodzielności ze względu na stan zdrowia, już wkrótce będą mogli bezpłatnie skorzystać z udziału  w kolejnym projekcie unijnym pod nazwą „Szpital Domowy” oraz „Smart Opieka”. Tym razem pakiet wsparcia  medycznego oraz opiekuńczego trafia bezpośrednio do domu pacjenta.

Dla mieszkańców Katowic we wczesnej i w zaawansowanej starości tj. dla tych którzy w roku kalendarzowym 2017 kończą 60, 61, 62 oraz 75, 76 i 77 lat jak również dla  osób powyżej 85 roku życia,  realizujemy bezpłatny program profilaktyczny, oceniający indywidualne zaawansowanie  procesu starzenia. Mieszkańcy Katowic mogą też korzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych w ramach kolejnego programu finansowanego z budżetu miasta Katowice. Dopełnieniem oferty są aktywizacyjno-edukacyjne wydarzenia organizowane dla katowickich Seniorów w ramach projektu „12 x Senior” realizowanego przy współpracy ze Szpitalem Geriatrycznym przez Fundację Pamięć i Pomoc w ramach programu ASOS 2017.

Osoby odwiedzające Szpital chętnie korzystały również z bezpłatnych konsultacji specjalistów przyjmujących tutaj na co dzień – tj. dietetyka, logopedy, fizjoterapeuty, psychologa oraz podologa.

MMysliwiecka dietetyk


Dużym zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie Szpitala z przewodnikiem. Nietypowa wycieczka dała możliwość poznania wnętrz szpitalnych projektowanych specjalnie dla seniorów. Wyjątkowo podobała się niedawno zmodernizowana część kompleksu, w której realizowane są turnusy rehabilitacyjne dostosowane w pełni do potrzeb i możliwości osób starszych. Uwagę odwiedzających przyciągał też zewnętrzny ogród, który w promieniach wiosennego słońca zachęcał do odpoczynku.
Pacjenci DDOM

Dni Otwarte były też okazją do spotkania pacjentów uczestniczących w projekcie Dziennego Domu Opieki Medycznej. Osoby obecnie korzystające ze wsparcia oraz pacjenci, którzy zakończyli już pobyt, zgodnie podkreślali, że możliwość codziennej rehabilitacji, aktywizacji oraz przebywania w miłym towarzystwie poprawia ich samopoczucie oraz pobudza chęć do życia.
Zwiedzanie Szpitala

Dodatkowo firma Ergolet zaprezentowała innowacyjne urządzenia wspomagające sprawowanie opieki nad osobami niesamodzielnymi. Studenci Akademii Sztuk Pięknych opowiadali o tym jak przygotowują się do projektowania przedmiotów dla seniorów rozpoznając ich preferencje oraz potrzeby. Doktor n. med. Jarosław Derejczyk przestawił wykład na temat starzenia się. Niespodzianką był energetyczny koncert Chóru Słowiczek. Innymi słowy moc atrakcji wypełniła czas do późnego popołudnia.

Serdecznie dziękujemy licznym odwiedzającym za obecność. Zachęcamy do poznania naszej oferty poprzez stronę internetową www.katowice.emc-sa.pl oraz przez kontakt z naszymi pracownikami (tel. +48 739 047 347, +48 661 305 165). Warto być z nami w bieżącym kontakcie!

 

 

"