teleporady

02.03.2017

IBM Watson Oncology będzie wspierać lekarzy z EMC Szpitale w leczeniu pacjentów chorych onkologicznie

IBM Watson Oncology będzie wspierać lekarzy z EMC Szpitale w leczeniu pacjentów chorych onkologicznie

Grupa EMC Szpitale ogłosiła, że wykorzysta IBM Watson Oncology, aby wesprzeć onkologów  w leczeniu chorych onkologicznie pacjentów. EMC Szpitale jako pierwsza w Polsce – a obok siostrzanej słowackiej sieci szpitali Svet Zdravia - jako pierwsza w Europie Środkowej i Wschodniej przyjmie Watson Oncology. Pierwszym szpitalem w Grupie, który będzie mógł wykorzystać najnowszą technologię IBM Watson Oncology będzie szpital Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie.

Według raportów Krajowego Rejestru Nowotworów rak stanowi drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując w 2014 roku 27% zgonów wśród mężczyzn i prawie 24% wśród kobiet. Nowotwory złośliwe stanowią istotny problem nie tylko w starszych grupach wieku, ale przede wszystkim są główną przyczyną przedwczesnej umieralności, czyli przed 65. rokiem życia.[i]

- Statystyki są alarmujące - co roku prawie 100 000 osób w Polsce umiera z powodu raka, 150 000 nowych przypadków nowotworów złośliwych jest diagnozowanych. Dlatego powinniśmy wykorzystać każdą innowację dostarczaną przez naukę i technologię w celu leczenia naszych pacjentów w bardziej skuteczny, bezpieczniejszy i szybszy sposób. Będąc częścią Penta Hospitals International, widzimy ogromną szansę na współpracę w obszarach, które dziś nie są naszą specjalizują, ale możemy je rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat. Rozwiązanie Watson jest innowacyjne i jesteśmy bardzo zadowoleni, że przy wsparciu naszych specjalistów, możemy uczestniczyć w tym międzynarodowym projekcie. - powiedział Tomasz Uher, dyrektor medyczny Grupy EMC Szpitale.

Watson Oncology jest już używany w 31 szpitalach na całym świecie, w tym w USA, Azji i Europie. Technologia IBM stwarza lekarzom dostęp do najlepszej, międzynarodowej  i stale aktualizowanej bazy wiedzy i badań, co umożliwia im precyzyjną diagnostykę i wybór najbardziej optymalnej metody leczenia, biorąc także pod uwagę indywidualną specyfikę przypadku danego pacjenta, jak również schorzeń powiązanych z nowotworami w danym stopniu zaawansowania nowotworu złośliwego.

- Wyjątkowe możliwości informatyki kognitywnej pomogą lekarzom ograniczyć przeciążenie nadmiarem informacji. Jednocześnie pozwolą realnie wykorzystać znacznie większe ilości danych niż kiedykolwiek wcześniej i umożliwią łatwiejszą identyfikację optymalnych możliwości leczenia pacjentów. - powiedział Matej Adam, manager IBM Watson Health Division.

Watson Oncology czerpie z ponad 300 czasopism medycznych, ponad 200 podręczników oraz prawie 15 milionów stron tekstu, aby zapewnić lekarzom prowadzącym, wgląd w różne możliwości leczenia. Oferuje również ewaluację poszczególnych terapii wraz z odnośnikami do zweryfikowanych badań i wytycznych klinicznych. Na tym etapie, technologia IBM Watson Oncology może być wykorzystywana przez lekarzy w diagnostyce i leczeniu czterech najbardziej powszechnych nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc i raka żołądka. W przyszłości baza będzie rozwijana o inne rodzaje raka.

O IBM Watson Healthcare

IBM Watson for Oncology to najbardziej rozpowszechniona kognitywna platforma przeznaczona do diagnostyki medycznej. Została przeszkolona przez specjalistów z Memorial Sloan Kettering  i obecnie korzysta z niej 31 szpitali w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Gdy lekarz ma wątpliwości odnośnie diagnozy, Watson jest w stanie zaoferować mu poradę opierającą się na najnowszej wiedzy, pochodzącej z ponad 300 periodyków naukowych, 200 podręczników oraz niespełna 15 milionów stron zawierających teksty o sposobach leczenia i lekach oraz opisy innych przypadków. Wykorzystując do tego analizę dostępnych danych o stanie zdrowia pacjenta, system będzie mógł pomóc w zidentyfikowaniu choroby oraz wyborze najlepszej ścieżki leczenia:  www.ibm.com/watsonhealth

 

[i] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 1/03/2017.

" "