Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest to dział stomatologii zajmujący się profilaktyka próchnicy i leczeniem powstałej próchnicy.

Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba, spowodowana działaniem na powierzchnię zęba kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w płytce nazębnej, co prowadzi do demineralizacji, a następnie próchnicy. Podstawowe zabiegi związane są z oczyszczeniem powstałej próchnicy i wypełnieniu materiałami kompozycyjnymi czyli plombami. Obszerną częścią stomatologii zachowawczej jest również endodoncja, zajmująca się leczeniem kanałowym zębów.

Najczęstsze powody próchnicy to brak higieny i dieta wysoko-węglowodanowa.  Profilaktyka próchnicy jest szczególnie ważna, zarówno u dorosłych jak i dzieci, gdyż próchnica jest najczęstszą chorobą na świecie.  Profilaktyka opiera się przede wszystkim na skracaniu czyszczeniu zębów 2-3 razy dziennie, stosowaniu nici dentystycznych i płynów do jamy ustnej zwalczających bakterie, dodatkowo co półroczne wizyty kontrolne u stomatologa, dzięki którym ewentualne ubytki można szybko wyleczyć.

Dane Kontaktowe

Wrocław - Przychodnia EMC przy Krzywoustego

ul. Krzywoustego 290 , 51-312 Wrocław tel.: NFZ: 7134 491 44 e-mail: info@emc-sa.pl
e-rejestracja