teleporady

Lubin: Otwarcie SOR i nowego skrzydła szpitala Regionalne Centrum Zdrowia

Lubin: Otwarcie SOR i nowego skrzydła szpitala Regionalne Centrum Zdrowia

Szpitalny Oddział Ratunkowy, blok operacyjny, nowoczesna diagnostyka obrazowa i pracownia endoskopowa, a także lądowisko dla helikopterów na dachu budynku. Tak wygląda nowe skrzydło szpitala RCZ w Lubinie, które pacjentami zapełni się już od lipca.

Oddany dzisiaj do użytku budynek prezentuje się imponująco. Na samo wyposażenie medyczne wydano 3 mln złotych, ale koszt całej inwestycji w nowy budynek wraz z zaplanowanym remontem starej części szpitala przekroczy 35 mln złotych. Całość tej kwoty pokrywa Grupa EMC Szpitale, do której od 2014 roku należy lubiński szpital.

- Tak po prostu przepełnia nas radość i duma. Dzięki wszystkim ludziom zaangażowanym w inwestycję, jak i tym, którzy tu pracują, lub będą pracowali, realizujemy misję EMC, jaką jest ponadstandardowa opieka oferowana naszym Pacjentom. Przykład lubińskiego szpitala to dla nas dowód, że racjonalne zarządzanie szpitalem połączone z inwestowaniem w infrastrukturę przynosi wiele pozytywnych efektów w ochronie zdrowia - powiedział Rafał Szmuc, prezes Grupy EMC Szpitale.

W nowym skrzydle na pacjentów czekają warunki na światowym poziomie. SOR został podzielony na obszary segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć. Wydzielono tez obszar resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacyjny. Zlokalizowane na dachu budynku lądowisko dla helikopterów ma powierzchnię 750 m2. Dzięki odpowiedniemu skomunikowaniu z resztą szpitala, pacjenci przywożeni przez zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą mogli niezwłocznie trafić windą na salę operacyjną, resuscytacyjną lub do pracowni diagnostycznej.

Całość kompleksu zawiera nie tylko SOR, ale również nowocześnie wyposażony blok operacyjny z 5 salami operacyjnymi oraz pracownie endoskopii i diagnostyki obrazowej z TK, RTG i USG. Do budowy tej części szpitala zużyto prawie 300 ton stali zbrojeniowej, w ścianach położono 230 km kabli, a kanały wentylacyjne wykonano z 1400 m2 blachy.

Decyzja o budowie nowej części szpitala z SOR była odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców miasta i powiatu lubińskiego oraz całego województwa. Uznana została za strategiczny projekt, ważny dla kraju i regionu, zgodny z długoterminowym planem rozwoju Polski i tym samym włączona do Kontraktu Terytorialnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020. Kamień węgielny pod rozbudowę i modernizację RCZ wmurowany został w październiku 2015 r. Nowe skrzydło jest bezpośrednio połączone ze starym budynkiem, a wszystkie prace związane z rozbudową prowadzone były bez przerywania normalnego funkcjonowania oddziałów.

Zakończenie budowy nowego skrzydła i uruchomienie SOR jest krokiem milowym w rozwoju szpitala, ale to nie koniec modernizacji lubińskiej placówki. Bezpośrednio po przeniesieniu bloku operacyjnego do nowej lokalizacji w starej części budynku szpitala rozpocznie się budowa traktu porodowego. W dalszej kolejności remont przejdą oddziały szpitalne.

Szpital, w którym każdego roku hospitalizowanych jest ponad 16 tysięcy pacjentów, cały czas się rozwija i wdraża nowoczesne rozwiązania. Od marca 2017 roku chirurgów onkologicznych z Lubina - jako pierwszych w Polsce - wspiera oparta na sztucznej inteligencji platforma IBM Watson Oncology. Jej zadaniem jest asystowanie lekarzom w poszukiwaniu jak najlepszych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w oparciu o zgromadzone informacje naukowe.

RCZ Lubin SOR

RCZ Lubin SOR

RCZ Lubin SOR 

 

"