02.12.2020

Biopsja fuzyjna w EMC Kwidzyn

Nowoczesna diagnostyka raka stercza dostępna w kwidzyńskim Szpitalu „Zdrowie”

Biopsja fuzyjna.


Innowacyjna procedura diagnozowania raka prostaty - biopsja fuzyjna – wykonywana jest od półtora roku na oddziale urologii kwidzyńskiego Szpitala „Zdrowie”, należącego do Grupy EMC Szpitale, zapewniając mieszkańcom miasta i okolic dostęp do najnowocześniejszej technologii diagnostyki raka gruczołu krokowego.


Rak gruczołu krokowego (zwanego też prostatą lub sterczem) jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn zarówno na świecie, jak i w Polsce. Charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach, stając się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Szacuje się, że na  świecie co roku zapada na niego 1,1 miliona mężczyzn. W Polsce choroba ta dotyka 16 tys. osób rocznie i stanowi aż 19,3% wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się z wiekiem. Średni wiek rozpoznania choroby to 69 lat.

Większość nowotworów prostaty rozwija się powoli i podstępnie, a w początkowej fazie choroby nie powoduje żadnych objawów. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o tym, że chorują na raka stercza dopiero wówczas, kiedy pojawią się u nich objawy związane z jego przerzutami. I choć wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny, w Polsce nadal notuje się z jego powodu 10 zgonów dziennie.

Jednym z najczęściej wykonywanych testów służących do rozpoznawania chorób gruczołu krokowego jest badanie krwi, w którym oznacza się stężenie antygenu sterczowego (PSA). Zbyt wysoki poziom PSA może wskazywać na zaburzenia w obrębie prostaty. Ich przyczyną może być nowotwór gruczołu krokowego, ale też jego łagodne powiększenie, infekcja czy zapalenie.

Jeżeli po wykonaniu kolejnych badań lekarz wysunie podejrzenie raka prostaty, kieruje pacjenta na biopsję. W ostatnich latach, w celu zwiększenia czułości biopsji, wprowadzono nowoczesną, zaawansowaną technologię fuzji (czyli połączenia) obrazu rezonansu magnetycznego i ultrasonografii. Pozwala to na osiągniecie niedostępnej przedtem precyzji i dokładności diagnostycznej, umożliwiającej na wczesne wykrycie nawet bardzo małych nowotworów, charakteryzujących się dużą złośliwością.

Zalety biopsji fuzyjnej prostaty to przede wszystkim:

●        dokładna wizualizacja obszarów podejrzanych o nowotwór, które nie są widoczne w zwykłym badaniu USG
●        precyzyjne pobranie celowanych wycinków z podejrzanych miejsc, które mogłyby zostać pominięte podczas standardowej biopsji
●        zmniejszenie liczby pobieranych wycinków
●        bardziej wiarygodna diagnoza

Cały zabieg trwa jedynie 15-20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu, po którym pacjent może udać się do domu.

Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania choroby, a co za tym idzie, wdrożenie odpowiedniego dla danego mężczyzny leczenia, dającego szansę na całkowite wyzdrowienie – mówi dr n. med. Artur Gibas, Koordynator Oddziału Urologii Szpitala „Zdrowie”.

Więcej informacji: +48 539 908 269