teleporady

10.03.2022

Programy NFZ: Portal Diety NFZ i Środa z Profilaktyką

Szpital w Piasecznie wspiera programy NFZ

Czy wiesz, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi bezpłatne programy profilaktyczne, które obejmują poradnictwo z zakresu dietetyki oraz ogólnej profilaktyki zdrowotnej? W Szpitalu św. Anny zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę oraz regularną diagnostykę.
Wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, obniżyć ciśnienie, zrzucić nadmierne kilogramy. Z kolei odpowiednia profilaktyka zdrowotna pomaga zapobiegać schorzeniom lub wykrywa je na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Portal Diety NFZ - bezpłatne plany żywieniowe dla pacjentów

Program odpowiada na potrzeby każdego, kto chce wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, schudnąć lub po prostu zdrowiej się odżywiać. Pacjenci mogą skorzystać z darmowych planów żywieniowych, dopasowanych do ich stylu życia, wieku, stanu zdrowia i codziennej aktywności fizycznej. Jadłospisy będą odpowiednie także dla osób, które chorują przewlekle i potrzebują stosować odpowiednią dietę w oparciu o zalecenia lekarskie. Dostępnych jest 11 planów żywieniowych, opracowanych przez specjalistów na zasadach diety DASH.

Dostępna jest różna kaloryczność dzienna posiłków, którą można indywidualnie dopasować. Nowością są Rodzinne Plany Żywieniowe, które zawierają zdrowe i zbilansowane jadłospisy dla pacjentów w różnym wieku: seniorów, rodzin z dziećmi i młodzieżą (od 4 do 17 lat). Pacjenci mają również dostęp do tematycznych e-booków i kulinarnych pomysłów na zdrowe posiłki sezonowe.

Dieta DASH - na czym polega?


Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich dietetyków i skupia się działaniu leczniczym. Jest odpowiednia dla osób:

  • z nadciśnieniem bądź ciśnieniem wyższym niż optymalne,
  • z zaburzeniami poziomu cholesterolu
  • z nadwagą lub otyłością,
  • z cukrzycą,
  • o małej aktywności fizycznej.

Dieta DASH oparta jest na szeroko dostępnych składnikach, jest zróżnicowana, a posiłki są łatwe w przygotowaniu. Przynosi wiele korzyści zdrowotnych: pomaga w walce z nadwagą i otyłością, pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, zapobiega rozwojowi nadciśnienia, pozytywnie wpływa na zaburzenia lipidowe, a także zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.


>>Jadłospisy i plany żywieniowe dostępne są pod adresem: diety.nfz.gov.pl/

  Baner_Portal_Diety_NFZ_2 (1)

Środa z Profilaktyką - COTYGODNIOWA PORCJA ZDROWEJ WIEDZY

W każdą środę na portalu Akademii NFZ  oraz na kanałach społecznościowych, NFZ udostępnia materiały dotyczące profilaktyki i dbania o zdrowie. Co tydzień poruszany jest wybrany temat chorobowy, pod kątem ryzyka jego wystąpienia oraz najważniejszych zaleceń profilaktycznych. Tematyka Środy z Profilaktyką skupia się również na badaniach, zdrowym stylu życia, zasadach prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Pacjenci mają dostęp do broszur, materiałów edukacyjnych, czy wywiadów z ekspertami.

" "