Pracownia RTG we Wrocławiu wykonuje szeroki zakres badań RTG, w tym rtg klatki piersiowej, RTG kości. Do pracowni wymagane jest skierowanie. W pracowni nie wykonujemy RTG stopy na stojąco oraz stawów skokowych. W przypadku RTG całego kręgosłupa, badanie wykonywane jest pacjentom do max. 140 cm wzrostu.
Badania RTG wykorzystują technikę obrazowania opartą na promieniowaniu rentgenowskim (promieniowanie X). Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje pochłanianie przez tkankę kostną, części promieniowania, dzięki czemu widoczna jest ona na kliszy jako miejsce niezaczernione. W celu lepszego zobrazowania niektórych struktur stosuje się środki kontrastujące. Z uwagi na fakt pochłaniania przez organizm ok. 99% promieniowania podczas badania rentgenowskiego, wykonywanie tych badań ogranicza się do minimum.
Przeciwwskazania w badaniu RTG
Przeciwwskazaniem do wykonywania badań przy użyciu RTG jest ciąża.
Przygotowanie do badania
Jednymi z nielicznych badań RTG, wymagającymi wcześniejszego przygotowania są badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jamy brzusznej. Wynika to z tego, iż w celu uzyskania dokładnego obrazu przed wykonaniem badania należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy, co zagwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, a w efekcie dokładniejszą diagnozę. W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu (dostępny w aptece bez recepty) 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek. W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.
Ważne! Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki Cookies zapisywane na urządzeniach końcowych użytkowników, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się.
Szczegółowe informacje dotyczące wykorzystywania Cookies i możliwości zmiany ich ustawień znajdują się w Polityce Prywatności.