10.02.2021

Najnowocześniejsze zabiegi leczenia kamicy dróg moczowych

Innowacyjny zabieg ECIRS w Szpitalu EMC w Kwidzynie

Innowacyjny zabieg ECIRS

 

Drodzy Pacjenci!

w trosce o najwyższy poziom opieki medycznej sukcesywnie rozszerzamy zakres przeprowadzanych zabiegów o najnowocześniejsze operacje urologiczne. Nasz zespół urologów w składzie: lek. Krzysztof Czurak, lek. Artur Gibas, lek. Marcin Sieczkowski wykonał właśnie jedną z pierwszych w województwie pomorskim operacji ECIRS (ang. - endoscopic combined intrarenal surgery)!

Na czym polega operacja ECIRS?

Jest to usunięcie kamieni nerkowych przy jednoczesnym użyciu dwóch endoskopów – wprowadzonego przez cewkę moczową (RIRS – ang. retrograde inrtrarenal surgery) i przez nakłucie nerki (PCNL – ang. percutaneous nephrolithotomy). ECIRS jest szczególnie przydatny w leczeniu skomplikowanej kamicy nerkowej, dając możliwość oczyszczenia całej nerki ze złogów podczas jednego zabiegu.

Zabieg RIRS polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz a następnie moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu, gdzie uwidocznione złogi kruszy się przy pomocy lasera holmowego. Taki sposób przeprowadzenia zabiegu nie wymaga dokonania cięcia chirurgicznego co znacznie skraca czas rekonwalescencji. Lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi, rozbijając je w drobny pył.

Technika PCNL  polega z kolei na wprowadzeniu przez przetokę nerkową endoskopu prostego – nefroskopu do układu kielichowo – miedniczkowego, a następnie rozkruszeniu ultradźwiękami złogu i usunięciu jego fragmentów z nerki. Zabieg wykonywany jest z niewielkiego nacięcia wykonanego w okolicy lędźwiowej.

www_Urologia_Kwidzyn kopia