Chirurgia klatki piersiowej

Chirurgia klatki piersiowej (torakochirurgia) jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym narządów klatki piersiowej, z wyłączeniem serca.

Jej zakres obejmuje choroby ściany klatki piersiowej (wrodzone zniekształcenia, guzy i obrażenia urazowe), przepony (przepukliny, urazy), śródpiersia (guzy, zmiany zapalne), przełyku (guzy, urazy, zmiany łagodne), płuc i opłucnej (nowotwory, urazy i zmiany zapalne). Również torakochirurdzy wykonują zabiegi przeszczepów płuc. 

Współczesna chirurgia klatki piersiowej skupia się w największym stopniu na leczeniu nowotworów płuc, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i drugą co do częstotliwości przyczynę zgonów pod tym względem u kobiet.

Obecne badania wskazują, że ryzyko zachorowania na raka płuca zwiększa się pod wpływem długotrwałego wdychania karcynogenów (zwłaszcza dymu tytoniowego). U osób, które nigdy nie paliły, ryzyko jest znacznie mniejsze, jednak przypadki zachorowań mogą być spowodowane połączeniem czynników genetycznych oraz tzw. „biernego palenia”.


 

Dane Kontaktowe

Wrocław - EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią

ul. Pilczycka 144 , 54-144 Wrocław tel.: 71 71 17 400 e-mail: wroclaw@emc-sa.pl