Przychodnia EMC przy Wejherowskiej oferuje zabiegi usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji.
ELEKTROKOAGULACJA to zabieg polegający na usuwaniu zmian na skórze. W czasie elektrokoagulacji usuwa się m.in. włókniaki miękkie, brodawki łojotokowe oraz prosaki. Elektrokoagulacja jest wykorzystywana także do zamykania naczynek krwionośnych .
Zabieg elektrokoagulacji polega na uszkadzaniu tkanek za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. W zależności od potrzeb do wykonania elektrokoagulacji wykorzystuje się elektrody o różnym kształcie.
Przed każdym zabiegiem elektrokoagulacji wykonywane jest badanie dermatoskopowe skóry. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które polega na dokładnym obejrzeniu zmiany skórnej przy pomocy specjalistycznego urządzenia – dermatoskopu. Ocenie można poddać wszelkie znamiona w dowolnym miejscu na ciele.
ELEKTROKOAGULACJA – przebieg zabiegu
Elektrokoagulacja trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Czas trwania zależy od obszaru, na którym zlokalizowane są zmiany. Zanim lekarz wykona elektrokoagulację, musi zebrać dokładny wywiad i co ważne obejrzeć zmiany, aby stwierdzić, czy kwalifikują się one do zabiegu.
Elektrokoagulacja nie jest niestety całkowicie bezbolesna i w zależności od wrażliwości każdej osoby, może powodować większy bądź mniejszy ból. Na bolesność zabiegu elektrokoagulacji wpływa również wielkość zmian oraz ich lokalizacja.
ELEKTROKOAGULACJA - wskazania
Elektrokoagulacja jest wykonywana zarówno w celach kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Bardzo często zdarza się, że takie zmiany skórne, jak np. brodawki rozprzestrzeniają się na inne partie ciała. Dlatego konieczne jest wykonanie elektrokoagulacji na wczesnym etapie.
Po zabiegu elektrokoagulacji na skórze może pojawić się lekki obrzęk oraz zaczerwienie. Skóra po elektrokoagulacji może być również bolesna, jednak objawy te znikają po kilku godzinach. Elektrokoagulacja może pozostawić po sobie małe strupki, które wygoją się już po kilku dniach. Sporadycznie zdarza się, że po usunięciu zmian na skórze pozostają plamy, przebarwienia, bądź małe blizny jednak najczęściej powstają one w wyniku drapania skóry po elektrokoagulacji.
ELEKTROKOAGULACJA - przeciwwskazania
Elektrokoagulacja nie jest wskazana dla każdego pacjenta. Z zabiegu elektrokoagulacji nie mogą skorzystać osoby np. z rozrusznikiem serca lub pompą insulinową.
Przeciwwskazaniem do elektrokoagulacji jest również ciąża oraz karmienie piersią. Elektrokoagulacji nie powinny również wykonywać osoby, które są świeżo opalone, niezależnie od tego, czy to opalenizna naturalna, czy sztuczna. Wówczas należy odczekać przynajmniej 3 tygodnie i dopiero wtedy można wykonać elektrokoagulację.
Ważne! Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies zapisywane na urządzeniach końcowych użytkowników, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się.
Szczegółowe informacje dotyczące wykorzystywania Cookies i możliwości zmiany ich ustawień znajdują się w Polityce Prywatności.